Yaz Döneminde Kariyerinize Yön Verin..

HRM Outdoor Etkinliği

IMG_5922IMG_5918

İK profesyonelleri HRM Etkinliği’nde buluştu.

İzmir’de farklı Organize Sanayi Bölgeleri’nde faaliyet gösteren önde gelen şirketlerin İnsan Kaynakları profesyonelleri 18 Nisan 2015 tarihinde HRM Danışmanlık Etkinliği’nde bir araya geldiler.

HRM – İzmir Eğitim Programı

hrmeğitim

 

HRM Danışmanlık – İzmir’in kurumlara özel ve genel katılıma açık eğitim program başlıklarına ulaşabilir, daha detaylı bilgi için 0232 464 08 64 numaralı telefondan veya izmir@hrm.com.tr adresinden yetkililere ulaşabilirsiniz…

Whistle-Blowing

whistle
Etik, ahlaki, iyi, kötü, doğru, yanlış, Türkçe’si nedir tartışmaları arasında örgütlerin artık önem vermeye başladığı yeni bir kavramın önem kazanmaya başladığını görmekteyiz: Whistle-blowing!

(Türkçe karşılığı konusunda efsane tartışmalar dönüyor, bu yüzden yazı boyunca İngilizce terimiyle kullanılacaktır)

Sizce Yeni Yılda Şirketlerde Ne Tür İnsan Kaynakları Uygulamaları Ve Aktiviteleri Olmalıdır?

Business woman and group of workers people.

 

Bu ay ki soru – cevap köşemizde sizlerden gelen en iyi cevapları yayınlamaya başlıyoruz…

Ben Aslında Yürüyüp Giderim Ah Birde Nerede Çalışmak İstediğimi Bilsem!!!

ucan-renkli-balonlar

Bundan tam 7 sene önce, biraz çılgın birazda asi bir Y kuşağı olarak iktisat bölümünden mezun olmuştum. Çoğu genç insan gibi ben de ne olmak istiyorsun sorusuna, iyi bir kurumda müdür olmak istiyorum diye yanıt veriyordum.Ama Nerede? Ve Nasıl? Ya da gerçekten müdür olmak mı istiyordum yoksa kendime  toplumsal kimlik oluşturmak mı ?

Esnek Çalışma Saati uygulamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Uzmanlarla Soru-Cevap köşemizde biz sorduk, uzmanlar yanıtladı.

“Esnek Çalışma saatleri ile ilgili düşünceniz nedir, uygulanabilirliği, firmalara katkıları nelerdir?”

İnsan Kaynakları Yöneticisi Erdem Yoldaş, Yönetim Danışmanı Mustafa Kemal Topçu, Endüstri Mühendisi Aynil Uğuroğlu , Tosyalı Holding Satış Müdürü Selçuk Ünsal, Alfa Mars’ ın CEO su Fatih Yılmaz ve Entes Elektronik Proje Mühendisi İlke Akgöl  bu konudaki düşüncelerini bizimle paylaştı…

HRM İK Sertifika Programı

İnsan Kaynakları Yönetimi konusunda uzman düzeyinde kendini yetiştirmek isteyen kişi ve kurumlara özel olarak hazırlanıp HRM Danışmanlık İzmir Ofisi tarafından düzenlenen eğitim programı yaklaşık altı hafta sürmektedir

İK uzmanları ve yöneticileri, HRM danışmanları ve akademisyenler tarafından yürütülen Program toplam 70 saatlik eğitim ve uygulamadan oluşuyor.

Programın amacı, katılımcılara İnsan kaynakları planlaması, seçme yerleştirme, mülakat teknikleri, bordrolama ve özlük işleri, iş hukuku, eğitim, kariyer ve performans yönetimi  konularında, uygulama ağırlıklı olarak; yapılacak  firma simülasyon uygulamaları, atölye çalışmaları ve bireysel kariyer danışmanlığı  ile güncel teknik ve uygulama bilgisini kazandırmak.

Günde 7,5 Saat veya Daha Az Çalışmaya Yeni Yönetmelik

 Resmi Gazete’ de yeni yayınlanan ve 3 ay sonra yürürlüğe girecek olan “Sağlık Kuralları Bakımından Günde Azami 7,5 Saat veya Daha Az Çalışması Gereken İşler Hakkında Yönetmeliği” kapsamında, işverenler 7,5 saat ve daha az çalışma gerektiren işlerde çalışacak personeli, işe başlamadan önce Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne bildirmekle yükümlü olacak .

Bu işlerde çalıştırılanlar, günlük azami iş sürelerinden sonra diğer herhangi bir işte çalıştırılamayacak.

Yeni yönetmeliğe göre günde azami 7,5 saat çalıştırılabilecek işler şöyle:

Hedef ve Yetkinliklere Dayalı Performans Değerlendirme Sistemi Eğitimi

HRM İzmir, 25 Haziran 2013 de genel katılıma açık olarak Performans Değerlendirme Sistemi eğitimi düzenliyor.

Bu eğitim özellikle 2013 ün ilk 6 ayını değerlendirmek ve 2. yarısında performans sistemlerini revize etmek isteyenler veya 2014 yılına performans sistemini kurmuş olarak girmek isteyenlere yönelik olarak hazırlandı. Eğitime, insan kaynakları yönetici ve uzmanlarının yanı sıra bireysel açıdan performansını değerlendirmek ve performans değerlendirmeleri profesyonelce yürütmek isteyen yönetici ve sorumlular da katılabilir.