Mülakata Hazırlık

Pek çoğumuz yeni iş fırsatlarını değerlendirme aşamasında ya da üniversite mezuniyeti sonrası iş arama sürecinde bir çok kez işe alım görüşmelerine davet ediliyoruz.

İşe alım görüşmeleri kişilerin mülakat yetkinliklerini geliştirmedikleri sürece onlara stres yükleyen süreçler olmaktan öteye geçemiyor. Mülakat bir sanat mülakatı yapan kişi içinde mülakata katılan kişi içinde, sıkı bir mülakatçının karşısında kendinizi doğru ifade edebilir, kıvrak zekanızı doğru sözcükler ile birleştirmeyi başarabilirseniz işi kaptınız demektir.

İlk izlenim telefonda başlar….

Mülakat davetlerinde firmalar için günün 8:00’de başladığını unutmamalıyız, iş arama sürecimizde günün erken saatlerinde mülakat daveti için bir telefon alabiliriz, kısa bir telefon mülakatı ile de karşılaşabiliriz. Tüm bu olasılıklara karşı çalan telefonları dikkatli ve özenli yanıtlamalıyız.

Telefon görüşmesinde firmanın ismini, adresini, görüşme saatinizi ve tarihinizi, görüşeceğiniz kişinin ismini ve unvanını doğru anlamalı ve not almalısınız.Gürültülü bir ortamda net duyamamanız durumunda firma ismi gibi bilgileri kodlatmaktan çekinmeyin.

Her mülakat şahsına münhasırdır….

Mülakat öncesinde firmanın detaylı araştırmasını yapmalı tarihçesi, faaliyet alanları, ürünleri konusunda bilgi edinmelisiniz. Firmanın yerinin önceden araştırılması trafik veya gideceğiniz yeri arayarak zaman kaybı yaşamanızı önleyecektir.

Mülakatta ayna var….

Profesyonel imajınızı ortaya koyacak, abartısız bir tarz seçmelisiniz. Unutmamanız gereken nokta ilgi çekici renkler ve kıyafetler mülakatçının dikkatini dağıtacak ve size odaklanmasını engelleyecektir. En şık giyim sade giyimdir. Belli mesajlar içeren aksesuarlardan, çok sesli takılardan uzak durmalısınız.

Ufak bir ayrıntı belki ama alerjik yapıya sahip bir mülakatçı için yeterince büyük olabiliyor; parfüm seçimlerinde hafif kokular tercih edilmelidir.

Tüm hazırlıklarımızı yaptık mülakat saati geldi çattı…

1 Yorum Mülakata Hazırlık

  1. […] aranan pozisyonun niteliğine bağlı olarak farklı yöntemler uygulanmaktadır. Daha önce mülakata nasıl hazırlanacağınızdan bahsetmiştim bu yazımda ise sizlere karşılaşabileceğiniz sık kullanılan mülakat […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir