Hedefimiz Çalışacak Engelli Aday

Engeli olmanın zorluklarını, engelli olmayanlar bilemeyebilir. Fakat bu zorlukları anlayabilir ve üzerimize düşen bir takım görevleri yerine getirebiliriz. Bu görevlerin en büyüğü ise şüphesiz istihdam sağlayan işverenlerimize aittir. Onlar da iş sahibi olduklarında hayata daha kolay bağlanırlar.

İşverenlerin kar hedeflerinin yanında içinde bulunduğu topluma karşı sorumluluk bilincinde olması gerekmektedir. İşletmelerin devamlılığı, çevresiyle kuracağı iyi iletişimden geçer. En iyi iletişim ise topluma duyarlı davranıp beklentilere cevap vermekle ve en önemlisi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmekle sağlanır.

Bu sorumluluklardan bir tanesi de işletmenin içinde bulunduğu toplumda nispeten diğerlerine göre iş bulmakta zorluk çekebilecek engelli kişilere istihdam yolu açarak onların da çalışma hayatı içinde yer almasını sağlamaktır.

Engelli olup çalışma hayatında ben de varım diyen birçok kişi vardır. Bu kişiler işarayışında zorluklarla karşılaşmakta, çoğu zaman engelli olmalarından dolayı iş bulamamaktadırlar. Bu da doğal bir sonuç olarak engelli kişilerin diğer kişilere göre hayatın birçok alanında olduğu gibi iş bulma noktasında da eşitsizliğe yol açmaktadır.

Her insanın yapabileceği bir iş vardır. Engelliler de fiziksel ve ruhsal işlevlerinde bir bozulma ya da eksiklik olsa bile, uygun görevlerde başarıyla çalışabilmekte ve üretime katılabilmektedirler. Herkes gibi engelliler de çalışmaya isteklidirler. Hatta engelli adayları yönlendirdiğimiz müşterilerimizden gelen geri bildirimlere göre, iş hayatında engelli olmayanlardan çok daha hırslı ve istekli oldukları görülmektedir.

Kimi zaman da işveren özellikle nitelikli engellilere ulaşamamaktadır. Dolayısıyla iki taraf bir araya gelememektedir. Bunu kolaylaştırmak için engelli adayların iş ararken mutlaka İŞKUR’ a, insan kaynakları danışmanlık firmalarına (İŞKUR Özel İstihdam Büroları) ve sosyal ağ sitelerine başvurmalarını tavsiye ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir