İş Dünyasının Yeni Yüzü

sosyal-medyaDünya değişiyor. Teknoloji her geçen gün hızla hayatın tüm alanlarına giriyor. Değişen bu düzenle birlikte insanlar da süreçlere uyum sağlayarak farklılaşıyor. Neredeyse birçok işini internet üzerinden erişimle gerçekleştiren, günlük hayatının büyük bir kısmını sosyal ortamlarda yaşayan, adına “Y Kuşağı” denilen yeni bir neslin devri yaşanıyor.

İş dünyası da değişen bu sürece adapte olmuş durumda. Pek çok şirket her seviyede çalışan ve yöneticisini kendi yetiştirmeye başladı. Şirketlerin yeni mezun alımlarına ve stajlara daha fazla önem vermeye başlaması da, üniversitelerden yeni mezun olmuş, iş dünyasına ilk adımlarını atacak olan gençler açısından önemli bir fırsat sağlıyor. Üniversite mezunları için işsizliğin yoğun olduğu ülkemizde bu gelişmelerin yaşanması gençler için gelecek planlamasında oldukça umut verici bir tablo çiziyor.

Kariyer beklentileri önceki kuşaklardan daha farklı olan Y kuşağının iş hayatındaki oranının artışıyla birlikte, şirketlerin uygulamalarında da yenilikler söz konusu oluyor. Özellikle bugünün potansiyelini değerlendiren ve geleceğe yatırım yapan firmalar uyguladıkları programlarla, eğitimli, aynı dili konuşabilen yapılanmalar oluşturuyor. Geleceğin liderleri de bu yetenek havuzlarından çıkıyor. Unilever “Geleceğin Liderleri”, Vodafone “Discover Genç Yetenek Programı”, Turkcell PAF takımı (Profesyonelliğe Adım Programı), KPMG “Genç Yetenekler” gençlere iş dünyasının kapılarını açan yeni mezun programlarından bazıları.

Perakende ve hazır giyim, yeni mezun işe alımlarına ağırlık veren sektörlerin başında geliyor.  Migros İnsan Kaynakları Direktörü Olcay Yılmaz Nomak, çalışanlarının yüzde 72’sinin Y kuşağından olduğu ve en önemli İK projelerinin yeni neslin Migros’taki çalışma hayatından memnuniyetini artırmak olduğu belirtiliyor. Carrefour yeni mezun yönetici adayı projesi kapsamında genel müdürlük ve mağaza kapsamında yaklaşık 500 kişilik yeni mezun istihdamı planlarken, Mavi Jeans bu yıl sağlayacağı 300 kişilik istihdamın %30’unu yeni mezunlardan oluşturmayı planlıyor. Hazır giyim sektörünün önemli markalarından olan LC Waikiki ise bu yıl merkez departmanında yaklaşık 150 yeni mezun istihdamı gerçekleştirecek. Şirketin bu yıl için alım yapmayı düşündüğü stajyer sayısı ise 500 civarında.Yine Capital’ın 21 şirketi kapsayan araştırmasında H&M’in 700, Koton’un 650, Defacto’nun 120 yeni mezunu 2015 yılı içerisinde ekiplerine dahil edeceği yer alıyor.

İş değiştirme eğilimi yüksek olan Y kuşağının bu gibi programlarla iş yaşamına adapte edilmesi kariyer olanaklarını daha iyi görmelerini, eğitim ve gelişim fırsatları yakalamalarını sağlıyor. Bu sayede firmalar da bağlılıkları artan çalışanlar oluşturarak, ihtiyaç duydukları insan kaynağını yetiştiriyor ve son yıllarda artan içeriden terfi trendinin önünü açmış oluyorlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir