İtalyan Bonfiglioli Yeni Fabrikasıyla İzmir’de

Dünya çapında faaliyet gösteren İtalyan Bonfiglioli,  İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde yeni montaj fabrikası kurdu.

Yeni montaj fabrikasının açılışında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Sonia Bonfiglioli, şirketin ikinci neslini temsil ettiğini belirterek, “İki ülkenin endüstri alanında birlikte büyümesi ve hedeflerine ulaşması için buradayız. Teknoloji önemli ancak başarı çalışanlarımızın sinerjisiyle mümkün olacaktır. Hedefe ulaşmak için hızla gelişen ve değişen dünyada zamana ayak uydurmalıyız. Rekabet edebilmek için yeni teknolojilere odaklanacağız. Bu nedenle otomasyon uygulamaları için mekatronik bölümü faaliyete geçti. Uluslararası olabilmek için müşterilerinize yakın ve onların yanında olmak zorundasınız. O yüzden Türkiye pazarındayız” dedi.

Ege Serbest Bölgesi’nde Yatırımını Genişleten Firmalar

Ege Serbest Bölgesi‘nde faaliyet gösteren firmalardan bazılarının zaman içinde yatırımlarını büyütmekte olduğu görülüyor. Bu firmalar arasında en çok adı geçenler Hugo Boss, Delphi Packard , Hidromek , Mahle, Akzo Nobel, FTB, Flavortech, Safe Spice ve Omega Electronik. Bölgede diğer firmaların da yatırımları devam etmekte.

Safkar Yatırım Atağında

Safkar markası Ege Soğutmacılık Klima ve Soğuk Hava Tesisleri A.Ş.’ye ait. 2008 yılında Türkiye’de Ar-Ge merkezi belgesi alan ilk firmalardan birisi olan Safkar,  2009 yılında Safkar firması ABAŞ grubu bünyesine katıldı.  Bu tarihten sonra şirket Ar-Ge yatırımlarını daha da arttırdı.

Ticari araç klimaları, hafif raylı sistem klimaları gibi alanlarda üretim yapan Safkar, 62 kişilik Ar-Ge kadrosu ile yapılan çalışmalarla iş hacmini önümüzdeki yıllarda 2.5 kat büyütmeyi ve firma çalışan sayısını da %35 arttırmayı planlıyor. Özelikle de Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri arasında demiryolu ağının genişletilmesi yer aldığı için bu alanda klima üretimi ve Ar-Ge’ ye yatırım yapıyor.

Polat Madencilik, Zhejiang Firması İle Termik Santral Kuruyor

Polat Madencilik, Çinli enerji firması Zhejiang ile İzmir’de termik santral ve kömür madeni  işletmesi kuruyor. Yatırım 2 aşamada gerçekleşecek.

İlk aşamada 3 milyon tonluk kapasitesi olan kömür ocağı kurulacak ve 2.000 kişi istihdam edilecek, ikinci aşamada ise termik santral üniteleri inşaatı gerçekleşecek ve 3.000 kişi istihdam edilecek. Yatırımların beş yılda tamamlanması bekleniyor.