İş Görüşmesine Giderken Nasıl Giyinmeli?

İster yönetici ister işçi pozisyonu için başvurun iyi bir ilk izlenim için kıyafet önemlidir. Bir iş görüşmesinde en iyi etkiyi bırakmamız gerekmektedir.

İş görüşmelerinde sadece konuşmamızla değil, görünüşümüz ve hareketlerimizle de değerlendiriliriz. Karşımızdaki kişi kıyafetimize bakarak ön bilgi sahibi olabilir. Kıyafet seçerken sağduyu ve iyi bir giyim zevki rehberimiz olmalıdır. Ne giyeceğimizi çok önceden planlamalıyız. Bu kesinlikle iş görüşmesinin sabahı olmamalıdır. Çok göze çarpan kıyafet ve renklerden kaçınmalıyız. Bu renkler şehirlerin iklimi ve kültürel yapısına göre de değişebilir. Örneğin Ankara ‘da bir iş görüşmesine gidiyorsak siyah, gri, lacivert veya kahve tonlarını tercih ederken bunu İzmir için uygulamayabilir ve daha açık tonları seçebiliriz.  Ama abartıya da yer vermemeliyiz. Sade giyinip,mümkün olduğu kadar az takı takın. Az koku kullanın ve temizliğinize özen gösterin.Nefesinizin kokusuna dikkat edin.

Başvuruda bulunduğunuz şirketi sektörel olarak değerlendirin. Gitmeden önce mutlaka ön araştırma yapın, firma kültürünü öğrenmeye çalışın. Kıyafet kuralları varsa öğrenin ve buna uygun giyinin. İş yerleri son moda ve pahalı kıyafetler görmeyi beklemez. Kıyafetlerimizi  seçerken  ne çok fazla açık ne çok fazla kapalı, ne çok fazla dar ne çok fazla bol giyinmemeliyiz. Modası geçmiş elbiseler de giymemeye dikkat etmeliyiz. Hukuk, bankacılık gibi ciddi veya resmi olan sektörlere takım elbise giymeliyiz. Bunun yanında hizmet, basın,reklam gibi yaratıcı  sektörlere kişiliğimizi daha fazla yansıtan kıyafetler giyebiliriz.

Doğru kıyafetler yanında kişisel temizliğe de önem vermeliyiz. Saçlarımız temiz, taranmış, düzenli olmalı. Erkekler mutlaka traş olmalı, bıyık ve sakalına düzgün şekil vermelidir. Tırnaklarımız temiz olmalıdır. Kadınların makyajı doğal ve sade görünmeli. Ahenksiz ve çok fazla takı takılmamalıdır. Bir burun küpesi, vücudumuzu kaplayan bir dövmeyi sergileyen bir kıyafet, hayal ettiğimiz işten bizi uzaklaştırabilir. Kadınların etek boyları çok göze batmamalıdır. Ne çok kısa nede uzun olmalıdır. Kapri, şort gibi giysiler giyilmemelidir. Giysiler lekeli, yırtık, ütüsüz ve sökük olmamalıdır. Kadınlar için daha hoş görünecek şal, eşarp gibi bir aksesuarlar kullanılabilir.

Unutmayın seçtiğimiz kıyafet hakkımızdaki izlenimi güçlendirir. Kıyafet seçimizdeki profesyonellik işi almaya hazır olduğumuzu vurgular. “Anlatmak istediğimiz şeyi  anlatır”.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir