İş Arama Sürecinde Danışmanlık Firmaları

İş arama süreci oldukça zahmetli ve yorucudur. Hem kariyer yapabileceğimiz hem de çalışanına değer veren, huzurlu bir ortamda çalışabileceğimiz firmalar ararız.

Artık yalnızca kariyer siteleri iş arama sürecinde bizlere yeterli olmamaktadır. Bu süreçte danışmanlık firmaları ile mülakat yapılamasının önemine dikkat çekmek istiyorum; Danışmanlık firmaları ile görüşmemizin en büyük faydası; birden fazla sektör ve firma ile çalıştıkları için yapmış olduğumuz bir görüşme ile birden fazla firmaya ulaşma imkanı bulabiliyoruz.

Kurumsal firmalar işe alım süreçlerini outsource etmekten yanadırlar. Çünkü insan kaynakları birimlerinin salt görevi işe alım değildir. Bir pozisyon için kendileri günlerce görüşme yapmaktansa danışman firma ile çalışarak daha az görüşme yaparak kısa sürede sonuca ulaşmak isterler.

Danışmanlık firmalarında süreç ise şu şekilde işlemektedir;
Öncelikle firmalar istemiş oldukları nitelikteki personel adayının görev tanımlarını danışmana aktarırlar. Burada firmanın şeffaflığı danışman için oldukça önemlidir. Firma bu pozisyonu ne için aramaktadır; Firma büyüdüğü için mi, şu an çalışan bir personelin yerini doldurmak için mi, farklı bir tecrübe veya özellik aradığı için headhunting mi yapmak istemektedir? Firmalar aradığı pozisyonlarda doğru kişiye ulaşmak için headhunt yöntemini de sıklıkla kullanmaktadır. Ancak firma için bu yöntem çok etik bulunmadığı için bu aşamada devreye danışmanlık firmaları girmektedir. Danışman için diğer önemli olan nokta ise maaştan sonra firmanın sağlayacağı herhangi bir yan hak var mıdır?

Bu bilgiler ışığında danışman önce veri tabanını araştırır. Daha önce görüşmüş olduğu adaylara öncelikle ulaşmaktır hedefi. Böylelikle eğer bir danışmanlık firmasında özgeçmişimiz var ise geri dönüşler o kadar hızlı olacaktır. Daha sonra pozisyonlar için ilanlar vererek uygun adaya ulaşma imkanını yakalamaktır.

Danışmanlık firmaları görüşmelerini yaparken adayı tek bir pozisyon için değerlendirmeye almazlar. İleride oluşabilecek farklı iş fırsatları için de değerlendirmek durumundadır. O sebeple danışmanlık firmaları ile yaptığımız görüşmeler oldukça önemli bir hal almaktadır. Kendimizi danışmana ne kadar iyi ifade edersek, doğru firma ve işe o kadar kolay ulaşabiliriz.

Danışmanlık firmaları ile mülakatlarımız da farklı olacaktır. Firmalar ile görüşürken başvurduğumuz pozisyona göre görüşme yaparken, danışmanlık firmaları ile beklentilerimizi, hedeflerimizi mutlaka net ifade etmemiz gerekmektedir. Ayrıca çalışmak istediğimiz sektörü bile belirleyebiliriz. Ücret beklentimizi de danışmanlık firmaları ile paylaşmamızda herhangi bir sıkıntı yoktur. Bu aşamada önemli bir noktaya da değinmek isterim; danışmanlık firmaları işe yerleşen adaylardan kesinlikle para talep etmezler.

Danışmanlık firmasında yaptığımız görüşmelerde olumsuz tavırlar sergilersek; o süreçten sonra ileri de doğacak tüm iş fırsatlarını kaybetmiş oluruz. Yönlendirildiğimiz firmalara haber vermeden gitmemek ya da firmalarda olumsuz tavırlar sergilemek, bir sonraki iş arama sürecimizde yine bizi olumsuz yönde etkileyecektir.

Kariyer hedeflerinize ve beklentilerinize uygun firmalarla buluşabilmeniz için danışmanlık firmalarını tercih edebilirsiniz.
Başarılı mülakatlar geçirmeniz dileği ile.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir