Hedefsizseniz Hedef sizsiniz !

Anne babamızın hedefi uğruna daha dünyaya gelmeden tanışırız Hedefle ve sonra bizim hedefimiz olur anne karnından dışarı çıkmak ve ilk tokatı yeriz popomuza ve hoş geldik dünyaya..Daha ilk günlerden hedefimiz olur anneden ayrılmamak beslenmek ve kucaktan inmemek.Dile gelip yürümeye başlayınca daha bilinçli hedefler koyarız kendimize ve yeni hedefler için kafa yormaya başlarız.Okul başlar hedefimiz sınavlarda başarılı olmaktır,başarıyı yakaladıysak ödül koyar ailemiz hedef tuttu mu ödül bizim ya da tam tersi hedef tutmadı ve başarı yoksa cezayla baş başa kalırız.Okul hedefi,iş hedefi,kariyer hedefi,evlenme hedefi,araba hedefi,ev hedefi derken bir ömür gelip geçer..

Kim ne derse desin Hedef hayatı anlamlı ve yaşanabilir kılar.

Konfüçyusun dediği gibi; ‘’Bir insanın akıllı olması için 3 yol vardır;Birincisi yapacağı şey üzerine düşünmektir,ikincisi önceden yapılmış bir şeyi taklit etmektir bu en kolay yoldur ve üçüncüsü ki en acı yoldur,deneyerek uğraşarak bulunan yoldur.’’

Hedeflere ulaşmanın yolu iyi bir iş planıyla mümkün olabilir.Bu yolda engeller olacak zorlanacak,sıkılacak,bunalacak ve yorulacağız belki vazgeçmek isteyeceğiz.Hedefimizi belirledikten sonra yol haritamızı iyi planlarsak hedef için gerekli olan çabayı sarfeder ve her aşamada motivasyonumuzu yüksek tutabilirsek başarı kaçınılmaz olacaktır.

‘’Gideceğiniz yeri bilmiyorsanız,vardığınız yerin önemi yoktur.’’(Peter F. Ducker)

Hedefi somutlaştırın örneğin almak istediğiniz ev veya arabanın resmi ve özelliklerini ev veya iş ortamında masanıza,bilgisayarınıza etiketleyip hedefi hep hatırlanır hale getirin bu hedef için istek ve iştahınızı arttıracaktır.Belirsizlik insanların canını sıkar ve umutsuzluğa kapılmamıza neden olur bu durumdan kurtulmanın tek yolu hayatta küçük ya da büyük gerçekleştirilebilir hedeflerin peşinde koşmaktır.

Konuya ilişkin güzel bir hikayeyi paylaşmak istiyorum sizlerle ; ‘’Günlerden bir gün kurbağaların yarışı varmış. Hedef, çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Bir sürü kurbağa, arkadaşlarını seyretmek için toplanmış. Yarış başlamış. Gerçekte seyirciler arasında hiçbiri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğini inanmıyormuş. Sadece şu sesler duyuluyormuş: ” Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar! ” Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece biri inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş. Seyirciler bağırıyorlarmış. ” Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar! ” Sonunda bir tanesi hariç, diğer kurbağaların hepsinin ümitleri kırılmış ve yarışı bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa büyük bir gayretle mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş: “İmkansızı nasıl başardın?” O anda farkına varmışlar ki, kuleye çıkan kurbağa sağırmış!’’

Evet siz siz olun hedefe giderken çevrenizden gelen olumsuz sözlere,moral kırıcılara izin vermeyin.

‘’Hedefi olmayan geminin rüzgarı da olmaz’’

Sevgiyle kalın..

KONUK YAZAR: KARTAL ÖZKUL

Eğitmen, Danışman

56032_4512264337602_1171495583_o

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir