İzmir Sağlık Sektöründe İNOVİZ Girişimi

İZKA tarafından desteklenen girişimler arasında yer alan İNOVİZ bilgi toplumuna donanımlı bireyler yetiştirecek. İNOVİZ, firmalar ve araştırmacılar için bir iletişim ve işbirliği platformu. Bu girişimin kapsamında İNOVERSİTE ( ArGe ile Bütünleşmiş İleri Eğitim Ağı), İNOVAKENT (ArGe Bölgesi) ve İNOVATEK (Bilim ve Teknoloji Parkı) yer alıyor.

Girişimin Amacı, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından İzmir için “geleceğin sektörü” olarak seçilen sağlık sektörünün üniversite ve araştırma merkezleri ile ortak projeler oluşturmak başta olmak üzere, sektörde rekabet öncesi alanlarda işbirliği yaparak, yeni teknolojik ürünler üreten ve böylece sağlık alanında teknolojiye yön veren bir İzmir yaratmak.

Bu girişimle; İzmir’de yerli ve yabancı bilim insanlarının rahatlıkla çalışabilecekleri bir – Ar-Ge cazibe ortamı yaratılacak, altyapı ve insan kaynakları tarafından zenginleşen bölgeye yerli ve yabancı yatırımcılar çekilecek. Bölgede bir Biyomedikal Sektör Kümelenmesi oluşturulması hedefleniyor.

Sanal bir oluşum olan İNOVERSİTE kapsamında amaç bölgenin biyomedikal teknolojiler konusunda lider konuma gelebilmesi için kalifiye eleman yetiştirilmesi ve bu alandaki Ar-Ge faaliyetlerinin teşviki. Üç üniversitenin, katkıları ile “Biyomedikal Teknolojiler” alanında uluslararası bir Lisansüstü Derece Programı başlatılacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir