Endüstri 4.0 Gelecek Geldi

Geçtiğimiz yıl ve bu yıl sürekli konuştuğumuz bir konu var: ENDÜSTRİ 4.0.

Her çalışan ve her yönetici aynı soruları sormakta;

  • Endüstri 4.0 geldi şimdi neler olacak?
  • İş hacmi artacak mı düşecek mi?
  • Devlet bunun için yatırım yapıyor mu?
  • Okullarımızdaki eğitim durumu nedir?

Bu soruların cevabına bir bakalım..

Endüstri 4.0. süreci internetin hayatımıza girmesi ile birlikte başladı ve çok hızlı bir şekilde hayatımıza nüfuz etmeye devam ediyor. Eğer çevrenizde 5 – 6 yaşlarında çocuklar var ise durum daha net anlaşılacaktır. Bu yaş çocukların konuşma dili tamamen teknolojik ve dijital. Telefonu veya bir tableti kapatır gibi kapatmaya çalışıyorlar defteri – kitabı, yoruldum demek yerine ise enerjim bitmek üzereyi kullanıyorlar. Endüstri 4.0’ın onlarla birlikte hayatımıza hızlı bir şekilde girmiş olduğunu gösteriyor.

Peki.. İşletmeleri ve çalışanları neler bekliyor?

İşletmeler açısından kaçınılmaz bir sonuç ki niteliksel ve niceliksel olarak insan gücü yerine robot gücünün tüm üretim sürecinde kullanılacağıdır. Çünkü daha kısa sürede sıfır hata ile işlerimiz tamamlanacak. Fabrikalarda 7/24, elektriksiz, molasız üretim devam edebilecektir. Bununla birlikte işletmelerin ön gördüğü robot gücü yönetecek “beyinlere” kod yazacak insanlara ihtiyacımız artacak. Nitelikli insan gücü açığı fazlalaşacaktır.

Eğitim tarafına geldiğimizde ise endüstri 4.0. entegre edilerek eğitim verilen okullarımız var. Kod yazmanın öğretildiği meslek liseleri. Tabi ki sayılarının daha da artması gerekmekte. Tekrar çocuklara dönersek; yaz okullarına bir bakalım; artık dil kursları, yüzme kurslarının yerini yavaş yavaş robotik atölyeler, astronomi, uzay gözlemi gibi etkinlikler almaya başladı. Bu da yine endüstri 4.0 a adapte olmaya başladığımızın göstergesidir.

Eğitimin ikinci boyutu olan öğrenme yöntemleri de değişiyor, artık uygulama ve oyunlaştırarak öğrenmeyi benimsiyoruz. Görerek, tasarlayarak, yaratıcığımızı geliştirebileceğimiz oyunlar oynayarak öğreniyoruz. İlkokul çağındaki bir öğrencinin de tecrübeli bir çalışanımızın da öğrenme yöntemi dönüşüyor.

Devlet, endüstri 4.0 a yönelik çalışmalarını sürdürmekte, sanayiye sürekli destekler vermekte, özellikle ar – ge ve tasarım merkezlerine teşvikler vererek muafiyetlerden faydalanmasını hedeflemektedir. Bununla birlikte sanayi odaları, üniversiteler ve sektör ile koordineli olarak çalışmalar yapmaktadır.

Dijitalleşme süreci tüm sektörlere hızlı bir şekilde entegre olarak iş yapış şekillerini dönüştürmektedir. Bu da yeni sektörler, yeni meslekler, yeni iş tanımlarını, yeni iş kültürlerini ve yeni organizasyonel yapıları karşımıza çıkaracağını gösteriyor. Bu süreçte ihtiyaç ve beklentiler de hızla değişiyor. Özellikle mühendislik gruplarından beklentiler değişmekte, iş modelleri farklılaşarak disiplinler arası takım çalışmaları ağırlık kazanmaktadır.

Çalışanlar olarak işimizi kaybetme korkusu yerine “yeni iş alanlarında neler yapabilirim”i düşünüp araştırmalı ve sektörlerin dönüştüğü gibi kendimizi de bu değişime uyumlandırmamız gerekmektedir.

Endüstri 4.0’ın sektördeki gelişmeleri, örnekleri bir sonraki yazımda..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir