Kariyer Yolculuğumuza Başlarken…

Bir öğretim yılı daha sona erdi ve sonunda beklediğimiz gün geldi.. Keplerimizi havaya fırlattık, mezun olduk.

Yeni mezun arkadaşlarımız bir yandan tatilin keyfini çıkarırken bir yandan da ne yapmak istediklerine karar vermeye çalışıyorlar.  Tabii kafalarında bin bir soru işaretleri ve çevresinden gelen eşsiz yorumlar eşliğinde..

Peki bu süreçte karşılaşacaklarımız neler? Hep birlikte elimizde neler olduğuna bir bakalım?

Ailelerimizin de istekleri doğrultusunda devlet kapısı öyle değil mi? Her yeni mezunun ilk olarak tercih ettiği bir iş kapısıdır. Okul dönemimiz boyunca hazırlandığımız KPSS sınavına büyük ümitlerle gireriz. Ama her sene olduğu gibi sınavlarda hep bir adaletsizlik, sınav esnasındaki stres, sıkıntı derken sınav pek de umduğumuz gibi geçmez. Zaten biz de ailemizin isteği için girmiştik.Umudumuzu kesmeye başladığımız devletten kapısından uzaklaşarak alternatiflerimize yöneliyoruz.

Diğer bir kariyer seçeneğimiz; öğrencilik yıllarımızda “asistan olmak” diye tabir edilen akademik kariyer. Araştırmacılık ruhuna sahip, cesur, bilgi üretme ve sürekli öğrenmeyi yaşam tarzı olarak benimsiyoruz; ve akademisyenliğin tam bize göre olduğunu düşünüyoruz. Yalnız bunun kararına iyi varabilmemiz gerekiyor. Akademisyenlik sadece çok okuyup, çok çalışmakla olmamakta, çok uzun ve sancılı bir dönem olduğu için, kişisel özelliklerimiz, yaşam biçimimiz ve alışkanlıklarımız bu tercihimizde etkin rol oynayacaktır. Analizimizi iyi yapmamız gerekir.

Bununla birlikte yurtdışında da yüksek lisans fikri bize cazip gelebilir. Yurt dışı eğitimlerimizde bölüm ve üniversite seçimine dikkat etmeliyiz.

Erkek adaylar için askerlik; Eğer ki okul dönemlerinde stajlarımız veya çalışmalarımız ile kendimize katkılar sağladıysak, askerlik hizmetini hemen tamamlamak gerekir. Neden mi? Çünkü kurumsal firmalar askerliğini tamamlamamış bir aday istemezler. Kısa veya uzun dönemde çalışanının işten kopmasını istememektedir.

Mezun olduktan sonra artık çalışma zamanınızın geldiğini ve para kazanmanız gerektiğini düşünüyorsunuz. Özel sektöre yönelerek bir işe girmek istiyorsunuz.

Peki, hedeflerinizi belirlediniz mi?

Yönetici koltuğu ne kadar da cazip geliyor. Ama o kadar hızlı değil. Merdivenleri adım adım çıkmak gerekiyor. Kendinize güveniyor olabilirsiniz. Ancak yetkinliklerinizin ve becerilerinizin başvurduğunuz işe uygun olup olmadığını iyi analiz etmelisiniz. İşin gerekliliği teknik bir konuda uzmanlığı gerektiriyorsa ve siz o konuda yetkin olmadan görüşmeye katıldı iseniz, hem sizin hem de mülakatçının zamanını boşa harcamış olacaksınız.

Bir firma yöneticisinin istemediği aday profili; kararsız olan ve beklentisi olmayan adaydır. İş görüşmesi koltuğunda oturduğunuz andan itibaren, o işi istediğinize dair kararlılığınızı ve istekliliğinizi ortaya koymalısınız. Görüşmeye gitmeden önce mutlaka iş tanımı ile yetkinlik, istek ve beklentilerinizi tespit etmelisiniz.

İş arayışının sonuçlarından mutlu olmak için önce kendinizin, yeteneklerinizin ve ilgi alanlarınızın farkına varmalı; kendinizi tanımalı ve keşfetmek zorundasınız. Ancak o zaman doğru bir seçim yapabilir; iş yaşamında huzurlu, başarılı ve mutlu olabilirsiniz.

Kariyerinizi belirleme sürecinizde başarılar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir