YETKİNLİK BAZLI MÜLAKAT TEKNİKLERİ EĞİTİMİ 2 NİSAN’DA

HRM Danışmanlık-İzmir’ in düzenlediği Mülakat Teknikleri eğitimi bu kez mülakatta yetkinliklerin nasıl sorgulanacağını uygulamalı mülakat örnekleri ile öğretiyor. 2 Nisan’da saat 10:00-17:00 arasında gerçekleştirilecek olan eğitime insan kaynakları uzmanları, yöneticiler ve kendini bu konularda geliştirmek isteyen herkes katılabilir.

Yetkinlik odağında

Mülakat Çeşitleri ve Teknikleri

Mülakatlarda aranan pozisyonun niteliğine bağlı olarak farklı yöntemler uygulanmaktadır. Daha önce mülakata nasıl hazırlanacağınızdan bahsetmiştim. Bu yazımda ise sizlere karşılaşabileceğiniz sık kullanılan mülakat yöntemlerinden bahsetmek istiyorum;

Sıklıkla kullanılan mülakat yöntemi tek mülakatçı ve adayın olduğu birebir mülakatlardır. Bu tarz mülakatlarda adaya deneyimlerini ve kişilik yapısını anlamaya dönük sorular yöneltilir. Sıklıkla adayın özgeçmişinde yer alan bilgiler üzerinden ilerleyen, sabit soruların yer aldığı mülakat yöntemidir.
Engellere rağmen başarılı olduğunuz bir proje örneği verebilir misiniz?”  tarzında açık uçlu yani sizi bol miktarda konuşturan sorular ile karşılaşacağınız bir tekniktir. Sohbet havasında geçen bu tarz mülakatlarda sorulan sorunun cevabını vermek bunun dışında gereksiz aktarımlar yapmamak sizler için faydalı olacaktır. Unutmayalım ki fazla bilgi bazı durumlarda göz çıkartabilir.