Mülakatlarda Yeni Dönem 2

secme2

Geçen yazımızda sizlere değişen mülakat tekniklerinden bahsetmiştik.”Mülakatlarda Yeni Dönem”Yazımızın devamında mülakat sorularına nasıl cevap vermeniz gerektiği üzerinde duracağız. Amacımız, mülakattaki  sorulanları cevaplarken ve kendi iş yaşamınızdan örnekler verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğidir.Ve en önemlisi nasıl aktarmanız gerektiği hususunda yol göstermektedir.Sizler için seçtiğimiz bir kaç mülakat sorusu ile yazımıza devam edeceğiz.

Niçin Bu alanda Çalışmak İstiyor sunuz?

Yanlış Cevap :

Ben uçakları çok severim. Çocukken bile saatlerce uçakları inceler gökyüzüne bakardım.Sizi işe alacak kişi için neyi sevip sevmediğiniz önemli değildir.Burada  belli bir alandaki geçmişiniz ve varsa başarı öykülerinizi anlatmanız gerekmektedir.

Doğru Cevap :

Uçakları her zaman sevmiştim.  Projelerde çalışmaya başladığımdan beri işin teknik tarafı daha çok hoşuma gitmeye başladı. Ve bu alanda şu araştırmalarda bulundum. Ya da varsa bir önceki iş deneyimizde ki başarı öykünüzü anlatarak soruyu cevaplayabilirsiniz.

Bize Kendinizden Bahseder misiniz?

Yanlış Cevap:

Dokuz Eylül Üniversitesi  İşletme  bölümünden mezun oldum. Mezun olduktan sonra dil kursuna yazıldım. Bu sırada partime bir iş buldum. Daha sonra bir staj programına dahil oldum.

Özgeçmişinizi kronolojik sırayla anlatmaktansa, güçlü yanlarınızı öne çıkararak başvurduğunuz pozisyona uygun örneklerle bu alandaki başarınızı ve istekliliğinizi kanıtlayın.

Doğru Cevap:

Okulu bitirdikten sonra dil kursuna yazıldım. Amacım kendimi geliştirmek ve iletişim ağımı geniş tutmaktı. Çok güçlü iletişim kurabilen biriyim.Bundan dolayı pazarlama tarafında kalıcı bir iş bulana kadar kendime güvenimi geliştirmek  için part time bir işe başladım .Bu iş müşterilerin güvenini kazanmanın önemini kavramada bana yardımcı oldu.

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir