Diyetisyen Olmak İsteyenler!

dietitian

Beslenme ve Diyetetik Bölümü tercihi yaparak diyetisyen olmak istiyorum diyen çok sayıda gençten diyetisyenlik mesleğiyle ilgili bilgi isteyen mesajlar alıyorum. Diyetisyenlik mesleğini çok severek yapıyorum ve bir kez daha seçmek durumunda kalsam tekrar diyetisyen olmayı tercih ederim.  Ancak gençlere duygularımdan arınarak meslekle ilgili gerçekçi bilgiler vermek durumundayım.  Mesleğin popülerliği ve/veya diyetisyenliğin çok kazandırdığı gibi (çok gerçekçi değil!) bazı düşünceler meslekle ilgili doğru değerlendirmelerin yapılmasını engelliyor.  Bu düşüncelerle diyetisyenliği seçenlerin, medyanın ve okul yıllarında bazı kişilerin gözlerine soktukları birkaç kişiye benzemeye özenerek okuyanların büyük çoğunluğunun mesleğe başladıklarında büyük bir hayal kırıklığına uğradıklarını, diyetisyenliği severek ve hakkını vererek yapamadıklarını üzülerek görüyorum.

Önce en temel noktaları vurgulayayım: ‘Diyetisyenlik doğrudan insan odaklı bir meslek ve başarılı bir diyetisyen olmak için insanı çok sevmek gerekiyor.  Diyetisyen, birçok meslek alanının kesiştiği bir noktada hizmet verdiği için diğer meslek alanlarına müdahil olmadan (karışmadan) bilgi yönetmeyi ve bilgi odaklı çalışmayı sevmeli.  Ekip çalışmasını çok sevmeli. Diyetisyenliğin aslında son kertede bir danışmanlık mesleği olduğu dikkate alınmalı ve danışmanlığın gerektirdiği iletişim becerilerine sahip olunmasını gerektirdiği unutulmamalı.

Başarıdan kastım bir meslek adamı başarılı olmak, insanlara destek olmaktan haz ve sevinç duymak. Eğer insanları seviyor ve diyetisyenlik için gerekli bilgi ve donanımına sahip olarak hareket ediyorsanız söylediğim tür başarı geliyor ve doğal olarak belki okul dâhil 8- 10 yıl zahmetli bir süre geçtikten sonra ilk olumlu sonuçlarını almaya başlıyorsunuz.

Önce ‘Diyetisyen Kimdir?’ ile ilgili tanımlara bir bakalım
Diyetisyenlik mesleğinin ulusal ve uluslararası standartlardaki tarifinde şu konular temel konular yer alıyor:

Diyetisyen;

 • Sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda bireysel ve toplu beslenmenin plân ve programlarını düzenler.
 • Besin öğesi, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştırır, değerlendirir ve çözüm yolları bulur
 • Var olan besin kaynaklarının ekonomi ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlar,
 • Besin denetimini yapar,
 • Sağlıklı beslenmenin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalar yapar
 • Doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre ilgili doktorun yönlendirmesi doğrultusunda diyet programı plânlar, eğitim verir, eğitim programlarını plânlar, uygulatır ve izler.

Sağlık meslekleri yasasına göre, üniversitelerin en az 4 yıllık (yabancı dil hazırlık bölümü varsa 1 yıl ile birlikte 5 yıl) Beslenme ve Diyetetik Bölümlerini tamamlayanlar Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması ile Diyetisyen unvanı almaya,  diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanmaktadırlar.

Tarif ve tarifteki açıklamalar diyetisyenlik mesleğini ve o mesleği icra eden diyetisyeni ne kadar iyi tanımlasa da mesleğin sahadaki uygulamalarını bilmeyen bir kişiye haklı olarak çok şey ifade etmeyebilir.  Diyetisyenler için; hastaneler, poliklinikler, kurumsal yemek hizmeti veren ve kullanan şirketler başlıca çalışma alanları arasında yer alıyor.  Bu nedenle sahada hizmet veren diyetisyenleri bulup konuşma yapılmasını yararlı bulurum.  Diyetisyenliğin; insan ve toplum sağlığı açısından çok önemli, değerli ve iyi tanınması gereken bir meslek olduğunu bir kez daha vurguluyorum. Ancak diyetisyenlik mesleğinin ne olduğunu, sunduğu fırsatları ve uygulamada karşılaşılan güçlükleri de iyi anlamak gerekiyor.

Bu yazının son sözü olarak medyadaki yazı ve yüzlere bakarak hareket etmemenizi ve ünlü diyetisyen aldatmacasına kanmamanızı öneriyorum.  Çünkü o kesimdeki sayı mesleğin çok küçük bir bölümüne karşılık geliyor ve oranı çok düşük düzeyde.

Doğru seçim yaparak başarılı olmanızı diliyorum.

AYSEN ARICAN

Diyetisyen unvanı kazanarak 1999 yılında başladığım mesleki yaşamımda büyük bir eğitim hastanesinde, diyet polikliniğinde, kliniklerinde ve mutfak yönetiminde önemli deneyim ve birikim kazandım. İnsanı sevmem, insanlara mesleğim yoluyla yardım etme olanağı, mesleğimin gerektirdiği bilgi, ilişki ve iletişim yönetimi alanlarına duyduğum özel ilgi nedeniyle bir danışman olarak daha etkili hizmet verebileceğime inandım. Diyet planlamanın inceliklerini gösterme yanında birçok firmaya içerik geliştirme, konferanslar verme, yayın geliştirme, araştırma gibi alanlarda danışmanlık yapıyorum. Çalışmalarımı Diyetistanbul’da sürdürüyorum.

More Posts

110 Yorum Diyetisyen Olmak İsteyenler!

 1. gizem diyor ki:

  suan diyetısyenlık bolumundeyım ve bu ısı sewerek yapacagıma ınanıyorum ancak kendımı cok gelıstırmem gerektıgını bılıyorum ama bunu nasıl yapacagım hakkında bı bılgım yok bana yardımcı olursanız cok sewınırımm cewabınızı merakla beklıyorum lutfen donun:))

  • kariyerloji diyor ki:

   Gizem hanım bu konularda yeni görüş ve öneriler yayınlamaya devam edeceğiz. Lütfen bizi takip edin. Kariyerinizde başarılar diliyoruz.

  • göknur diyor ki:

   merhaba ben lise 2 ye geçtim. bende diyetetik okumak istiyorum.hangi derslerimin iyi olması gerekiyor ve sayısal mı okumak zorundayım.teşekkürler.yardımcı olursanız sevinirim.

   • AYSEN ARICAN diyor ki:

    Evet sayısal ağırlıklı, özellikle kimya, matematik ve biyoloji konularında iyi eğitim almış olmanız şart.

   • ezgi diyor ki:

    Sevgili Göknur, öncelikle bu bölümü seçmen için sayısal okumak zorundasın ve özellikle kimya ve biyoloji derslerinin iyi olması gerekir..

  • yasemin diyor ki:

   lisede sayısal mı okumustun

  • yaniles diyor ki:

   nasıl diyetisyen oldun yani ne yapmamız gerekiyor diyetisyen olmamız için..
   .

 2. Esra diyor ki:

  Bende beslenme ve diyetetikte okuyorum suan 1. Sinifim bu bölüme cok isteyerek girdim..kendimi gelistirmek istiyorum ama nasil olacagini bilmiyorum bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • kariyerloji diyor ki:

   Esra hanım size başarılar diliyoruz. Bu konuda yeni görüş ve öneriler yayınlamaya devam edeceğiz. Lütfen bizi takip edin.

   • Ali diyor ki:

    Merhaba Ben Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği mezunuyum. Yüksek lisansımı Beslenme Eğitimi üzerine yaptım. Doktoramı Beslenme ve diyetetik alanında yaparsam diyetisyenlik yapabilir miyim acaba.. Teşekkürler..

  • göknur diyor ki:

   diyetisyen olmak için sayısal okumak zorunda mıyım. teşekkürler

   • AYSEN ARICAN diyor ki:

    Evet sayısal ağırlıklı, özellikle kimya, matematik ve biyoloji konularında iyi eğitim almış olmanız şart.

 3. ruveyda geyik diyor ki:

  ben de diyetisyenlik okumak istiyorum.. nasipse.bu yıl lise 3. sınıfım ve daha bir buçuk yılım var siz kazananlar günlük ne kadar çalışarak kazandığınızı söylerseniz çok mutlu olurum.teşekkürler şimdiden.:)

  • kariyerloji diyor ki:

   Diyetisyenlik gittikçe daha popüler bir meslek haline geldiği için gelir düzeyi de artmakta. Ancak mesleki rekabet de arttığı için, kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor. Kariyerinizde başarılar diliyoruz.

   • sena diyor ki:

    peki şu anda ki popülerliği yada gelecekteki önü açıklığı nasıl sizce??

 4. elmas diyor ki:

  merhaba ben sıze sunu sormak is,tiyorum ben dgs ile diyetisyenlik bölümüne gecmek istiyorum ama unıverste konusunda kafam bıraz karısık… hangı unıversteyı onerebılırsınız bu konuda bana?tesekkur ederım….

  • kariyerloji diyor ki:

   Elmas hanım, üniversite seçiminiz kişisel kriterlerinize göre değişebilir. Size önerimiz, mezuniyet sonrası neler yapmayı hedeflediğinizi netleştirerek kariyer planınızı oluşturmanız. Üniversite seçiminizi de bu doğrultuda daha kolay yapabilirsiniz.

 5. merve diyor ki:

  umarım seneye bu bölümde okuyor olacağım. Peki kendi muayenehanemizi açtığımızda doktorla birlitemi çalışmamız gerekiyor? çünkü hastanın zayıflık veya fazla kilo problemi başka sorunlardan dolayıda kaynaklanabilir..

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Diyetisyenler muayenehane açamıyorlar. Doktor yanında sigortalı çalışan meslektaşlarımız da var. Bazı yönetmeliklerin çıkması bekleniyor. Diyetisyenlerin faal oldukları başka danışmanlık alanları da bulunuyor (eğitim, kurumsal çalışmalar vb.).

 6. ahmet diyor ki:

  Şuanda ortalama olarak bir diyetisyen toplam ne kadar kazanıyor ??

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Devlet hastanelerinde döner sermaye ile birlikte 2000-2500 tl arasında, özelde ise yapılan işin türü ve kurum kazancı ile doğru orantılı olarak değişebilmektedir.

 7. tugba diyor ki:

  diyetisyenlerin çalışma ortamlarında ikinci planda yani başkaları tarafından önemsiz sayıldığını düşünüyormusunuz bir şeyler araştırdım ve ikinci planda kalıyoruz çünkü bir diş bir beyin doktoru olmadığımız yani çok önem teşkil edilmediğimiz için deniliyor katılıyormusunuz merak ediyorum lütfen cevap verirmisiniz

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Diyetisyenlik çok farklı alanlarda hizmet verebilen bir danışmanlık mesleğidir. Sağlık kurumlarındaki konumu ise yardımcı sağlık personeli statüsündedir. Örneğin bir diyabetliye doktor tanı koyar, ilacını yazar, hemşire ayak bakımı ve kullanacaksa insülin iğnelerinin kullanım eğitimini yapar, diyetisyen de diyetini planlar. Ekip işi olmadan sağlık alanında çalışmak mümkün değildir. Ama unutulmaması gereken hasta öncelikli doktorun sorumluluğundadır, bu da bazı durumlarda diyetisyenleri ikinci planda bırakabilmektedir.

 8. nevin diyor ki:

  Merhaba
  Diyetisyen olmak isteyen bir kişi nasıl bir lisede okursa diyetisyen olmak için daha kolaylaşır.Yada hangş meslek lisesinden çıkış yaparsa ek puan alabilir ?

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Sayısal ağırlıklı konularda eğitim almanız bu bölüme girerken avantajlı olacaktır. Bildiğim kadarıyla herhangi bir meslek lisesinden mezun olana ek puan verilmiyor.

 9. eda diyor ki:

  bnce cok ii bir meslek bnde nasip olursa burayı tercih edecm?

 10. aslı akmak diyor ki:

  merhaba ben ege gıda mühendisliğinde okuyorum acaba diyetisyenliğe geçiş imkanım varmı cevaplarsanız sevinirim

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Yeniden üniversite sınavına girmelisiniz, diyetisyenliği kazanınca daha önce aldığınız ortak dersleri yeniden almak durumunda kalmadan öğreniminize devam edebilirsiniz.

 11. Nazlı diyor ki:

  Ben de beslenme ve diyetetik bölümü okuyorum ancak sağlık yüksekokulunda sizce yüksekokulda okumam kariyerim açısından sorun teşkil eder mi ve üniversite çok önemli bir faktör mü ? çok teşekkürler şimdiden

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Sonuçta Diyetisyen ünvanı ile mezun oluyorsunuz, dolayısıyla fakülte veya yüksek okul olması kariyerinizi değiştirmez.

 12. büşra diyor ki:

  tıp okuduktan sonra uzmanlık yaparak diyetisyen olunabiliyor mu?Yoksa sadece 4yıllık beslenme ve diyetetik okunarak mı diyetisyen olunuyor?

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Diyetisyen olmak için sadece Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü okumak gerekiyor, Tıp fakültesi bitiren kişi diyetisyen olamıyor.

 13. dilara diyor ki:

  cok kararsız kaldım sizce bi bayan icin ilkögretim mat ögretmenligi mi daha iyi yoksa diyetisyenlik mi ilerde iş bulma olanaklarını da düşünerek cevaplarsanız sevinirim.bir de diyetisyenligin devlet ataması cok mu bu konuda da aydınlatırsanız çok memnun kalırım.

  • büşra diyor ki:

   dilara bende aynı ikilemdeyim ilköğretim matematik rahat bir meslek yalnız toplum statüsü olarak geri planda bırakılan bir meslek lütfen bu konuda admin aydınlatırsanız sevinirim:)

 14. gözde diyor ki:

  liseye geçtim ve bende diyetisyen olmayı çok istiyorum ama 8 yıl sonra önü kapanır mı acaba

 15. sibel diyor ki:

  yaaa bende diyetisyen olmak istiyorum maaşı ne kadar acaba

 16. fatmanur diyor ki:

  merhaba ben bu sene lise 2’ye geçtim, diyetisyen olmayı çok istiyorum fakat 7-8 yıl sonra bu mesleğin önü kapanırmı ? çok iyi bir üniversiteden mezun olmak fazla önem taşırmı ve yüksekokul ile fakültenin önemli bir üstünlüğü varmı onu merak ediyorum bilgilendirirseniz çok mutlu olurum teşekkürleer :)

  • yaşlanmışfatişko diyor ki:

   Şuan odyoloji istiyorum çünkü bildiğim kadarıyla maaşları diyetetikten ve ftr den çok daha iyi. Lakiiin ben aslında diyetisyen olmak istiyordum şöyle bikaç hafta öncesine kadar.. aah ah bu ygs bütün hayallerimi altüst etti gibi bisey. Amaan hadi hayırlısı 😀

 17. Buşra diyor ki:

  merhaba ben şuan selçukta endüstri mühendisliği okuyorum. tekrar sınava girdim ve beslenme ve diyetetiğe yerleştim. şuan çok kararsızım siz hangisini önerirsiniz gerçekten iyi bir fikre ihtiyacım var lütfen yadımcı olun teşekkürler( dip not: endüstri mühendisliğinin kpss puanları 90-95 olmak zorunda fakat devlete de girdiğinizde 3.5 bin lira maaş alabiliyorsunuz)

 18. semiha diyor ki:

  Ben balikesirde isletme yonetimi okuyorum dgs ile diyetisyenlige gecebilir miyim yardimci olursaniz cok sevinirim

 19. kardeşim diyor ki:

  ben de bu sene gidcem inş diyetetiğe ama ygs ile alan bir üniversiteye.bir farkı oluyor mu acaba lys ile alan bir üniversiteyle. ??

 20. özlem diyor ki:

  ben lise 3. sınıfa geçtim ve sayısal ögrencisiyim .. diyetisyenliğin adını duydugumda aşık oldum daha ne oldugunu bilmeden .. ve diyetisyen olmayı çok istiorum herkezde çok yakışır diyorlar çünkü çok zayıfım :) benim sormak istedigim diyetisyenligin önü açık mı ? ataması zor mu ? ve maaşı ve çalışma şartlarını merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim çünkü hiç bi yerden bilgi alamıyorum :(

 21. elif diyor ki:

  Merhabalar, ben de diyetisyen adayıyım şuan. Bu bölümdeki dersler ağır mi. Yani zorlanarak mı okurum??

  • gülcan diyor ki:

   burdan herkese sesleniyorum diyetisyen OLMAYINNNNNNNNNN 2015 KPSS PUANLARINA gidinbakın ne demek istediğimi anlarsınız hayalkırıklığına uğramayın diye söylüyorum değmez onun yerine gidin HEMŞİRE OLUNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

 22. esin diyor ki:

  merhaba ben 10. sınıf öğrencisiyim bi konuda bilgi almak istiyorum bu mesleğin doruk noktası nedir aslında savaş pilotu olmak istiyorum ama ikinci bir plan olarak meslek düşünmem gerekiyor bana mesleğinizin en güzel yönünü nasıl anlatırsınız

  • Yaren diyor ki:

   Şimdi öncelikle düşündüğünüz meslekler birbirinden çok farklı meslekler. Diyetisyenliği ister ilk planda ister 2. Planda tutun ama düşünüyorsanız eger muhakkak yukarıda da soylendigi gibi insanları sevmeniz, sıcak kanlı ve empati kuruyor olmanız gerekir önceliğimiz bu olmalı aksi takdirde diyetisyenliği 2. planda bile tutmayınız

 23. esin diyor ki:

  size bir başka sorum daha var bu konu ile ilgili araştırma yaparken diyetisyenlerin yoğun bakım ünitelerine girdiği yazılmış ben dikişlere bile bakamıyorum bu mesleği yaparken ameliyatlı hastaları görmek zorunda mıyız kısacası bu mesleği olurken okulda ya da çalışırken en ufak bile ameliyatla bir alakamız var mı?beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

 24. Samed Taşkın diyor ki:

  Siz maaşı düşünerek diyetisyen olma hedefiniz varsa bence hiç girişmeyin çünkü kendinizi sadece paraya odaklarsınız. İlk önce kendinize birşeyler katıcaksınız hiçkimse birden en yüksek seviye olamıyor 1200 tl maaşla çalışan diyetisyenlerde var herşeyden önce bence ilk o mesleği sevmelisiniz

  • esin diyor ki:

   bence arkadaş haklı bir mesleği seçerken kendi ilgi ve yetenekleriniz 1. planda olmalı yoksa yaptığınız meslekten kendinizde hizmet verdiğiniz insanlarda memnun kalmaz ve mutsuz olur bence özlem sende mesleğini seçerken kalbinin sesini dinle maaş konusuna gelince bence yaptığınız meslekle insanları mutlu etmek milyarlarca paradan daha önemli hayatta herkes parayı ön planda tuttuğu için para bu kadar değer kazandı zaten mesleğinizi seçerken kriter olarak alacağınız şeyler para ve statü olmamalı

 25. Aysu Özay diyor ki:

  Ben son sinifim seneye insallah bu bölümü okuyor olacağım ancak bir sorum olacak kendi iş yerimizi açamıyor muyuz yani bir yerde okumuştum 4-20 bin arası maaş yazıyordu kendi iş yerini acarsaniz eğer diye

 26. Aysu Özay diyor ki:

  Ayrıca 2 sorum daha olacak.Yurrt dışı imkanı var mi bu bölümde?
  Yüksek lisans yapabileceğim bir universide var mi?

 27. müberra diyor ki:

  Ben diyetisyen olmak istiyorum ama çoğu kişiler işin zor bulunduğunu söylemekte bu konuda bilgi verebilir misiniz ?

 28. beren diyor ki:

  lise 3.sınıf öğrencisiyim ve kafam inanılmaz derecede karışık.diyetisyen olmak istiyorum ama hocalarım atanmanın sorun olabileceğini söylüyorlar.siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? yılda kaç diyetisyen atanıyor ? cevaplarsanız sevinirim

 29. selda diyor ki:

  Merhaba
  Dıi ticaret ve Aöf işletme bölümünden mezunum.
  Ayrıca diyetisyenlik okuma şansım var mıdır ?
  Varsa eğer hangi adımları takip edebilirim ?
  Lütfen acil cevap …

 30. ÖZGE diyor ki:

  yorumlar çok öncenin fakat okuyan ve bu konuda herhangi bir fikri olan lütfen cevap yazsın.Ben su an hacettepe dıyetetik 1. sınıfta okuyorum hiçhayalim olmayan bir bölümdü fakat şu an burdayım…ilk girişimde kazandım ..içimden bi ses vazgec diye bağırırken diğer ses dur nereye diyor..cok kararsızımbırakıp yeniden mi hazırlanmalıyım bu puanımla yeniden tercih mi yapmalıyım yoksa kalıp mücadele mi etmeliyim?Buna sen karar vericeksin gibi bir cevap duymak istemiyorum …lütfen birimantıklı sebeplerle kal yada git desin…

 31. ftmnr diyor ki:

  Diyetisyenlikten dis hekimligine gecilebilir mi

 32. Buse diyor ki:

  Bende diyetisyen olmak istiyorum ama bunun için lisede hangi bölümü seçmem gerek ?

 33. İREM diyor ki:

  ben lise 1 e gidiyorum sağlık meslek lisesi okuyorum ve diyetisyen olmayı çok istiyorum. ama sayısalım o kadar iyi değil sayısal bilmek çok mu lazım?lütfen cevap yazın

 34. sueda diyor ki:

  merhaba ben lisedeyim ilk olarak diyetisyen olmak istiyorum bu yuzden hangi derslerimi gelistirmeliyim ankarada hangi univeristeleri tercih edebilirim bu konuda yardim istiyorum

 35. Nurdan diyor ki:

  Merhaba ben att yım ama diyetisyen olmayı gerçekten çok istiyorum sürekli sağlıklı beslenme konularinda ,lcikan yeni gelişmeleri takip ediyorum. Sormak istediğim doyetisyenlil bolumune devam edebilmem için nasıl bir yol haritası izlemem gerekiyor.bieraz aydınlatıcı bilgiye ihtiyacım var şimdiden tesekkur ederim

 36. beyza diyor ki:

  iyi günler. ben bu sene tercih yapacağım istediğim bölüm beslenme ve diyetetik fakat bölümü kazanmam tahminimce zor gibi görünüyor. acaba bu sene hemşireliğe gidip ilk senesinde dgs ile diyetisyenliğe geçiş yapabilir miyim _ bunun ne gibi zorlukları vardır bilgilendirirseniz çok sevinirim benim için önemli bir konu. şimdiden teşekkürler.

 37. şeyda diyor ki:

  Merhaba ben diyetisyenlik seçmek istiyorum ama iş bulma şansının gittikçe azaldığını görüyorum,bu yüzden matematik öğretmenliğini de düşünmeye başladım ikisi ile ilgili ne düşündüğünüzü belirtir misiniz ?

 38. sultan diyor ki:

  merhaba ben tercih yapacağım amaçok kararsızım özel üniversiteye gitmeye düşünüyorum.Kpss den sonra mülakat falan oluyor mu diyetisyenlik bölümünde.Birde devlette iş imkanı var mı?

 39. saliha diyor ki:

  iş imkanı nasıl iş bulunabiliniyor mu

 40. Melis diyor ki:

  Meraba

 41. Melis diyor ki:

  Ben kıbrısta diyetisyenlik yazmayi dusunuyorum acaba turkiyeye gecmek istesem gecis imkamim olabilir mi olursa hangi universitelere gecis yapabilirim

 42. sena diyor ki:

  ileride önü açık bir meslek mi??

 43. Demet diyor ki:

  Bana Selçuk,Adnan Menderes,Muğla Sıtkı Koç gibi üniverditelerde diyetisyenlik geliyo.Acaba bu ünivrrsitelerden mexun olursam iş bulabilir miyim.
  KPSS atanma puanı ne?

 44. Tuba diyor ki:

  Bnde diyetisyen olmak istiyorum ama özel yazıcam ücretli lisede Sayısal derslerim normaldi çok zorlanır mıyım

 45. seyma diyor ki:

  Ben tercih donemindeyim ve beslenme diyetetik mi yoksa ilkogretim matematik mi okumak arasinda kaldim bir bayan icin hangisi daha ideal sizce?

 46. Meral diyor ki:

  Diyetisyenler kendı yerını açabılıyor mu ?

 47. Ramazan diyor ki:

  Oğlum tercih yapacak .FTR mi Diyetisyenlik mi kararsız kaldım?

 48. Ramazan diyor ki:

  Bayan Mesleği deniliyor.Sizce ?

 49. Müberra Kurt diyor ki:

  ben lise üçe geçtim ve diyetiayeliği fazla fazla istiyorum ben meslek aşçılık okuyorum üniversitede diyestisyenlik böllümüne geçebilirmiyim? şimdiden teşekkürler…

 50. EDA diyor ki:

  merhaba bana yaşlı bakımı bölümü geldi gdip gtmemkte çok kararszm bölümn önü kapalı diyorlar gtmeye degmez ben diye.ben okuyuıp diyetisyenlge gecs yapmayı düşünyrm zormu geciş

 51. elif diyor ki:

  merhaba bana yaşlı bakımı bölümü geldi diyetisyenlge geciş zormu

 52. Aysu diyor ki:

  Merhabalar. Ben ilk baştan beri beslenme ve diyetetik istedim fakat hemşirelik oldu sırf aile Baskısı Olmasın diye hemşirelik yazdım sizce bu sene çalışıp diyetetiği kazanabilirmiyim ne yapmam gerekiyor bu konuda

 53. Elif diyor ki:

  Bende diyetisyenlik okuyacam inşallah sadece ilk yılımda dersler zor mu diye sormak istiyorum

 54. Elif diyor ki:

  lütfen cvp yazın çok merak ediyorum

 55. Merve diyor ki:

  Ben lise son öğrencisiyim ve matematik de başarılı değilim kimya biyoloji yapabiliyorum ama matematik yapamıyorum ne yapmam lazım. Ve diyetetik okumayı çok istiyorum

 56. Selen diyor ki:

  Merhaba ben gıda mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. Mezun olduktan sonra diyetisyenlik alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu mümkün mü ? Eğer mümkünse ve yüksek lisans yaparsam diyetisyen olarak çalışabilir miyim ? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 57. Rabia diyor ki:

  Merhaba ben beslenme ve diyetetik okumak istiyorum bunun için hangi üniversiteleri tercih edebilirim?,iş olanakları nasıl?, ve iyi bir kariyer yapmak için okul bittikten sonra nerelerde çalışmalıyım?

 58. sunay diyor ki:

  Diyetisyenlerin hastanelerde kendi odası olabiiyor mu?Hasta bakabiliyor mu kendi odasında.Binevi doktor denebilir mi diyetisyenlere.
  özel hastanelerde diyetisyenler çelışabilirmi ve normal hastanelerde çalışan ne kadar kazanır.özel hatanelerde çalışan diyetisyenler ne kadar kazanır*?özel hastanelerde d diyetisyenler çalışabliyorlar mı??
  diyetisyenler kendilerine özel yer açabilirlrer mi izin var mı??
  ŞİMDİDEN SİZE ÇOK TEŞEKKÜRLER EDERİM….SAĞOLUN….

 59. Sefa ALAN diyor ki:

  Ditetisyenler matematigi mesleklerinde nasıl kullanıyor ? Matematik ve Diyetisyenlik mesleği hakkında ne gibi bir ilişki kurulabilir? Ben bir matematik öğretmeniyim, disiplinler arası bir farkındalık yaratarak matematiği günlük hayatta nerelerde kullanabildiğinizi öğrencilerime göstermek istiyorum. Bana bir kaç Cümle ile yardımcı olursanız çok mutlu Olurum. iyi Çalışmalar.

 60. Elif ASANA diyor ki:

  puanım tuttuğu için yazdım ikinci sınıfa geçicem ama sanırım fena da olmadı bu bölümde okumak :) mesleğimizle ilgili güzel yorumlar alıyorum ve inşallah hep öyle devam eder :) başarılar tüm meslektaşlarıma :) iyi geceler

 61. Melisa diyor ki:

  Merhabalar bende diyetisyenlik bölümüne bir kaç sene önce göz diktim ancak bu sene sonunda bölüm seçmek zorundayım fakat hangi bölümü seçersem diyetisyenlik okuyacağım bilmiyorum yardimci olursanız çok seviniriim

 62. zeynep diyor ki:

  ataması zor diyolar öyle mi???

 63. aysel diyor ki:

  Merhaba.gıda teknoloji bölümünden diyetisyenliğe geçiş olduğunu duydum ne kadar doğru acaba?doğruysada nasıl oluyor söyler misiniz?

 64. İremmmmmmmmmmm diyor ki:

  Ben lise 3. Sınıfım sayısal okuyorum hedefim diyetetik bölümü ve çok istiyorum bi kaç sorum olacak;
  1. Mezun olduğumda direk işe başlayabilir miyim?
  2. İş imkanları nedir? Mesela maaşı dolgun mudur? Ve Eğitim kurumları sosyal kurumlar gibi yerlerde de çalışabileceği söyleniyor ne olarak çalışmaya başlanabilir?
  3. Yurt dışında üniversite sonrası eğitim görürsek alanımızda ne kadar İlerleyebiliriz

  • İremmmmmmmmmmm diyor ki:

   Ve bu bölümde MF3 yg2 ayrımının anlamı nedir?
   Bu bölümde yabancı dil ne kadar gerekli

 65. kübranur diyor ki:

  merhaba ben kübra.şu an lise 1de okuyorum.fakat okuduğum lise düz lise.bende diyetisyen olmak istiyorum bu mesleği biraz araştrdktan sonra aklmda birkaç soru işareti var.öncelikle bu meslek 20 üniversite ile olunuyormuş,bunlar hangi üniversiteler? ve 2.sorum;hangi alandan olunuyor? örneğin tıp gibi

 66. sema çiçek diyor ki:

  Merhabalar ben şu konuda bilgi almak istiyordum yardımcı olursanız sevinirim. Çukurova üniversitesinde beslenme ve diyetetik bölümü var mı ve varsa kaç puan şimdiden teşekkür ederim 😊

 67. Bekir diyor ki:

  Bu bolummun is bulma olanagi nasil cunku koskoca hastanede bir tane diyetisyen var

 68. Aleynanur diyor ki:

  Arkadaslar ben diyetisyen olmak istiyorum lisede tercih yapinca sayisalimi esit agirligi secmeliyim lutfen yardimci olun lutfenn

 69. fatma demirci diyor ki:

  Ben bişe sormak istiyorum ben suan lise 2 ye gidiyorum ve cok uzun zamandır diyetisyen olmak istiyorum. Anadolu lisesine gidiyorum. Bugün meslek listesinde diyetisyenlik okuyan birine anadolu veya başka bi liseye göre öncelik verildiğini duydum bu doğru mu acaba

 70. Ali diyor ki:

  Ascilik ogrencisiyim diyetisyenligi turizm lisesinde ogrendim puanlari yuksek oldugu ve meslek lisesi cikisli oldugum için kazanamadim hocalarimiz asciliktan dg yapabilirsiniz dedi dikey geciste acaba okul puaninin onemi varmi varsa ne kadar berkes baska bisey diyor

 71. beyza diyor ki:

  Lise 2 ye gidiyorum sayisal secmek istiyorum ve ege universitesi ataturk saglik yukseokulu beslenme ve diyetetik istiyorum fakat ailem sicak bakmiyor is imkanlarinin kotu oldugunu ve gereksiz oldugunu dusunuyorlar. İkna etmek icin neler yapabilirim mezun olduktan hemen sonra is bulma imkani nedir yardimci olur musunuz?

 72. Bahar Deniz diyor ki:

  Ben diyetisyen olmak istiyorum bunun için nasıl çalışmalıyım ve ygs2ye mi mf3e mi ağırlık versem bilemiyorum benim için hangisi karlı olur
  Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler

 73. beyza diyor ki:

  merhaba ben 12. sınıf öğrencisiyim ygs sınavına 40 gün kaldı bu saatten sora çalışsam kazana bilirmiyim cevabınız için şimdiden teşekkürler

 74. Selda diyor ki:

  Ben 10. Sınıf öğrencisiyim ve sayısal bölümdeyim . diyetisyenlik hakkinda fazla bi bilgim yok .ama o mesleği yapmayı çok istiyorum. Bunun için hangi üniwerste okumam lazım.

 75. jane diyor ki:

  merhaba , şuan 11.sınıftayım artık hedef belirleyip çaşışmak istiyorum becerimin olması bir yana diyetisyenlik bölümünü çok istiyorum . Ama açıkta kalmak da hiç istemiyorum . Cidden böyle bir sorun var mı ? Yoksa özel üniversitede hiç çalışmadan çabalamadan okuyup da ondan sonra oturduğu yerden ahkam kesenlerin uydurması mı ?

 76. Aleyna diyor ki:

  Ben lise2 ye gidiyorum ve meslek lisesinde muhasebe bölümü okuyorum diyetisten olmak istiyorum acaba ne yapmam gerekiyor muhasebe okumamın bir sakıncası oluyor mu

 77. Yaren diyor ki:

  Diyetisyenliğe merakı olan ve dusunen arkadaşlar bakın öncelikle yukarıde belirtildiği gibi insanları sevmeli ve sıcak kanlı yaklasmalısınız lise 1 ve 2 olan arkadaşlar biyoloji dersinizin çok iyi olması gerek cunku mesleğimiz biyoloji ile yakından alakalıdır. Ayrıca üniversite de özel yada devlet tercihinizi her olanağı dusunerek kendiniz yapmalısınız ve ister yüksek okul ister üniversite mezunu olun ikiside aynı kapıya cıkar bir de son olarak suna değinmek istiyorum yuksek okullar 2 yıl değil 4 yıldır. 2 yıllık olan meslek yuksek okullarıdır bilginize.

 78. Hulya diyor ki:

  Ben lise 3. Siniftayim ve diyetisyenlik düşünüyorum.sayisaldayim ve ben tip gibi bir bolum istemiyorum yani hastane isleri ameliyat gibi isler dolayisiyla öyle birşey istemiyorum. Ama diyetisyenin onlardan farkli olduğunu düşünüyorum.calisma alani direkt hastane mi başka yerlerde olabilir mi mesela çocukları eğitmek gibi yardimci olun lütfen dönün

 79. Ece diyor ki:

  Merhaba,ben lise öğrencisiyim ve hedef belirleyebilmek için meslekler hakkında ufak araştırmalar yapıyorum. Diyetisyenlik bir danışmanlık mesleğidir demişsiniz. Benim yeni tanıştığım insanlarla iletişimim pek iyi değildir.Genel olarak da sessiz bir insanımdır. Sizce bu benim için dezavantaj mı olur?

 80. kaan orhan diyor ki:

  Merhaba üniversite okumadan
  Kurs varsa diyetisyenlik belgesi alınabilirmi ?

 81. Aleyna diyor ki:

  Üniversitede dersler Bir inşaat mühendisliği gibi ağır mı yoksa biraz daha mı hafif bir de çok mu ezber yapmalıyız ben lise 3 e gidiyorum ve çok kararsızım diyetisyenlik eczacılık ya da inşaat mühendisliği bölümü arasında gidip geliyorum bana bu meslekler Hakkında bilgi verebilir misiniz lütfen 😉

 82. derya diyor ki:

  sağlık meslek lisesi okuyanlar diyetisyen olabilir mi

 83. Arjin diyor ki:

  Benim hedefimde diyetisyenlik var…Sağlık meslek lisesinde okursam bu hedefimi gerçekleştirebilir miyim?

 84. Tugi diyor ki:

  2 yıllık beslenme ve diyetetik olan üniversiteler var mı? Bilen varsa cevap bekliyorum lütfen..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir