Sertifika Programları Neye Yarar?

Eğitim ve iş yaşamımız boyunca sertifika almanın önemine inanırız. Bu programlara katılırken de kafamızda çok çeşitli soru işaretleri bulunur? Sertifikanın geçerliliği ne kadar? Herhangi bir kurumdan onaylı mıdır? Soruları en çok karşılaştıklarımızdan.

Peki cebimizde çok fazla sertifikanın olması iş görüşmelerimizde ne kadar etkilidir?

Sertifika programlarına katılmak öncelikle kendimizi geliştirmemize, networkumuzu genişletmemize ve eğitimini aldığımız ya da eğitimimiz dışında farklı bir alanda çalışıyorsak o konuda uzmanlaşmamıza büyük katkılar sağlar. Soruların cevaplarına gelecek olursak iş görüşmelerinde şu sorular sorulmayacaktır. (eğer kamu alanında kariyer hedeflemiyorsak.) Sertifikanız herhangi bir kurumdan onaylı mı? Geçerlilik süresi ne kadar?

Ancak şunlar sorulacaktır;

  • Katılmış olduğunuz sertifika programlarında neler öğrendiniz?
  • Size ne gibi katkı sağladı, öğrenmiş olduğunuz konulardan örnekler verebilir misiniz?
  • Öğrenmiş olduğunuz konuları iş hayatında uygulama imkanı bulabildiniz mi?
  • Hangi eğitmenlerden eğitim aldınız ve bu eğitmenlerle görüşmeleriniz devam etmekte midir?

Eğer bu sorulara karşınızdaki kişiyi tatmin edici cevaplar veremiyorsanız, o sertifika programı size herhangi bir katkı sağlamamış, paranız boşa gitmiş demektir. Ayrıca görüşmesini yaptığınız işi de kaybetmenize sebep olabilir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, öncelikle eğitimin içeriği beklentilerimize uygun mudur? Eğitim sonunda hedeflerimize ulaşabilecek miyiz? Bu sebeple eğitimleri sorgularken hedef ve beklentilerimizi iyi analiz etmeliyiz.

Diğer sorularımız ise eğitim kurumu ile ilgili olmalıdır. Eğitim kurumu ne kadar süredir faaliyet gösteriyor? Bu eğitimi ne kadar sıklıkla düzenliyor? Eğitimciler kimler ve eğer ulaşabiliyorsak eski katılımcıların memnuniyet düzeyleri ne kadar? Bu sorulara da olumlu cevaplar bulabiliyorsak bu eğitim bize fayda sağlayabilir. Tabii ki bitmedi, eğitim süresince de bir takım hedeflerimiz olacak. Diğer katılımcılarla ve eğitmenlerle mutlaka etkileşim halinde olacağız ve hayatınızın her alanında fark yaratmanız ümidiyle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir