İletişimde Etkili Olmak

İletişimde etkili olmak, yönetimde ve yaşamda etkili olmanın önemli bir unsurunu ve temelini oluşturuyor. İletişimde etkili olmak isteyen kişi şu başlıklara dikkat etmeli:

  • Kendini tanımak
  • Kendini ifade etmek
  • Dinlemek – Empatik yaklaşım

Kendini tanıma başlığında kendinizi nasıl bildiğiniz, başkalarının sizi nasıl bildiği, kendinizin bilmediği yönleriniz ve başkalarının bilmediği yönleriniz gibi dört pencereden oluşan bir analizi yapabilmek algı ve iletişim yönetimi açısından çok önem taşıyor. Çeşitli eğlenceli oyun gibi yollarla bu analizi yapıldığında kişi kendisini aynada görüyor ve iletişimdeki eksiklerini kavrıyor. Konuyla ilgili öyküler de, kişinin kendini görmesine ve tanımasına çok yardımcı oluyor.  Sonuç olarak bu analiz sayesinde kişinin kendi konumlamasını daha iyi yapmasına katkı sağlanıyor.

Çalışmalarımda her zaman beni de katılımcıları da şaşırtan konuların başında kendini iyi ifade etmek konusu geliyor. Kişiler, çok iyi anlattıklarını ve çok iyi anladıkları düşündükleri durumlarda aksine günlük rutin ve alışma nedeniyle iletişimde çok büyük boşluklar ve eksiklikler bıraktıklarını fark edemiyorlar ya da gözden kaçırıyorlar. Eğlenceli birkaç oyun, çok basit konuların anlatımında bile eğitim ve kültürleri göz önüne alındığında çok kolay ifade etmeleri ve birbirlerini anlamaları beklenen kişilerin kendilerini iyi ifade edemediklerini gösteriyor.

Üçüncü boyut ise hem kendini tanıma hem de ifade etmek konusuna çözümün geliştirildiği etkin dinleme becerisinin hissedildiği ve geliştirildiği bölüm olarak önem taşıyor. Soru sorma ve yanıt verme incelikleri de bu başlığın ana bölümleri arasında yer alıyor.

Bu anlatılanlar, başarının temel taşlarından biri ve başlangıcı olan zihinsel hazırlık konusu açısından da özel önem taşıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir