GENÇ KALDER’LİLER QUALITY FEST 2016

Her yıl “Genç Kalder” topluluğu tarafından düzenlenen ve kendi alanında yetkin kişilerin konuşmacı olarak katıldığı öğrenciler ile iş dünyasından bireylerin buluştuğu QUALITY FEST ’16 etkinliğinin çalıştayları 3 Mayıs tarihinde Ege Bölgesi Sanayi Odası’da gerçekti. ‘Kaliteli İş Görüşmesi ve CV Hazırlama Teknikleri’ çalıştayında HRM DANIŞMANLIK İZMİR’ den Banu Demirtaş yer aldı.

Öğrencilerin kariyer hedeflerine bir adım daha yaklaşmasına yardımcı olan çalıştayda, katılım gösteren öğrenciler ile mülakat süreçleri ve etkili cv hazırlama teknikleri üzerine konuşuldu. Çalıştayda Banu Demirtaş, gerçekleştirilen mülakat uygulamalarıyla iş dünyasında karşılaşabilecekleri süreçler konusunda tecrübelerini aktardı.

Bir İK Stajyerinin Yeni Mezunlara Önerileri

Yeni mezun olmak, hayata ilk adımlarını atmak, dengede durmak ya da duramamak, çabalamak,yalpalamak ama ayağa kalkıp yine de yılmamak demektir.

Herkesin hayatta karşılaştığı sıkıntılar elbette farklı, bazıları için mezuniyet bir rahatlama, bazıları için bir kaos, bazıları içinse kaçınılmaz bir son veya yeni bir başlangıçtır.Çok kısa bir süre içerisinde mezun olma stresi ve evrenin içinde boşlukta kalmışlık hissi sizi sarabilir,endişelenmeyin.

Yeteneğe Ulaşmak – 1

İşimizin en önemli kaynağı insandır. Şirketler, önemli olduğu kadar aynı zamanda kıt bir kaynak olan yeteneğe ulaşabilmek için büyük çabalar göstermektedir. Günümüzde sahip olunan entelektüel sermaye ve kalifiye çalışanlar şirket değerlemelerinde önemli bir paya sahiptir. Seçme ve yerleştirme süreçlerinin temel amacı en yüksek nitelikteki adayları bularak onları cezbetmek suretiyle organizasyonlara dahil etmek olarak tanımlanabilir. Doğru pozisyona doğru kişiyi yerleştirebilmek için kullanılan en önemli araçlardan biri mülakattır. Mülakat, işe seçme ve yerleştirme yöntemleri arasında en yaygın kullanılanıdır. Mülakat ile birlikte farklı seçim yöntemleri kullanılsa da mülakattan elde edilen verilerin son kararı vermede daha etkin bir rol oynadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Mülakata Hazırlık

Pek çoğumuz yeni iş fırsatlarını değerlendirme aşamasında ya da üniversite mezuniyeti sonrası iş arama sürecinde bir çok kez işe alım görüşmelerine davet ediliyoruz.

İşe alım görüşmeleri kişilerin mülakat yetkinliklerini geliştirmedikleri sürece onlara stres yükleyen süreçler olmaktan öteye geçemiyor. Mülakat bir sanat mülakatı yapan kişi içinde mülakata katılan kişi içinde, sıkı bir mülakatçının karşısında kendinizi doğru ifade edebilir, kıvrak zekanızı doğru sözcükler ile birleştirmeyi başarabilirseniz işi kaptınız demektir.