Minik Bir Ülke; Malta

Üniversite dönemimizde yurtdışı deneyimlerimiz oldukça önemlidir. Özellikle ileride iş arama sürecimizde yurtdışı tecrübesi bizi bir adım öne çıkaracağını düşünüyorum. Tercihimi yaparken çeşitli araştırmalar yaptım ve tercihimi Malta’dan yana kullandım. Yurt dışına çıkmak isteyenlere de Malta ile ilgili birkaç tavsiye vermek isterim.

Okul olarak Chamber College’i tercih ettim. Chamber College, Malta’nın Gzira şehrinde yer alan, sahile ve merkeze 5-10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan şirin ve samimi bir okuldur. Çalışanlar çok sıcakkanlı ve yardımseverler.

Ders saatleri intensive (yoğun program) olanlara günde 6 saat, genel sınıflara ise günde 4 saat olmak üzere düzenlenmiştir. Her ülkeden eğitimciler vardır ve aksanları genellikle çok anlaşılır. Dersler gramer ve konuşma ağırlıklı gerçekleşir. İngilizce seviyenizi belirlemek adına online testler yapılmaktadır. Bu testler ister gitmeden önce ister okula gittiğiniz ilk gün yapılabilmektedir.

Okul, her gün kaynaşma adına çeşitli aktiviteler düzenlemektedir. Bu sayede networkunuz gelişiyorken, İngilizce pratik yapma imkânı da buluyorsunuz.

Havaalanında indiğinizde sizi karşılayıp apartlarınıza kadar eşlik ediyorlar. Apartlar 2 kişilik ya da 3 kişilik odalar olarak düzenlenmiş olup, bir apartta 6-7 kişi kalıyorsunuz. Ortak alanlar içerisinde mutfak, banyo ve salonu bulunmaktadır.

Malta, uçaktan ilk indiğinizde çok sevimsiz ve soğuk gözüküp, yaşadıkça güzelleşen bir ülkedir. O yüzden kesinlikle ilk izlenimlerinize aldanmayın. Malta insanları çok yardımseverler ve Malta’da bulunduğunuz her an yeni biriyle tanışabilme imkanı bulabilirsiniz.

Yemek konusunda endişelenmenize gerek yok; çünkü her yerde Türk restoranları var. Türkler ve İspanyollar çoğunlukta ancak İtalyan, Rus, Koreli de bu ülkeyi tercih etmektedirler. Eğer eğlenmeyi seviyorsanız kesinlikle Malta’yı öneririm ama Paceville’de (barlar sokağı) kendinizi kaybedip okula gitmeyi unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir