Diyetisyen Olmak İsteyenler!

dietitian

Beslenme ve Diyetetik Bölümü tercihi yaparak diyetisyen olmak istiyorum diyen çok sayıda gençten diyetisyenlik mesleğiyle ilgili bilgi isteyen mesajlar alıyorum. Diyetisyenlik mesleğini çok severek yapıyorum ve bir kez daha seçmek durumunda kalsam tekrar diyetisyen olmayı tercih ederim.  Ancak gençlere duygularımdan arınarak meslekle ilgili gerçekçi bilgiler vermek durumundayım.  Mesleğin popülerliği ve/veya diyetisyenliğin çok kazandırdığı gibi (çok gerçekçi değil!) bazı düşünceler meslekle ilgili doğru değerlendirmelerin yapılmasını engelliyor.  Bu düşüncelerle diyetisyenliği seçenlerin, medyanın ve okul yıllarında bazı kişilerin gözlerine soktukları birkaç kişiye benzemeye özenerek okuyanların büyük çoğunluğunun mesleğe başladıklarında büyük bir hayal kırıklığına uğradıklarını, diyetisyenliği severek ve hakkını vererek yapamadıklarını üzülerek görüyorum.

Önce en temel noktaları vurgulayayım: ‘Diyetisyenlik doğrudan insan odaklı bir meslek ve başarılı bir diyetisyen olmak için insanı çok sevmek gerekiyor.  Diyetisyen, birçok meslek alanının kesiştiği bir noktada hizmet verdiği için diğer meslek alanlarına müdahil olmadan (karışmadan) bilgi yönetmeyi ve bilgi odaklı çalışmayı sevmeli.  Ekip çalışmasını çok sevmeli. Diyetisyenliğin aslında son kertede bir danışmanlık mesleği olduğu dikkate alınmalı ve danışmanlığın gerektirdiği iletişim becerilerine sahip olunmasını gerektirdiği unutulmamalı.

Başarıdan kastım bir meslek adamı başarılı olmak, insanlara destek olmaktan haz ve sevinç duymak. Eğer insanları seviyor ve diyetisyenlik için gerekli bilgi ve donanımına sahip olarak hareket ediyorsanız söylediğim tür başarı geliyor ve doğal olarak belki okul dâhil 8- 10 yıl zahmetli bir süre geçtikten sonra ilk olumlu sonuçlarını almaya başlıyorsunuz.

Önce ‘Diyetisyen Kimdir?’ ile ilgili tanımlara bir bakalım
Diyetisyenlik mesleğinin ulusal ve uluslararası standartlardaki tarifinde şu konular temel konular yer alıyor:

Diyetisyen;

 • Sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda bireysel ve toplu beslenmenin plân ve programlarını düzenler.
 • Besin öğesi, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştırır, değerlendirir ve çözüm yolları bulur
 • Var olan besin kaynaklarının ekonomi ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlar,
 • Besin denetimini yapar,
 • Sağlıklı beslenmenin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalar yapar
 • Doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre ilgili doktorun yönlendirmesi doğrultusunda diyet programı plânlar, eğitim verir, eğitim programlarını plânlar, uygulatır ve izler.

Sağlık meslekleri yasasına göre, üniversitelerin en az 4 yıllık (yabancı dil hazırlık bölümü varsa 1 yıl ile birlikte 5 yıl) Beslenme ve Diyetetik Bölümlerini tamamlayanlar Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması ile Diyetisyen unvanı almaya,  diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanmaktadırlar.

Tarif ve tarifteki açıklamalar diyetisyenlik mesleğini ve o mesleği icra eden diyetisyeni ne kadar iyi tanımlasa da mesleğin sahadaki uygulamalarını bilmeyen bir kişiye haklı olarak çok şey ifade etmeyebilir.  Diyetisyenler için; hastaneler, poliklinikler, kurumsal yemek hizmeti veren ve kullanan şirketler başlıca çalışma alanları arasında yer alıyor.  Bu nedenle sahada hizmet veren diyetisyenleri bulup konuşma yapılmasını yararlı bulurum.  Diyetisyenliğin; insan ve toplum sağlığı açısından çok önemli, değerli ve iyi tanınması gereken bir meslek olduğunu bir kez daha vurguluyorum. Ancak diyetisyenlik mesleğinin ne olduğunu, sunduğu fırsatları ve uygulamada karşılaşılan güçlükleri de iyi anlamak gerekiyor.

Bu yazının son sözü olarak medyadaki yazı ve yüzlere bakarak hareket etmemenizi ve ünlü diyetisyen aldatmacasına kanmamanızı öneriyorum.  Çünkü o kesimdeki sayı mesleğin çok küçük bir bölümüne karşılık geliyor ve oranı çok düşük düzeyde.

Doğru seçim yaparak başarılı olmanızı diliyorum.

AYSEN ARICAN

Diyetisyen unvanı kazanarak 1999 yılında başladığım mesleki yaşamımda büyük bir eğitim hastanesinde, diyet polikliniğinde, kliniklerinde ve mutfak yönetiminde önemli deneyim ve birikim kazandım. İnsanı sevmem, insanlara mesleğim yoluyla yardım etme olanağı, mesleğimin gerektirdiği bilgi, ilişki ve iletişim yönetimi alanlarına duyduğum özel ilgi nedeniyle bir danışman olarak daha etkili hizmet verebileceğime inandım. Diyet planlamanın inceliklerini gösterme yanında birçok firmaya içerik geliştirme, konferanslar verme, yayın geliştirme, araştırma gibi alanlarda danışmanlık yapıyorum. Çalışmalarımı Diyetistanbul’da sürdürüyorum.

More Posts

42 Yorum Diyetisyen Olmak İsteyenler!

 1. gizem diyor ki:

  suan diyetısyenlık bolumundeyım ve bu ısı sewerek yapacagıma ınanıyorum ancak kendımı cok gelıstırmem gerektıgını bılıyorum ama bunu nasıl yapacagım hakkında bı bılgım yok bana yardımcı olursanız cok sewınırımm cewabınızı merakla beklıyorum lutfen donun:))

  • kariyerloji diyor ki:

   Gizem hanım bu konularda yeni görüş ve öneriler yayınlamaya devam edeceğiz. Lütfen bizi takip edin. Kariyerinizde başarılar diliyoruz.

  • göknur diyor ki:

   merhaba ben lise 2 ye geçtim. bende diyetetik okumak istiyorum.hangi derslerimin iyi olması gerekiyor ve sayısal mı okumak zorundayım.teşekkürler.yardımcı olursanız sevinirim.

   • AYSEN ARICAN diyor ki:

    Evet sayısal ağırlıklı, özellikle kimya, matematik ve biyoloji konularında iyi eğitim almış olmanız şart.

   • ezgi diyor ki:

    Sevgili Göknur, öncelikle bu bölümü seçmen için sayısal okumak zorundasın ve özellikle kimya ve biyoloji derslerinin iyi olması gerekir..

 2. Esra diyor ki:

  Bende beslenme ve diyetetikte okuyorum suan 1. Sinifim bu bölüme cok isteyerek girdim..kendimi gelistirmek istiyorum ama nasil olacagini bilmiyorum bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • kariyerloji diyor ki:

   Esra hanım size başarılar diliyoruz. Bu konuda yeni görüş ve öneriler yayınlamaya devam edeceğiz. Lütfen bizi takip edin.

  • göknur diyor ki:

   diyetisyen olmak için sayısal okumak zorunda mıyım. teşekkürler

   • AYSEN ARICAN diyor ki:

    Evet sayısal ağırlıklı, özellikle kimya, matematik ve biyoloji konularında iyi eğitim almış olmanız şart.

 3. ruveyda geyik diyor ki:

  ben de diyetisyenlik okumak istiyorum.. nasipse.bu yıl lise 3. sınıfım ve daha bir buçuk yılım var siz kazananlar günlük ne kadar çalışarak kazandığınızı söylerseniz çok mutlu olurum.teşekkürler şimdiden.:)

  • kariyerloji diyor ki:

   Diyetisyenlik gittikçe daha popüler bir meslek haline geldiği için gelir düzeyi de artmakta. Ancak mesleki rekabet de arttığı için, kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor. Kariyerinizde başarılar diliyoruz.

 4. elmas diyor ki:

  merhaba ben sıze sunu sormak is,tiyorum ben dgs ile diyetisyenlik bölümüne gecmek istiyorum ama unıverste konusunda kafam bıraz karısık… hangı unıversteyı onerebılırsınız bu konuda bana?tesekkur ederım….

  • kariyerloji diyor ki:

   Elmas hanım, üniversite seçiminiz kişisel kriterlerinize göre değişebilir. Size önerimiz, mezuniyet sonrası neler yapmayı hedeflediğinizi netleştirerek kariyer planınızı oluşturmanız. Üniversite seçiminizi de bu doğrultuda daha kolay yapabilirsiniz.

 5. merve diyor ki:

  umarım seneye bu bölümde okuyor olacağım. Peki kendi muayenehanemizi açtığımızda doktorla birlitemi çalışmamız gerekiyor? çünkü hastanın zayıflık veya fazla kilo problemi başka sorunlardan dolayıda kaynaklanabilir..

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Diyetisyenler muayenehane açamıyorlar. Doktor yanında sigortalı çalışan meslektaşlarımız da var. Bazı yönetmeliklerin çıkması bekleniyor. Diyetisyenlerin faal oldukları başka danışmanlık alanları da bulunuyor (eğitim, kurumsal çalışmalar vb.).

 6. ahmet diyor ki:

  Şuanda ortalama olarak bir diyetisyen toplam ne kadar kazanıyor ??

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Devlet hastanelerinde döner sermaye ile birlikte 2000-2500 tl arasında, özelde ise yapılan işin türü ve kurum kazancı ile doğru orantılı olarak değişebilmektedir.

 7. tugba diyor ki:

  diyetisyenlerin çalışma ortamlarında ikinci planda yani başkaları tarafından önemsiz sayıldığını düşünüyormusunuz bir şeyler araştırdım ve ikinci planda kalıyoruz çünkü bir diş bir beyin doktoru olmadığımız yani çok önem teşkil edilmediğimiz için deniliyor katılıyormusunuz merak ediyorum lütfen cevap verirmisiniz

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Diyetisyenlik çok farklı alanlarda hizmet verebilen bir danışmanlık mesleğidir. Sağlık kurumlarındaki konumu ise yardımcı sağlık personeli statüsündedir. Örneğin bir diyabetliye doktor tanı koyar, ilacını yazar, hemşire ayak bakımı ve kullanacaksa insülin iğnelerinin kullanım eğitimini yapar, diyetisyen de diyetini planlar. Ekip işi olmadan sağlık alanında çalışmak mümkün değildir. Ama unutulmaması gereken hasta öncelikli doktorun sorumluluğundadır, bu da bazı durumlarda diyetisyenleri ikinci planda bırakabilmektedir.

 8. nevin diyor ki:

  Merhaba
  Diyetisyen olmak isteyen bir kişi nasıl bir lisede okursa diyetisyen olmak için daha kolaylaşır.Yada hangş meslek lisesinden çıkış yaparsa ek puan alabilir ?

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Sayısal ağırlıklı konularda eğitim almanız bu bölüme girerken avantajlı olacaktır. Bildiğim kadarıyla herhangi bir meslek lisesinden mezun olana ek puan verilmiyor.

 9. eda diyor ki:

  bnce cok ii bir meslek bnde nasip olursa burayı tercih edecm?

 10. aslı akmak diyor ki:

  merhaba ben ege gıda mühendisliğinde okuyorum acaba diyetisyenliğe geçiş imkanım varmı cevaplarsanız sevinirim

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Yeniden üniversite sınavına girmelisiniz, diyetisyenliği kazanınca daha önce aldığınız ortak dersleri yeniden almak durumunda kalmadan öğreniminize devam edebilirsiniz.

 11. Nazlı diyor ki:

  Ben de beslenme ve diyetetik bölümü okuyorum ancak sağlık yüksekokulunda sizce yüksekokulda okumam kariyerim açısından sorun teşkil eder mi ve üniversite çok önemli bir faktör mü ? çok teşekkürler şimdiden

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Sonuçta Diyetisyen ünvanı ile mezun oluyorsunuz, dolayısıyla fakülte veya yüksek okul olması kariyerinizi değiştirmez.

 12. büşra diyor ki:

  tıp okuduktan sonra uzmanlık yaparak diyetisyen olunabiliyor mu?Yoksa sadece 4yıllık beslenme ve diyetetik okunarak mı diyetisyen olunuyor?

  • AYSEN ARICAN diyor ki:

   Diyetisyen olmak için sadece Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü okumak gerekiyor, Tıp fakültesi bitiren kişi diyetisyen olamıyor.

 13. dilara diyor ki:

  cok kararsız kaldım sizce bi bayan icin ilkögretim mat ögretmenligi mi daha iyi yoksa diyetisyenlik mi ilerde iş bulma olanaklarını da düşünerek cevaplarsanız sevinirim.bir de diyetisyenligin devlet ataması cok mu bu konuda da aydınlatırsanız çok memnun kalırım.

  • büşra diyor ki:

   dilara bende aynı ikilemdeyim ilköğretim matematik rahat bir meslek yalnız toplum statüsü olarak geri planda bırakılan bir meslek lütfen bu konuda admin aydınlatırsanız sevinirim:)

 14. gözde diyor ki:

  liseye geçtim ve bende diyetisyen olmayı çok istiyorum ama 8 yıl sonra önü kapanır mı acaba

 15. sibel diyor ki:

  yaaa bende diyetisyen olmak istiyorum maaşı ne kadar acaba

 16. fatmanur diyor ki:

  merhaba ben bu sene lise 2’ye geçtim, diyetisyen olmayı çok istiyorum fakat 7-8 yıl sonra bu mesleğin önü kapanırmı ? çok iyi bir üniversiteden mezun olmak fazla önem taşırmı ve yüksekokul ile fakültenin önemli bir üstünlüğü varmı onu merak ediyorum bilgilendirirseniz çok mutlu olurum teşekkürleer :)

 17. Buşra diyor ki:

  merhaba ben şuan selçukta endüstri mühendisliği okuyorum. tekrar sınava girdim ve beslenme ve diyetetiğe yerleştim. şuan çok kararsızım siz hangisini önerirsiniz gerçekten iyi bir fikre ihtiyacım var lütfen yadımcı olun teşekkürler( dip not: endüstri mühendisliğinin kpss puanları 90-95 olmak zorunda fakat devlete de girdiğinizde 3.5 bin lira maaş alabiliyorsunuz)

 18. semiha diyor ki:

  Ben balikesirde isletme yonetimi okuyorum dgs ile diyetisyenlige gecebilir miyim yardimci olursaniz cok sevinirim

 19. kardeşim diyor ki:

  ben de bu sene gidcem inş diyetetiğe ama ygs ile alan bir üniversiteye.bir farkı oluyor mu acaba lys ile alan bir üniversiteyle. ??

 20. özlem diyor ki:

  ben lise 3. sınıfa geçtim ve sayısal ögrencisiyim .. diyetisyenliğin adını duydugumda aşık oldum daha ne oldugunu bilmeden .. ve diyetisyen olmayı çok istiorum herkezde çok yakışır diyorlar çünkü çok zayıfım :) benim sormak istedigim diyetisyenligin önü açık mı ? ataması zor mu ? ve maaşı ve çalışma şartlarını merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim çünkü hiç bi yerden bilgi alamıyorum :(

 21. elif diyor ki:

  Merhabalar, ben de diyetisyen adayıyım şuan. Bu bölümdeki dersler ağır mi. Yani zorlanarak mı okurum??

 22. esin diyor ki:

  merhaba ben 10. sınıf öğrencisiyim bi konuda bilgi almak istiyorum bu mesleğin doruk noktası nedir aslında savaş pilotu olmak istiyorum ama ikinci bir plan olarak meslek düşünmem gerekiyor bana mesleğinizin en güzel yönünü nasıl anlatırsınız

 23. esin diyor ki:

  size bir başka sorum daha var bu konu ile ilgili araştırma yaparken diyetisyenlerin yoğun bakım ünitelerine girdiği yazılmış ben dikişlere bile bakamıyorum bu mesleği yaparken ameliyatlı hastaları görmek zorunda mıyız kısacası bu mesleği olurken okulda ya da çalışırken en ufak bile ameliyatla bir alakamız var mı?beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

 24. Samed Taşkın diyor ki:

  Siz maaşı düşünerek diyetisyen olma hedefiniz varsa bence hiç girişmeyin çünkü kendinizi sadece paraya odaklarsınız. İlk önce kendinize birşeyler katıcaksınız hiçkimse birden en yüksek seviye olamıyor 1200 tl maaşla çalışan diyetisyenlerde var herşeyden önce bence ilk o mesleği sevmelisiniz

  • esin diyor ki:

   bence arkadaş haklı bir mesleği seçerken kendi ilgi ve yetenekleriniz 1. planda olmalı yoksa yaptığınız meslekten kendinizde hizmet verdiğiniz insanlarda memnun kalmaz ve mutsuz olur bence özlem sende mesleğini seçerken kalbinin sesini dinle maaş konusuna gelince bence yaptığınız meslekle insanları mutlu etmek milyarlarca paradan daha önemli hayatta herkes parayı ön planda tuttuğu için para bu kadar değer kazandı zaten mesleğinizi seçerken kriter olarak alacağınız şeyler para ve statü olmamalı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir