İş Dünyasının Yeni Yüzü

sosyal-medyaDünya değişiyor. Teknoloji her geçen gün hızla hayatın tüm alanlarına giriyor. Değişen bu düzenle birlikte insanlar da süreçlere uyum sağlayarak farklılaşıyor. Neredeyse birçok işini internet üzerinden erişimle gerçekleştiren, günlük hayatının büyük bir kısmını sosyal ortamlarda yaşayan, adına “Y Kuşağı” denilen yeni bir neslin devri yaşanıyor.

Yeteneğe Ulaşmak – 2

İlk yazımda (Yeteneğe Ulaşmak-1)    sizlere, şirketlerin uyguladıkları seçme ve yerleştirme süreçlerinden bahsettim.Bu bölümde de yetkinlik bazlı mülakatlarda öne çıkan detayları ve bir sonraki adım olan,iş teklifi aşamasında yapılması gerekenleri sizlere aktaracağım.

Mülakat boyunca adayın kendini rahat hissedebilmesi için mülakat yapan kişi ile aday arasında 1 – 1,5 metre mesafe olması, mülakatçının uygun duruş ve oturuş şekli benimsemesi, sürekli bir göz teması kurması, ilgili yüz ifadesi ile cesaretlendirici bir ses tonu kullanması önemlidir. Görüşmeye adayı rahatlatıcı bir giriş yapmak gerekmektedir. Görüşmenin başında adaya görüşme süresi, zamanı ve pozisyon hakkında kısaca bilgi vermek yararlı olacaktır. İyi bir konuşmacı olmanın öncelikle iyi bir dinleyici olmaktan geçtiği unutulmamalıdır.

Yeteneğe Ulaşmak – 1

İşimizin en önemli kaynağı insandır. Şirketler, önemli olduğu kadar aynı zamanda kıt bir kaynak olan yeteneğe ulaşabilmek için büyük çabalar göstermektedir. Günümüzde sahip olunan entelektüel sermaye ve kalifiye çalışanlar şirket değerlemelerinde önemli bir paya sahiptir. Seçme ve yerleştirme süreçlerinin temel amacı en yüksek nitelikteki adayları bularak onları cezbetmek suretiyle organizasyonlara dahil etmek olarak tanımlanabilir. Doğru pozisyona doğru kişiyi yerleştirebilmek için kullanılan en önemli araçlardan biri mülakattır. Mülakat, işe seçme ve yerleştirme yöntemleri arasında en yaygın kullanılanıdır. Mülakat ile birlikte farklı seçim yöntemleri kullanılsa da mülakattan elde edilen verilerin son kararı vermede daha etkin bir rol oynadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hedefsizseniz Hedef sizsiniz !

Anne babamızın hedefi uğruna daha dünyaya gelmeden tanışırız Hedefle ve sonra bizim hedefimiz olur anne karnından dışarı çıkmak ve ilk tokatı yeriz popomuza ve hoş geldik dünyaya..Daha ilk günlerden hedefimiz olur anneden ayrılmamak beslenmek ve kucaktan inmemek.Dile gelip yürümeye başlayınca daha bilinçli hedefler koyarız kendimize ve yeni hedefler için kafa yormaya başlarız.Okul başlar hedefimiz sınavlarda başarılı olmaktır,başarıyı yakaladıysak ödül koyar ailemiz hedef tuttu mu ödül bizim ya da tam tersi hedef tutmadı ve başarı yoksa cezayla baş başa kalırız.Okul hedefi,iş hedefi,kariyer hedefi,evlenme hedefi,araba hedefi,ev hedefi derken bir ömür gelip geçer..

Kim ne derse desin Hedef hayatı anlamlı ve yaşanabilir kılar.

Sertifika Programları Neye Yarar?

Eğitim ve iş yaşamımız boyunca sertifika almanın önemine inanırız. Bu programlara katılırken de kafamızda çok çeşitli soru işaretleri bulunur? Sertifikanın geçerliliği ne kadar? Herhangi bir kurumdan onaylı mıdır? Soruları en çok karşılaştıklarımızdan.

Peki cebimizde çok fazla sertifikanın olması iş görüşmelerimizde ne kadar etkilidir?

Sertifika programlarına katılmak öncelikle kendimizi geliştirmemize, networkumuzu genişletmemize ve eğitimini aldığımız ya da eğitimimiz dışında farklı bir alanda çalışıyorsak o konuda uzmanlaşmamıza büyük katkılar sağlar. Soruların cevaplarına gelecek olursak iş görüşmelerinde şu sorular sorulmayacaktır. (eğer kamu alanında kariyer hedeflemiyorsak.) Sertifikanız herhangi bir kurumdan onaylı mı? Geçerlilik süresi ne kadar?

Kariyer Oluşumu: Doğru Tercihler

Bireylerin eğitim tercihleri onların geleceklerini belirleyen temel faktördür. Gelecek planları, daha doğrusu gelecek kaygısı zaten neredeyse toplumun her alanını ele geçirmiş bir olgudur. “Acaba kurduğum şirket başarıya ulaşacak mı?”, “Evlendikten sonra nasıl bir hayatım olacak?”, “Üniversite bitince ne yapacağım?” vs. gibi sorular her zaman için kafamızı meşgul eden ve bütün planlarımızın gidişatını belirleyen sorulardır.

Hayatımızda yaptığımız tercihler bizim geleceğimizi belirler ve bu tercihler doğrultusunda yaşamlarımızı değiştiririz, yıkarız ya da sil baştan kurarız. Geleceğimiz bir nevi maddi açıdan bakarsak ne kadar para kazandığımıza da bağlıdır. Eğer yeteri kadar para kazanabiliyorsak yeteri kadar geçinebiliriz. Zaten dünyamızda her şey maddi yönde gelişmeye ve para maskesinin altına saklanmaya başlıyor. Para kazanmak içinse iyi bir eğitim ve beraberinde de iyi bir kariyer gerekiyor. Ancak bu talepleri karşılayabilecek kurumlar yeterli mi ve de bu kurumların öğrenci seçimi doğru bir yöntemle mi yapılıyor?

Diyetisyen Olmak İsteyenler!

Beslenme ve Diyetetik Bölümü tercihi yaparak diyetisyen olmak istiyorum diyen çok sayıda gençten diyetisyenlik mesleğiyle ilgili bilgi isteyen mesajlar alıyorum. Diyetisyenlik mesleğini çok severek yapıyorum ve bir kez daha seçmek durumunda kalsam tekrar diyetisyen olmayı tercih ederim.  Ancak gençlere duygularımdan arınarak meslekle ilgili gerçekçi bilgiler vermek durumundayım.  Mesleğin popülerliği ve/veya diyetisyenliğin çok kazandırdığı gibi (çok gerçekçi değil!) bazı düşünceler meslekle ilgili doğru değerlendirmelerin yapılmasını engelliyor.  Bu düşüncelerle diyetisyenliği seçenlerin, medyanın ve okul yıllarında bazı kişilerin gözlerine soktukları birkaç kişiye benzemeye özenerek okuyanların büyük çoğunluğunun mesleğe başladıklarında büyük bir hayal kırıklığına uğradıklarını, diyetisyenliği severek ve hakkını vererek yapamadıklarını üzülerek görüyorum.

Bireysel Kariyer Danışmanlığı

HRM İzmir’in, kariyerine yön vermek isteyen ve kariyer değişikliği planlayanlara özel olarak sunduğu hizmetlerdendir.

Kariyer danışmanlığı hizmetimizin ilk adımı olarak Kişilik Envanteri Testi nin uygulanmasının ardından, HRM Uzman Danışmanları tarafından temel yetkinliklerle ilgili birebir analiz görüşmeleri yapılmaktadır. Kişilerin başarılı olacağı yetkinlik alanlarının ölçülmesi, görüşme ve testler doğrultusunda gerçekleştirilen birebir geribildirim ve kariyer yönlendirme görüşmeleri ile kariyer yol haritaları oluşturulmaktadır.

Ayrıca kariyer danışmanlığı hizmetimiz kapsamında yeni mezun adaylarımıza yönelik CV hazırlama ve mülakat teknikleri, iş görüşmeleri için beden dili konularında danışmanlık verilmektedir.