Doğru Soruyu Sormayı Bilmek (1)

Bu başlıkta aklımızı karıştıran şey :  soru sormak bir dertken “ doğru soruyu sormak “ da nereden çıktı

diye düşünmek olabilir.

Burada, hayatımızda sadece işlerimizi kolaylaştırmak için kullandığımız soru sormak nasıl bir stratejik özellik olabilir ve doğru kullanıldığında bize ne sağlar ile ilgili bilgileri sizinle paylaşmaya çalışacağım.

Sorunun sözlük anlamı : bir şey öğrenmek için birine yöneltilen ve karşılık gerektiren söz, yazı; sual olarak geçmektedir. Bu yüzden soru, bilgi açısından hayatımızı kolaylaştıran anlık etkisi de çok yoğun olan bir kaynaktır. Anlık dememdeki neden ise ne, nerede, kim, hangi, vesaire sorularının anlık cevaplarını da almamızı sağlar.

Ülkemizdeki öğretim, hatta çocuk yetiştirme sistemi kişinin araştırarak, sorgulayarak öğrenmesini hoş görmeyecek şekilde uygulanmaktadır. (umarım sanal güç bunu yıkıyordur.)  Öğrencilerin, öğretmenlerini zorlayacak şekilde soru sormaları pek hoş görülmez.  Bu yüzden belli kalıplar ile öğretmek bir çok  öğretmenimize, halen kolay gelir.  Aslında kişinin bilgi birikimine sahip oldukça, sorular ile  araştırmayı, öğrenmeyi bilmesi de ayrı bir beceri ve eğitimdir.

Soru sormak, cevap almayı gerektiren bir eylem olduğu için,  belki de sayılmakla bitmeyen, bol sayıda amaca ve çeşide ayrılabilir. Soru sonrası aldığımız cevaplar bizi istediğimiz konuda bilgilendirerek ,yönlendirecek niteliktedir.

Sorularımız  anlık – genel, bilgi edinme, yönlendirme, algılamada yönlenme,  amacı kavrama, stratejik planlamada etkin olma, zaman kazanma ve bunun gibi amaçlara hizmet eder. Sorarken bu amaç ile kullanılmalarına rağmen soru sorulan kişinin soruyu doğru algılaması ve cevabı da aynı etkinlikte verebilmesi de çok önemlidir. Bu önem ise daha çok hayati önem taşıyan durumlarda, yönetimsel stratejilerde ve akıl oyunlarında çok etkilidir.

Soru sormanın etkilerini bu noktalarda yaşarız.

  •  Zaman kazanma
  • Stratejik planlama, projelendirme
  • Yönetim becerisi, inisiyatif
  • Akıl oyunları
  • Hayati önemi olan noktalar
  • Gerçeği, en etkin gerçeği öğrenmede

diye devam eder.

Bu yazımlarımda, yukarıda bahsi geçen konulardan ilk üç tanesini paylaşacağım. Bu paylaşmayı da daha çok yaşadığım tecrübelerden ve gözlemlerden yola çıkarak yazacağım.

Bu arada sorularınızı nasıl kullandığınızı gözlemlemenizi rica ediyorum.

Sonraki yazı . Doğru soru ile “ Zaman kazanmak “

2 Yorum Doğru Soruyu Sormayı Bilmek (1)

  1. […] önceki yazımda,  “Doğru Soruyu Sormayı Bilmek” ile ilgili yorumlarımı sizlerle paylaşmıştım.  Sıra geldi doğru soruyu sorarak nasıl […]

  2. […]  “Doğru Soruyu Sormayı Bilmek” , sonra da  “Doğru Soru ile Zaman Kazanmak” üzerine yorumlarımı sizlerle […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir