Sevinç Renkver ile Bir Afrika Esintisi

Eğer kalbinizin derinliklerinde bir şey hissetmiyorsanız bir volkanı nasıl harekete geçirebilirsiniz ki? Rüzgârı, fırtınayı, ateşi, okyanustaki dalgaları, ağını çekmekte olan bir balıkçının yorgunluğunu, hayal gücünüzü zorlamadan dile getirmeniz mümkün mü? Yaşamadığınız hiçbir duyguyu dansla ifade edemezsiniz… Bir dansta geçerli olan aynı kurallar Afrika danslarında da geçerlidir.

Afrika kabilelerinde dünyaya gelecek her çocuk için doğada, çocuğun şarkısını duyana kadar meditasyon yapılıp dua edilir. Onların inanışına göre her ruhun kendine özgü ses vibrasyonları vardır. Yüreğinizi, bedeninizi bu içsel ritme verdiğinizde kendi şarkınızı duyarsınız. Duyduğunuz bu şarkı sizi bir başkasına zarar verecek davranışlardan uzaklaştırır.

Vurmalı çalgıların kabına sığmayan, kıpır kıpır büyüleyici ritmi ile içinizin hareket etme arzusuyla dolacağı Afrika danslarında; hareketlerinizin doğal ritimlerini yakalamak, dışarıdan görünür bir uyum yaratır. Hareketlerinizin içinizden gelen akışını hissettiğiniz zaman, dokunduğunuz her şeyin varlığı size mutluluk verecektir. Böylece dünyayı daha farklı algılar ve onu daha çok seversiniz.

Çevik hareketler, hızlı dönüşlerle iradeniz dışında birtakım kaslara hitap ettiğinizi hissedersiniz. Tam tam sesleri ile dans etme arzusu ile dolarsınız.

Afrika ritminin paylaşımı ve iletişimi kapsayan kutsal bir anlamı da vardır: YAKARIŞ!

Atılan adımlarda kimi zaman savaş tanrısına, kimi zaman aşk tanrıçasına ya da rüzgâr tanrısına veya deniz tanrısına yakarmak için raks edilir. Kendinizi doğada bir ayinde hissedebilirsiniz.

 

Bu dans çalışmasında hareketlerin serbestliği ile dans ederken kendinizi, şemada belirtilen varlık alanlarındaki hareketler bütünlüğünden harmanlanarak yok olmuş gibi hissedersiniz.

Afrika danslarını genel olarak ele aldığım çalışmalarımda;

İş hayatınızdaki hareketsizlikten kurtularak neşelenirsiniz.

Vücudunuzdaki ağrılar azalır ve zamanla yok olur,

Kaslarınız sıkılaşır, kalçalarınız küçülür ve forma girersiniz.

Beden-zihin-ruh dengesini hissedersiniz.

Kimi zaman durgun, kimi zaman patlama noktasına gelerek içinizdeki enerjiyi keşfedersiniz.

Çıplak ayakla çalışma yaparken, topraktan (yerden) enerji alarak stresinizden kurtulursunuz.

Eğlenceli ve dans etmek için karşı konulmaz bir istek uyandıran müziğin ve tamtam seslerinin ritmine kendinizi kaptırırsınız. Bir sure sonra vücudunuz zincirlerinden kurtularak beden dilinizi konuşmaya başlar. Duyularınız açığa çıkar ve mantığınızın yerini içgüdüleriniz alır.

Afrika dansı tüm vücudu serbestçe hareket ettirerek dans etmeyi öğretir. Poliritmik (yani vücudun her bir parçasını ters ve ayrı ritimlere göre hareket ettirme) özellik taşıyan hareketler, bu özelliğini caz danstan almıştır.

Müziklerde duyulan davul sesleri daha çok “djembe” denilen çeşitli davulların sesleridir ve kimi zaman bu seslerle, kimi zaman da zenci kölelerin davullarla yaptıkları “Bambula” denilen müzik eşliğinde dans edersiniz.

Afrika dansı içinizde uyuyan devi ayağa kaldıran eşsiz bir PSİKOTERAPİ’ dir.

Ruhunuzdaki farklı benliğe ,ortaya çıkması için bir şans verin….Ve dans ederek transa geçin..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir