Her İşletmenin Sosyal Medyayı Kullanması Şart Mı?

Geçenlerde tamamı internet sektöründe çalışan bir grup arkadaşımla otururken içlerinden biri sosyal medyaya ülkemizde gereksiz bir önem verildiğini söyledi. Bu söylediğine ilk başta şaşırsam da belli açılardan haklı diyebileceğim bir tespitti. Bu konuşma beni sektörü dıştan gözlemlemeye itti ve aklıma şu soru geldi: “Yaptığınız işle ilgili sosyal medya hesabınız olması şart mı?”

Aslına bakarsanız Türkiye’de hangi sektör gelişiyorsa o sektöre “atlama” gibi bir durum söz konusu. Yani bu işi bilen bilmeyen herkes bir anda bu sektörle ilgili ahkam kesmeye başlar. İnternet sektörüne baktığımızda da aynı şey geçerli. Genel bakış açısı ise şöyle: “İnternet işinde büyük para var. Millet oturduğu yerden zengin oluyor.” Bu bakış açısının sosyal medyaya yansıması ise şu: “Ne kadar çok takipçin ve beğenenin varsa o kadar çok para kazanırsın”.

Bu bakış açısıyla olaya yaklaşılan bir ülkede sosyal medya için harcanan tüm emeğin paraya dönüşmesi şartı aranıyor. İnsanlarla etkileşime geçmek ve doğru iletişim kurma amacından sapan onlarca şirket ve sosyal medya ajansı var. Daha fazla hayran için her tür numarayı mübah sayanlar dışarıdan bakınca sosyal medya yönetimine çok önem veriyor gibi görünseler de uyguladıkları yöntemlere bakınca aslında önem vermediklerini sadece saldırıya geçtiklerini anlıyorsunuz.

Tekrar başa dönersek şirketinizi tanıtan ve yaptığınız işi doğru ifade etmenize yarayan sosyal medya hesaplarınız mutlaka olmalı. Bu hesapları sizi takip eden kişilere saygı duyarak yönetmeli ve gelen sayısından çok sizi takibe alanların kimler olduğuna odaklanmalısınız. Yaptığınız işle ilgilenmeyen yüzbinler yerine sizi gerçekten dinleyen birkaç yüz kişiyle kurduğunuz direkt iletişim daha etkili sonuçlar doğurabilir. Doğru yönetilen sosyal medya hesapları yaptığınız işin tanınmasını, işletmenize güven duyulmasını ve uzun vadede müşteri kitlenizin artmasını sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir