YETKİNLİK BAZLI MÜLAKAT TEKNİKLERİ EĞİTİMİ 2 NİSAN’DA

HRM Danışmanlık-İzmir’ in düzenlediği Mülakat Teknikleri eğitimi bu kez mülakatta yetkinliklerin nasıl sorgulanacağını uygulamalı mülakat örnekleri ile öğretiyor. 2 Nisan’da saat 10:00-17:00 arasında gerçekleştirilecek olan eğitime insan kaynakları uzmanları, yöneticiler ve kendini bu konularda geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

Yetkinlik odağında

Mülakatlarda Yeni Dönem 2

secme2

Geçen yazımızda sizlere değişen mülakat tekniklerinden bahsetmiştik.”Mülakatlarda Yeni Dönem”Yazımızın devamında mülakat sorularına nasıl cevap vermeniz gerektiği üzerinde duracağız. Amacımız, mülakattaki  sorulanları cevaplarken ve kendi iş yaşamınızdan örnekler verirken nelere dikkat etmeniz gerektiğidir.Ve en önemlisi nasıl aktarmanız gerektiği hususunda yol göstermektedir.Sizler için seçtiğimiz bir kaç mülakat sorusu ile yazımıza devam edeceğiz.

Mülakatlarda Yeni Dönem 1

secme2

Mülakatlarda yeni dönem başladı.Artık adayın neyi nasıl yaptığı üzerinde duruluyor. Ve tabi ki örnekler ile pekiştirilmesine . Böylece, neler yaptınız gibi sorulara ezbere yanıtlar verilmesinin önüne geçilmiş olunuyor. Verilen cevabın gerçekliğinin test edilmesi için yeni bir metot uygulanıyor. Bu tekniğin adı STAR. Situation (durum), Task (Görev), Action(Eylem),Result (Sonuç)

Yeteneğe Ulaşmak – 1

İşimizin en önemli kaynağı insandır. Şirketler, önemli olduğu kadar aynı zamanda kıt bir kaynak olan yeteneğe ulaşabilmek için büyük çabalar göstermektedir. Günümüzde sahip olunan entelektüel sermaye ve kalifiye çalışanlar şirket değerlemelerinde önemli bir paya sahiptir. Seçme ve yerleştirme süreçlerinin temel amacı en yüksek nitelikteki adayları bularak onları cezbetmek suretiyle organizasyonlara dahil etmek olarak tanımlanabilir. Doğru pozisyona doğru kişiyi yerleştirebilmek için kullanılan en önemli araçlardan biri mülakattır. Mülakat, işe seçme ve yerleştirme yöntemleri arasında en yaygın kullanılanıdır. Mülakat ile birlikte farklı seçim yöntemleri kullanılsa da mülakattan elde edilen verilerin son kararı vermede daha etkin bir rol oynadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

İş Arama Sürecinde Danışmanlık Firmaları

İş arama süreci oldukça zahmetli ve yorucudur. Hem kariyer yapabileceğimiz hem de çalışanına değer veren, huzurlu bir ortamda çalışabileceğimiz firmalar ararız.

Artık yalnızca kariyer siteleri iş arama sürecinde bizlere yeterli olmamaktadır. Bu süreçte danışmanlık firmaları ile mülakat yapılamasının önemine dikkat çekmek istiyorum; Danışmanlık firmaları ile görüşmemizin en büyük faydası; birden fazla sektör ve firma ile çalıştıkları için yapmış olduğumuz bir görüşme ile birden fazla firmaya ulaşma imkanı bulabiliyoruz.

Kurumsal firmalar işe alım süreçlerini outsource etmekten yanadırlar. Çünkü insan kaynakları birimlerinin salt görevi işe alım değildir. Bir pozisyon için kendileri günlerce görüşme yapmaktansa danışman firma ile çalışarak daha az görüşme yaparak kısa sürede sonuca ulaşmak isterler.

Mülakat Çeşitleri ve Teknikleri

Mülakatlarda aranan pozisyonun niteliğine bağlı olarak farklı yöntemler uygulanmaktadır. Daha önce mülakata nasıl hazırlanacağınızdan bahsetmiştim. Bu yazımda ise sizlere karşılaşabileceğiniz sık kullanılan mülakat yöntemlerinden bahsetmek istiyorum;

Sıklıkla kullanılan mülakat yöntemi tek mülakatçı ve adayın olduğu birebir mülakatlardır. Bu tarz mülakatlarda adaya deneyimlerini ve kişilik yapısını anlamaya dönük sorular yöneltilir. Sıklıkla adayın özgeçmişinde yer alan bilgiler üzerinden ilerleyen, sabit soruların yer aldığı mülakat yöntemidir.
Engellere rağmen başarılı olduğunuz bir proje örneği verebilir misiniz?”  tarzında açık uçlu yani sizi bol miktarda konuşturan sorular ile karşılaşacağınız bir tekniktir. Sohbet havasında geçen bu tarz mülakatlarda sorulan sorunun cevabını vermek bunun dışında gereksiz aktarımlar yapmamak sizler için faydalı olacaktır. Unutmayalım ki fazla bilgi bazı durumlarda göz çıkartabilir.

Mülakata Hazırlık

Pek çoğumuz yeni iş fırsatlarını değerlendirme aşamasında ya da üniversite mezuniyeti sonrası iş arama sürecinde bir çok kez işe alım görüşmelerine davet ediliyoruz.

İşe alım görüşmeleri kişilerin mülakat yetkinliklerini geliştirmedikleri sürece onlara stres yükleyen süreçler olmaktan öteye geçemiyor. Mülakat bir sanat mülakatı yapan kişi içinde mülakata katılan kişi içinde, sıkı bir mülakatçının karşısında kendinizi doğru ifade edebilir, kıvrak zekanızı doğru sözcükler ile birleştirmeyi başarabilirseniz işi kaptınız demektir.