Türkiye’deki İş Gücü Raporu ve Mavi Yaka İstihdamı

is-bulmanin-birinci-kurali_250x250cutout

Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ortak olarak yaptığı ‘Türkiye’nin İnsan Kaynağının Belirlenmesi’ projesinde firmaların iş gücü ararken tercih ettikleri kriterler, işe alımlarda kullandıkları kaynak ve yöntemler firmalarla yapılan mülakatlar ve anketler ortaya konuldu.

 

Araştırma sonucunda firmaların %49,4 ü aradığı nitelikli iş gücünü bulamadığı, %33’ü ise son bir yılda doldurulamayan pozisyonları olduğu ortaya çıktı.

Danışmanlık firması olarak bizlerin de gözlemlediği, firmaların iş gücünü doğru kanallarla aramadığı veya pozisyon ile verdiği ücretin dengeli olmamasından dolayı doğru adaya ulaşamadıklarıdır.

Firmalar, mavi yakalı personelini seçerken artık meslek lisesi mezunu olmasına önem vermektedir. Tecrübesi olmasa bile meslek lisesi mezunu adayları firma bünyesine dahil etmektedir. Bunun nedeni ise; meslek lisesi mezunu adayların işi kısa süre içerisinde öğrenebilmesidir. Araştırmada; firmalar, kaliteli meslek lisesi mezunu bulmakta zorlandıklarını belirtmişlerdir.

Her firmanın beyaz veya mavi yaka için işe alım kriterlerinin farklı olduğu araştırmada görülmüştür. Özellikle mavi yaka seçimlerinde teknik beceriler oldukça önem taşımaktadır.

Ayrıca mavi yaka personelin seçiminde referans ve tavsiye de firmalar için önem arz etmektedir. Mavi yaka eleman ücretlerinin belirlenmesinde mesleki tecrübe en önemli kıstas halini almaktadır.

Firmalar için diğer önemli bir nokta ise, çalışan personelin iş disiplini ve iş ahlakı olduğu tespit edilmiştir. Mavi Yaka pozisyonlar için iş disiplini ve iş ahlakı %97,7 iken, Beyaz Yaka pozisyonlar için bu oran %95,2 olmuştur.

Araştırmaya adaylar tarafından baktığımızda ise iş başvurusu yapan adayların %70’i başvurduğu işi beğenmemiş.

Ancak mevcut iş şartları da göstermektedir ki önümüzdeki yıllarda en çok mesleki ve teknik beceriye sahip meslek lisesi mezunlarına ihtiyaç duyulacak.

Özellikle teknik lise mezunlarını istihdam etmek isteyen firmalar, teklifte bulundukları adayları kaçırmamaları için mutlaka çalışma şartlarında iyileştirme yapmalıdır. Adaylarımızdan aldığımız geri bildirimlerde, sıkıntı yaşadıkları konuların başında, iş güvenliği ve işçi sağlığı konusundaki tedbirsizliklerdir. Firmalar, çalışanlarına daha iyi şartlar sunabilmek için mutlaka bu kurallara dikkat etmelidirler.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir