İş Yaşamında Meditatif Dans – Ruhun Dansı

Müzik ve dansla terapi çok eskilerden beri kullanılan bir tedavi yöntemidir. Sinirlilik, huzursuzluk, bedensel-zihinsel-ruhsal açıdan yorgunluk, mutsuzluk ve yüksek stres altındaki bireyleri rahatlatmak için, müziğin ve hareketin bir arada kullanıldığı ‘dans’ olgusunun olumlu etkilerinden yararlanılır.

Genellikle sahne sanatlarıyla ilgilenen bireylerde (müzik-opera-bale-tiyatro) ve diğer her türlü iş yaşamında gerilimi azaltıp rahatlatmak, stresi ortadan kaldırmak, postürü korumak , eklem, kas ve sinirleri rahatlatmak gerekir. Omurilikten geçen enerji kanalı vasıtasıyla tüm vücudu en iyi şekilde kullanabilmeyi öğrenmek için, müziğin etkileyici gücü birtakım amaçlı hareketlerle birleştirilerek ‘dans’ olgusundan yararlanılır. Görüldüğü üzere bu, amaçlı bir çalışmadır. Müzik eşliğinde yapılan bu hareketler serisi , iyileştirici etkilerinden dolayı yaşam dansı, ruhun dansı adını almıştır.

Ruhun gizemi bedenin hareketleri ile açığa çıkar. Kişinin fiziksel duruşu ile duyguları arasında bir bağ vardır. Genellikle olumsuzluklar ve depresif durumlar vücudun ağırlaşmasına neden olur ve günlük yaşamımızı etkiler. Kendi fiziksel varlığımızın farkındalığı, ruhun bir ifadesi olarak beden ve zihin üzerine odaklanmayı gerektirir. Bu işlem;  öğrenmeyi öğrenmekle, gerçek öğrenme ise sorularla başlar. Eski ile yeniyi harmanlayarak anlamlandırmak için, yaşamımıza yön veren eski alışkanlıkları bırakmalı, yeniye yönelmeli, olumlu ve olumsuz alışkanlıklarımızın ayrımına içsel sorgulamalarımızla yanıtlar aramalıyız.

Ama nasıl?

FARKINDA olarak BIRAKMA kararıyla YENİYE adım atmalı ve kendimize sormalıyız: NEDEN MUTSUZUZ?
İşte tüm bu soruların cevabı konuşabilen, yürüyebilen, ifade edebilen her yaştan herkesin yapabileceği MEDİTATİF DANS’ ta gizli…

Meditatif Dans aslında bir öykünün adı… Eti, kemiği ruhuna kafes olmuş bir insanın öyküsü… Ruhun nihayetinde kim olduğunu bulma öyküsü… “Yere değil karşıya bakıyorum artık…” ” Keşke” değil , “iyi ki” diyorum .. “SENİ ÇOK SEVİYORUM” şimdi en sevdiğim cümle. İnsanları, havayı, denizi, kuşları….ama hepsinden öte “KENDİMİ SEVİYORUM”. Meditatif Dans huzuru ve başarıyı aradığım yoldaki en parlak ışık…

Meditatif Dansla 1990 yılında Almanya’da tanıştım. Yüksek lisans tezimin konusu oldu ve Türkiye’ye yeni bir isim, yeni bir çalışma olarak benimle geldi… Bana bu konudaki bilim uzmanlığı diplomasını kazandırdı. (D.E.Ü. Sağlık Bilimleri Enst.1990) İlk meditatif dans çalışmaları huzurevinde yaşayan 60-80 yaş arası yaşlılarla başlatıldı ve tezime konu oldu… Daha sonra, genel sanat yönetmenliğini yaptığım D.E.Ü. Meditatif Dans Topluluğu‘nu kurarak üniversite gençleri ile gerçekleştirdiğim koreografilerle bu güne taşındı. (Meditatif Dansta tedavi edici, rahatlatıcı çalışmalar ile sahne performansları için farklı çalışmalar yapılmaktadır.)

Evet!… Kariyerloji sayfasında Pınar Unaran Gelin’in yazdığı ‘İş yaşamında dansla Eğitim‘ yazısını okuyunca, bende bu yazıya bir şeyler eklemek istedim. Aslında bu konuda yazılacak çok şey olmasına rağmen, bu yazımla sizlere şimdilik merhaba diyorum. Her merhaba bir vedanın başlangıcıysa da, her veda başka bir merhabanın başlangıcı olabilir.

Meditatif Dansa, ruhunuzda en kısa zamanda bir yer açmanız dileğimle sevgi ve aşkla kalın…

Sevinç Renkver
D.E.Ü. Devlet Konservatuarı Opera Bölümü Dans Akademisyeni
Meditatif Dans Terapi Uzmanı

1 Yorum İş Yaşamında Meditatif Dans – Ruhun Dansı

  1. Nuran Akkılıç dedi ki:

    Sevinç Renkver Hanımın eğitimleri oluyor mu?
    Kendisine nasıl ulaşabilirim?

    Teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir