Sağlık Sektörü ve Yaşlı Bakımı Konusunda Ege’de Yatırımlar Hızla Artıyor

Son günlerde Ege Bölgesi’nde yaşlı bakımı konusunda yatırım haberleri çıkıyor. Yaşlı bakım sektöründe istihdam fırsatları hızla yükseliyor. Çekirdek ailelerin yaşlı üyeleri tıbbın mucizeleri ile yaşamını uzatsa da zayıflayan gözler, kulaklar ve omurga ile yaşama zorluğu, arada ya da sürekli arıza çıkaran yorgun organlar, bakım ve refakat ihtiyacını arttırıyor. Gelir düzeyi yeterli aileler de, anne babalarına bakamayınca çözümü kaliteli ve eğitimli eleman ya da tesiste arıyor.

Önümüzdeki 10 yılda bu sektöre yatırım yapanların çok karlı çıkacağı aşikar. Bazı firmalar Ege’de büyük yatırımlara başladı bile. Belçikalı SeniorAssist Grubu önce Balıkesir ve İstanbul’daYaşam Evleri kurarken, ardından da İzmir ve Foça’da 500 konutluk Yaşam Köyü kurmak için yer baktıklarını açıkladı. İzmir Health Park International firması ise Urla Bademler köyünde 2500 kişilik  Uluslar arası Sağlık Parkı kuracak. Projeyi Amerikalı  Leo A Daly firması geliştiriyor.

Evde verilen yaşlı bakım ve sağlık hizmetlerinde de büyük bir talep artışı var. Özel istihdam bürolarının bu alanda faaliyet gösterenlerinin sayısının hızla artacağı, eğitimli ve deneyimli sağlık ve bakım personeli alanında da önemli bir açığın oluşacağını tahmin etmek güç değil.

Türkiye’deki yaşlı nüfusun 2014 yılı itibarıyla 11 milyon kişiye ulaşacağı tahmin ediliyor.  Bu arada İzmir Sağlık Serbest Bölgesi Projesi olarak bir projenin kamu kuruluşları tarafından değerlendirmekte olduğu haberi de Ege’ de sağlık sektöründe daha pek çok yatırımın gerçekleşeceğinin ip uçlarını veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir