Liseli Gençler İzmir’de Girişimcilik Akademisi Açılmasını Sağladı

Amerika Birleşik Devletleri Ankara Büyükelçiliği ve Türk Eğitim Derneği katkılarıyla düzenlenen “Youth Entrepreneurship and Innovation Project” (Genç İnovatif Girişimcilik Projesi)‘nde Ege bölge birincisi, Türkiye ikincisi olan İzmir Atatürk Lisesi son sınıf öğrencileri Uğur Can Emiroğlu ve Yamaç Kılıç gençlerin iş adamlarıyla buluşmasını sağlayacak Genç Girişimcilik ve Yaratıcılık Akademisi‘nin açılmasına ön ayak oldular.

Ödül almalarına rağmen projelerini değerlendirme fırsatı bulamayan gençler, Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan‘ın kapısını çaldı. Gençlerin kendilerine hem projelerini geliştirebilecek hem de bu projeleri pazarlama fırsatı bulacakları bir merkez talep etmesi üzerine Başkan Tartan harekete geçti. Alsancak’taki Merbel Şirketi’nin bir katı “Genç Girişimcilik ve Yaratıcılık Akademisi”ne dönüştürüldü.

İzmir Konak Belediyesinin desteğiyle kurulan akademide, akademisyenlerden oluşacak koordinatörler, gençlerin hazırladığı ve hazırlayacağı projeler için danışmanlık ve yönlendirme hizmeti verecek. Böylece lise ve üniversite öğrencileri projelerini belediye aracılığıyla Türkiye’ye pazarlama fırsatı yakalayacaklar.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Coşkun Küçüközmen’in projenin danışmanı olacağını kaydeden Başkan Tartan, “Türkiye’ye önemli projeler sunulacak.Kendi içlerinde ayda bir kez Prof. Dr. Türkan Saylan Sanat Merkezi’nde danışma toplantısı yapacaklar. Projelerini, fikirlerini çakıştıracaklar. İstekli tüm gençlerimiz adına projelerine patent alacağız. İl genelinde herkese kapımız açık olacak. Buradan Türkiye’nin yeni Sabancı’ları, Koç’ları, Özyeğin’leri çıkacak.” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir