Doğru Soru ile Stratejik Planlama, Projelendirme

Önce  “Doğru Soruyu Sormayı Bilmek” , sonra da  “Doğru Soru ile Zaman Kazanmak” üzerine yorumlarımı sizlerle paylaşmıştım. Sıra geldi, Stratejik  Planlama ve Projelendirme’de doğru sorunun önemine…

Planlama, belki de biz Türk insanının en son düşündüğü ve uygulamada yol alırken sıkıntıya veya zorluğa düştüğünde de en çok ihtiyaç duyduğu çalışmadır.

Derler ki “Japonlar bir  fabrika kurulacağı zaman, kurulumundaki detayları 6 ay planlama, beyin fırtınası, fikirler üzerinde yoğunlaşarak harcar ve 1 ayda da inşa ederlermiş”. Bence en doğrusu da bu. Planlama olmaz ise yolumuzda ilerlerken rüzgara kapılan bir yaprak gibi olmamız olağan bir durum olabiliyor. Nedir bu planlama ve gelişimi için gereken sorular?

Doğru Soruyu Sormayı Bilmek (1)

Bu başlıkta aklımızı karıştıran şey :  soru sormak bir dertken “ doğru soruyu sormak “ da nereden çıktı

diye düşünmek olabilir.

Burada, hayatımızda sadece işlerimizi kolaylaştırmak için kullandığımız soru sormak nasıl bir stratejik özellik olabilir ve doğru kullanıldığında bize ne sağlar ile ilgili bilgileri sizinle paylaşmaya çalışacağım.

Sorunun sözlük anlamı : bir şey öğrenmek için birine yöneltilen ve karşılık gerektiren söz, yazı; sual olarak geçmektedir. Bu yüzden soru, bilgi açısından hayatımızı kolaylaştıran anlık etkisi de çok yoğun olan bir kaynaktır. Anlık dememdeki neden ise ne, nerede, kim, hangi, vesaire sorularının anlık cevaplarını da almamızı sağlar.