Esnek Çalışma Saati uygulamaları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Uzmanlarla Soru-Cevap köşemizde biz sorduk, uzmanlar yanıtladı.

“Esnek Çalışma saatleri ile ilgili düşünceniz nedir, uygulanabilirliği, firmalara katkıları nelerdir?”

İnsan Kaynakları Yöneticisi Erdem Yoldaş, Yönetim Danışmanı Mustafa Kemal Topçu, Endüstri Mühendisi Aynil Uğuroğlu , Tosyalı Holding Satış Müdürü Selçuk Ünsal, Alfa Mars’ ın CEO su Fatih Yılmaz ve Entes Elektronik Proje Mühendisi İlke Akgöl  bu konudaki düşüncelerini bizimle paylaştı…

erdem-yoldas  Erdem Yoldaş / İnsan Kaynakları Yöneticisi

Hükümetin son haftalarda halk arasında “3 çocuğu teşvik paketi” şeklinde tanımlanan  “kadın istihdamı teşvik” çalışmasında, taslak paketin doğum yapan kadın işçiye esnek çalışma kolaylığı getirmesi nedeni ile “esnek çalışma” konusu son günlerin en popüler konularının başında gelmektedir.

Konunun yasal boyutuna baktığımızda ise 4857 sayılı İş Kanunu ‘muzun  5, 9 ve 13. maddelerinde “Kısmi Süreli” (part-time) çalışma koşullarına değinilmiş yine 41 ve 63. maddelerinde ise “Denkleştirme” (esnek çalışma) ‘dan söz edilmiştir.

Aslında çalışma sürelerinin kısaltılması işçi ve işveren arasında her zaman itilaf konusu olmuş olsa da  son yıllarda meydana gelen hem ekonomik hem de  teknolojik gelişmeler, esnek çalışma yöntemlerini her iki taraf içinde ihtiyaç haline getirmiştir.

Farklı yöntemler uygulansa da genel olarak esnek çalışma modelinde belli kurallar çerçevesinde çalışanlar günlük çalışma süreleri ile işe başlama ve bitiş saatlerini kendileri belirleyebilmektedirler. Burada esas olan günlük çalışma zorunluluğu bulunan gün ve saatler ile esnek olacak gün ve saatlerin çerçevesini, yasal haftalık yada aylık çalışma toplam sürelerini aşmayacak şekilde öncesinde bir prosedür ile belirleyebilmektir. Esnek çalışma modelleri uygulanırken mutlaka çalışanın rızasının alınması ve İş Kanunu’ nun ilgili maddeleri ile de paralellik göstermesi oldukça önemli bir konudur.

Esnek çalışma modellerinin her iki taraf için de birçok faydası olmak ile birlikte özellikle ev kadınları, 50 yaşın üstündeki kişiler ve öğrencilerin iş hayatına girmesi kolaylaşmış, bunların dışında çalışanların motivasyonun yükselmesine, aile ve özel hayatlarını daha sağlıklı yönetmelerine sebep olmuştur.  İşverenler açısından baktığımızda ise özellikle çalışan aidiyeti, operasyonel verimlilik ve fazla mesai bütçelerinde pozitif yönde önemli katkılar sağlanmıştır.

Daha çok bazı küçük ve orta boy işlemeler ile başta turizm olmak üzere spesifik bazı sektörlerde esnek çalışmanın aynı paraya, zaman merhumu olmaksızın çok daha uzun sürelerde çalışılması anlamına gelse de son yıllarda yoğunlaşan iş teftişleri ve cezaların artması, işverenlerin bu durumdan hızlıca uzaklaşmalarını sağlamaktadır.

Sonuç olarak çalışanlarına esnek çalışma modelleri sunan işletmeler, gelecek 10 yılda en iyi çalışanları çekmek, elde tutmak ve ödüllendirmede diğer işverenlere göre önemli avantajlar elde edecek ve yakın bir gelecek de esnek çalışmanın nedenli önemli olduğu ve iş sonuçlarına olan pozitif yansımaları çok daha iyi anlaşılacaktır.

mustafa kemal topçu   Mustafa Kemal Topçu / Yönetim Danışmanı

Güncel bir konu seçmişsiniz. Kısaca değinmek istediğim husus, esnek çalışma saatlerinin çalışanlar için değil özel sektörde işverenler ve kamuda amirler için geçerli olduğu. Çalışma hayatına farklı boyut kazandıracak uygulamalardan birisi olan esnek çalışmanın iş gücü verimliliğini artırabileceği gibi çalışanların yaşam kalitesine de olumlu katkı sağlayacağını değerlendiriyorum. Pozitif, barışçıl ve yaşanabilir bir çalışma ortamı için bence olmazsa olmazlardan birisi esnek çalışma. Kültürel açıdan henüz hazır olmadığımızı düşünüyorum. Belki vizyoner liderlerin bulunduğu çalışma ortamında hayata geçirilebilir. Tekrar teşekkür ediyor, iyi çalışmalar diliyorum.

aynil uğuroğlu  Aynil Uğuroğlu/ Endüstri Mühendisi

Çoğu firmaların iş ilanlarında istedikleri nitelikler arasında esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek yazar. Fakat esnek çalışma saatleri günlük, haftalık, aylık olarak sınıflandırılmasına rağmen bu küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde ne yazık ki tam olarak uygulanamamaktadır. Eğer bir aile şirketinde çalışıyorsanız esnek çalışma saatleri aile bireylerine aittir. Sadece onlar bu haklardan yararlanabilir. Siz aile dışındaki bir üye iseniz işveren bu noktada maalesef  işçiyi durmaksızın ve mesai ücreti ödemeksizin çalıştırmaktadır. Eğer işe bir saat geç başlıyorsanız bunu işveren 2 saat olarak işçiye ödettirebilmektedir.

Selçuk Ünsal  Selçuk Ünsal, Tosyalı Holding / Satış Müdürü ; Six Sigma Yeşil Kuşak

Esneklik calışma saatlerine giydirilmiş bir kılıf görüntüsünde ülkemizde, fazla çalışma saatleri ve asosyalleşme diyelim.

Bu konuda gelişmekte olan ülkeler için diyelim, plansız ve programsız büyüme de en kolay ve ucuz olan fazla çalıştırma ile, gelişmiş  veya gelişen ekonomi ve buradaki rakiplere karşı kullanılan rekabet etme şekli. Böylece aradaki farkı kapatma düşüncesinde firma. Çoğunda beyaz yakalılar için mesai farkı olmadığından esnek kılıfıda çalıştırmakta.

Halbuki kalite çok mesai değil, ölçümlendiğinde normal çalışma düzeninde çok kaliteli zamanı çalışana yakalattırmakta. Esnek calışanın, zannedelim ki çalışma saatleri esnedikçe boşa harcadığı ve kahve molalarındaki zamanı da fazlalaşıp esnemekte.

Bence hedef ve sonuç “çalışan kaliteli zaman yönetimi”

 Fatih Yılmaz, Alfa Mars / CEO

Çoğu zaman aslında esnek çalışma saatlerinden anlaşılan şey ‘firmamız ihtiyaç duyduğunda sizi hafta içinde ya da hafta sonunda sizi çalıştırabilir’ dir. Yani temelde ‘ek ücret ödemeden sizi çok daha fazla çalıştırabiliriz’ ona göre demektir 🙂

İlke Akgöl, Entes Elektronik / Proje Mühendisi

Esnek çalışma saatlerinin işveren açısından anlamı “fazla mesai”.Gece yarılarına kadar çalıştıktan sonra mesai saati başladığı an işe gelmeniz bekleniyor,yoksa uyarılıyorsunuz.Şu an çalıştığım şirkette böyle bir uygulama yok.Gerektiği zaman mesaiye kalma olayı var.Bunun dışında kendisi esnek çalışma saati uygulamaya çalışan personel önce uyarılıyor sonra işten çıkarılıyor.

Bence insanları tüm gün ofise hapsetmektense biraz özgür bırakmak, motivasyonu ve verimliliği arttırır.Sektöre ve yapılan işe bağlı olarak uygulama değişir.Takım halinde proje çıkarmak durumunda olan bir ekibin bir arada olması gerekir.Herkes üzerinde düşen görevi yapar ve iletişimi sağlarsa sorun olmaz diye düşünüyorum.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir