İzmir Sağlık Sektöründe İNOVİZ Girişimi

İZKA tarafından desteklenen girişimler arasında yer alan İNOVİZ bilgi toplumuna donanımlı bireyler yetiştirecek. İNOVİZ, firmalar ve araştırmacılar için bir iletişim ve işbirliği platformu. Bu girişimin kapsamında İNOVERSİTE ( ArGe ile Bütünleşmiş İleri Eğitim Ağı), İNOVAKENT (ArGe Bölgesi) ve İNOVATEK (Bilim ve Teknoloji Parkı) yer alıyor.

Girişimin Amacı, İzmir Kalkınma Ajansı tarafından İzmir için “geleceğin sektörü” olarak seçilen sağlık sektörünün üniversite ve araştırma merkezleri ile ortak projeler oluşturmak başta olmak üzere, sektörde rekabet öncesi alanlarda işbirliği yaparak, yeni teknolojik ürünler üreten ve böylece sağlık alanında teknolojiye yön veren bir İzmir yaratmak.

Safkar Yatırım Atağında

Safkar markası Ege Soğutmacılık Klima ve Soğuk Hava Tesisleri A.Ş.’ye ait. 2008 yılında Türkiye’de Ar-Ge merkezi belgesi alan ilk firmalardan birisi olan Safkar,  2009 yılında Safkar firması ABAŞ grubu bünyesine katıldı.  Bu tarihten sonra şirket Ar-Ge yatırımlarını daha da arttırdı.

Ticari araç klimaları, hafif raylı sistem klimaları gibi alanlarda üretim yapan Safkar, 62 kişilik Ar-Ge kadrosu ile yapılan çalışmalarla iş hacmini önümüzdeki yıllarda 2.5 kat büyütmeyi ve firma çalışan sayısını da %35 arttırmayı planlıyor. Özelikle de Türkiye’nin 2023 yılı hedefleri arasında demiryolu ağının genişletilmesi yer aldığı için bu alanda klima üretimi ve Ar-Ge’ ye yatırım yapıyor.