Yaz Döneminde Kariyerinize Yön Verin..

HRM Outdoor Etkinliği

IMG_5922IMG_5918

İK profesyonelleri HRM Etkinliği’nde buluştu.

İzmir’de farklı Organize Sanayi Bölgeleri’nde faaliyet gösteren önde gelen şirketlerin İnsan Kaynakları profesyonelleri 18 Nisan 2015 tarihinde HRM Danışmanlık Etkinliği’nde bir araya geldiler.

Sizce Yeni Yılda Şirketlerde Ne Tür İnsan Kaynakları Uygulamaları Ve Aktiviteleri Olmalıdır?

Business woman and group of workers people.

 

Bu ay ki soru – cevap köşemizde sizlerden gelen en iyi cevapları yayınlamaya başlıyoruz…

Ben Aslında Yürüyüp Giderim Ah Birde Nerede Çalışmak İstediğimi Bilsem!!!

ucan-renkli-balonlar

Bundan tam 7 sene önce, biraz çılgın birazda asi bir Y kuşağı olarak iktisat bölümünden mezun olmuştum. Çoğu genç insan gibi ben de ne olmak istiyorsun sorusuna, iyi bir kurumda müdür olmak istiyorum diye yanıt veriyordum.Ama Nerede? Ve Nasıl? Ya da gerçekten müdür olmak mı istiyordum yoksa kendime  toplumsal kimlik oluşturmak mı ?

Yeteneğe Ulaşmak – 2

İlk yazımda (Yeteneğe Ulaşmak-1)    sizlere, şirketlerin uyguladıkları seçme ve yerleştirme süreçlerinden bahsettim.Bu bölümde de yetkinlik bazlı mülakatlarda öne çıkan detayları ve bir sonraki adım olan,iş teklifi aşamasında yapılması gerekenleri sizlere aktaracağım.

Mülakat boyunca adayın kendini rahat hissedebilmesi için mülakat yapan kişi ile aday arasında 1 – 1,5 metre mesafe olması, mülakatçının uygun duruş ve oturuş şekli benimsemesi, sürekli bir göz teması kurması, ilgili yüz ifadesi ile cesaretlendirici bir ses tonu kullanması önemlidir. Görüşmeye adayı rahatlatıcı bir giriş yapmak gerekmektedir. Görüşmenin başında adaya görüşme süresi, zamanı ve pozisyon hakkında kısaca bilgi vermek yararlı olacaktır. İyi bir konuşmacı olmanın öncelikle iyi bir dinleyici olmaktan geçtiği unutulmamalıdır.

Yeteneğe Ulaşmak – 1

İşimizin en önemli kaynağı insandır. Şirketler, önemli olduğu kadar aynı zamanda kıt bir kaynak olan yeteneğe ulaşabilmek için büyük çabalar göstermektedir. Günümüzde sahip olunan entelektüel sermaye ve kalifiye çalışanlar şirket değerlemelerinde önemli bir paya sahiptir. Seçme ve yerleştirme süreçlerinin temel amacı en yüksek nitelikteki adayları bularak onları cezbetmek suretiyle organizasyonlara dahil etmek olarak tanımlanabilir. Doğru pozisyona doğru kişiyi yerleştirebilmek için kullanılan en önemli araçlardan biri mülakattır. Mülakat, işe seçme ve yerleştirme yöntemleri arasında en yaygın kullanılanıdır. Mülakat ile birlikte farklı seçim yöntemleri kullanılsa da mülakattan elde edilen verilerin son kararı vermede daha etkin bir rol oynadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Esnek Çalışma Saati uygulamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Uzmanlarla Soru-Cevap köşemizde biz sorduk, uzmanlar yanıtladı.

“Esnek Çalışma saatleri ile ilgili düşünceniz nedir, uygulanabilirliği, firmalara katkıları nelerdir?”

İnsan Kaynakları Yöneticisi Erdem Yoldaş, Yönetim Danışmanı Mustafa Kemal Topçu, Endüstri Mühendisi Aynil Uğuroğlu , Tosyalı Holding Satış Müdürü Selçuk Ünsal, Alfa Mars’ ın CEO su Fatih Yılmaz ve Entes Elektronik Proje Mühendisi İlke Akgöl  bu konudaki düşüncelerini bizimle paylaştı…

HRM İK Sertifika Programı

İnsan Kaynakları Yönetimi konusunda uzman düzeyinde kendini yetiştirmek isteyen kişi ve kurumlara özel olarak hazırlanıp HRM Danışmanlık İzmir Ofisi tarafından düzenlenen eğitim programı yaklaşık altı hafta sürmektedir

İK uzmanları ve yöneticileri, HRM danışmanları ve akademisyenler tarafından yürütülen Program toplam 70 saatlik eğitim ve uygulamadan oluşuyor.

Programın amacı, katılımcılara İnsan kaynakları planlaması, seçme yerleştirme, mülakat teknikleri, bordrolama ve özlük işleri, iş hukuku, eğitim, kariyer ve performans yönetimi  konularında, uygulama ağırlıklı olarak; yapılacak  firma simülasyon uygulamaları, atölye çalışmaları ve bireysel kariyer danışmanlığı  ile güncel teknik ve uygulama bilgisini kazandırmak.

İŞYERİNDE PSİKOLOJİK ŞİDDET

Mobbing mi ?,  Yeni mi ortaya çıktı?, Çalışmanın kolay olduğunu kim söyledi ki !, İşyerlerinde bunlar hep vardır, herkes bilir. Eski köye yeni adet mi geldi !

Gerçekten mobbing yeni mi ortaya çıktı ? Neden daha önceleri değil de, son yıllarda konuşmaya  başladık ?

Peryön Ege 10. İnsan Yönetimi Zirvesi 20-21 Eylül’de

Peryön İnsan Yönetimi Derneği Ege Bölgesi şubesi bu yıl 10.cusunu gerçekleştireceği bölgenin en büyük ve kapsamlı insan yönetimi zirvesini 20-21 Eylül 2013 tarihinde Yaşar Üniversitesinin Alsancak Kampüsünde gerçekleştireceğiz. Geçen sene XYZ kuşaklarını tema alan zirvenin bu seneki teması  ‘”Gelecek ve Yetenek”.

Günümüzde  yeteneği bulmak ve geleceğe plan yapmak adına birçok gelişmelerin ve trendlerin işleneceği ve birçok konuk ve konuşmacının yanı sıra firma standlarının yer alacağı  zirveye, tüm insan kaynakları profesyonelleri, gönüllüleri, akademisyenler ve öğrenciler davetli.