Mülakat Çeşitleri ve Teknikleri

Mülakatlarda aranan pozisyonun niteliğine bağlı olarak farklı yöntemler uygulanmaktadır. Daha önce mülakata nasıl hazırlanacağınızdan bahsetmiştim. Bu yazımda ise sizlere karşılaşabileceğiniz sık kullanılan mülakat yöntemlerinden bahsetmek istiyorum;

Sıklıkla kullanılan mülakat yöntemi tek mülakatçı ve adayın olduğu birebir mülakatlardır. Bu tarz mülakatlarda adaya deneyimlerini ve kişilik yapısını anlamaya dönük sorular yöneltilir. Sıklıkla adayın özgeçmişinde yer alan bilgiler üzerinden ilerleyen, sabit soruların yer aldığı mülakat yöntemidir.
Engellere rağmen başarılı olduğunuz bir proje örneği verebilir misiniz?”  tarzında açık uçlu yani sizi bol miktarda konuşturan sorular ile karşılaşacağınız bir tekniktir. Sohbet havasında geçen bu tarz mülakatlarda sorulan sorunun cevabını vermek bunun dışında gereksiz aktarımlar yapmamak sizler için faydalı olacaktır. Unutmayalım ki fazla bilgi bazı durumlarda göz çıkartabilir.

Grup Mülakatı
Genelde çok sayıda başvurunun olduğu pozisyonlarda tercih edilen bir yöntemdir. Pozisyon için belirlenen yetkinliklerin ölçülmesine dönük bir yöntemdir. Bir mülakatta gittiğiniz zaman aynı odada 7 kişi bir masanın etrafında oturuyorsanız , içeriye kendisini insan kaynakları uzmanı olarak tanıtan bir yetkili girip size bir kurgu anlatıp bu kurguda ki sorunları çözmenizi istediyse ve bunu önce bireysel olarak daha sonra grup olarak yapmanız gerektiği belirtildiyse, sonrasında odada hiç bir görevli olmadan 7 kişi baş başa bırakıldıysanız bunun adı grup mülakatıdır.

Bu tarz mülakatlarda her hareketinizin izlendiğini ve her ne kadar farklı bir kişiyi oynamaya çalışsanız da davranışlarınızın bütününün gerçek kişiliğinizi ele vereceğini umutmayın. Grup mülakat yöntemi banka, sigorta, İlaç ve Mağazacılık sektörlerinde tercih edilmektedir.

Tele Mülakat
Daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik iş arama sürecine şirketler için gün 8:00’de başlar. Tele mülakatlar günün her saatinde karşılaşabileceğimiz türlerdendir. Yoğun talebin olduğu pozisyonlarda hızlı eleme sürecinde ya da şehir dışına ikamet eden adayın zaman kaybetmeden ön uygunluk sürecinin değerlendirilmesi için kullanılır. Telefonda, özgeçmişinizde belirttiğiniz bilgiler üzerinden hızlı bir şekilde geçildikten sonra, pozisyon için kritik sorular yönlendirilir.
Şehir dışında ikamet eden adaylar için tele mülakatın yerini günümüzde skype görüşmeleri sıklıkla kullanılmaktadır. Bu noktada bir skype adresi edinmenizi öneriyoruz.

Stres Mülakatı
Adayların yaşanan olaylar karşısında verecekleri tepkiyi ölçmek için kullanılan tekniktir. Sabır, öfke kontrolü, stresi iyi yönetebilme yetkinlikleri bu teknikte ön plandadır. Bir mülakatta henüz mülakat odasına alınmadan üç kez mülakat odanız farklı katlara alındı ve sayısız merdiveni sayısız kez inip çıktıysanız, sıcak bir ortamda mülakat saatiniz yarım saat geçmiş size hiç kimse bilgi vermemiş ve bekletiliyorsanız, mülakat salonunda katı duruşlu bir mülakatçı odaya girdiğinizde siz yokmuşsunuz gibi davranıyor ve deneyimleriniz sizi yargılayan türden sorular ile sorgulanıyorsa stres mülakatına hoş geldiniz.

Tam tersi durumlarla da karşılaaşabilirsiniz, siz kendinizi stres mülakatında zannederek ona göre davranırken, aslında sadece kendi stresini size yansıtan bir yönetici ile de karşılaşmış olabilirsiniz. Bu durumda fazla iyi niyetli ve kabullenici olmamanızda fayda olabilir.

Bir sonraki yazımızda mülakat türlerini ve mülakat soru tekniklerini tek tek ele alacağız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir