Diyetisyen Olmak İsteyenler!

Beslenme ve Diyetetik Bölümü tercihi yaparak diyetisyen olmak istiyorum diyen çok sayıda gençten diyetisyenlik mesleğiyle ilgili bilgi isteyen mesajlar alıyorum. Diyetisyenlik mesleğini çok severek yapıyorum ve bir kez daha seçmek durumunda kalsam tekrar diyetisyen olmayı tercih ederim.  Ancak gençlere duygularımdan arınarak meslekle ilgili gerçekçi bilgiler vermek durumundayım.  Mesleğin popülerliği ve/veya diyetisyenliğin çok kazandırdığı gibi (çok gerçekçi değil!) bazı düşünceler meslekle ilgili doğru değerlendirmelerin yapılmasını engelliyor.  Bu düşüncelerle diyetisyenliği seçenlerin, medyanın ve okul yıllarında bazı kişilerin gözlerine soktukları birkaç kişiye benzemeye özenerek okuyanların büyük çoğunluğunun mesleğe başladıklarında büyük bir hayal kırıklığına uğradıklarını, diyetisyenliği severek ve hakkını vererek yapamadıklarını üzülerek görüyorum.

Önce en temel noktaları vurgulayayım: ‘Diyetisyenlik doğrudan insan odaklı bir meslek ve başarılı bir diyetisyen olmak için insanı çok sevmek gerekiyor.  Diyetisyen, birçok meslek alanının kesiştiği bir noktada hizmet verdiği için diğer meslek alanlarına müdahil olmadan (karışmadan) bilgi yönetmeyi ve bilgi odaklı çalışmayı sevmeli.  Ekip çalışmasını çok sevmeli. Diyetisyenliğin aslında son kertede bir danışmanlık mesleği olduğu dikkate alınmalı ve danışmanlığın gerektirdiği iletişim becerilerine sahip olunmasını gerektirdiği unutulmamalı.

Başarıdan kastım bir meslek adamı başarılı olmak, insanlara destek olmaktan haz ve sevinç duymak. Eğer insanları seviyor ve diyetisyenlik için gerekli bilgi ve donanımına sahip olarak hareket ediyorsanız söylediğim tür başarı geliyor ve doğal olarak belki okul dâhil 8- 10 yıl zahmetli bir süre geçtikten sonra ilk olumlu sonuçlarını almaya başlıyorsunuz.

Önce ‘Diyetisyen Kimdir?’ ile ilgili tanımlara bir bakalım
Diyetisyenlik mesleğinin ulusal ve uluslararası standartlardaki tarifinde şu konular temel konular yer alıyor:

Diyetisyen;

 • Sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin arttırılması için beslenme biliminin ilkeleri doğrultusunda bireysel ve toplu beslenmenin plân ve programlarını düzenler.
 • Besin öğesi, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştırır, değerlendirir ve çözüm yolları bulur
 • Var olan besin kaynaklarının ekonomi ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlar,
 • Besin denetimini yapar,
 • Sağlıklı beslenmenin benimsenmesi amacıyla bireyi ve toplumu bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalar yapar
 • Doğuştan ve sonradan oluşan hastalıklar ve diğer özel durumlarda tıbbî ve cerrahî tedavilere uygun, doğal ve tedavi edici besinlerin bileşimlerine göre ilgili doktorun yönlendirmesi doğrultusunda diyet programı plânlar, eğitim verir, eğitim programlarını plânlar, uygulatır ve izler.

Sağlık meslekleri yasasına göre, üniversitelerin en az 4 yıllık (yabancı dil hazırlık bölümü varsa 1 yıl ile birlikte 5 yıl) Beslenme ve Diyetetik Bölümlerini tamamlayanlar Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması ile Diyetisyen unvanı almaya,  diyetisyenlik mesleğini yapmaya ve uygulamaya hak kazanmaktadırlar.

Tarif ve tarifteki açıklamalar diyetisyenlik mesleğini ve o mesleği icra eden diyetisyeni ne kadar iyi tanımlasa da mesleğin sahadaki uygulamalarını bilmeyen bir kişiye haklı olarak çok şey ifade etmeyebilir.  Diyetisyenler için; hastaneler, poliklinikler, kurumsal yemek hizmeti veren ve kullanan şirketler başlıca çalışma alanları arasında yer alıyor.  Bu nedenle sahada hizmet veren diyetisyenleri bulup konuşma yapılmasını yararlı bulurum.  Diyetisyenliğin; insan ve toplum sağlığı açısından çok önemli, değerli ve iyi tanınması gereken bir meslek olduğunu bir kez daha vurguluyorum. Ancak diyetisyenlik mesleğinin ne olduğunu, sunduğu fırsatları ve uygulamada karşılaşılan güçlükleri de iyi anlamak gerekiyor.

Bu yazının son sözü olarak medyadaki yazı ve yüzlere bakarak hareket etmemenizi ve ünlü diyetisyen aldatmacasına kanmamanızı öneriyorum.  Çünkü o kesimdeki sayı mesleğin çok küçük bir bölümüne karşılık geliyor ve oranı çok düşük düzeyde.

Doğru seçim yaparak başarılı olmanızı diliyorum.

140 Yorum Diyetisyen Olmak İsteyenler!

 1. gizem dedi ki:

  suan diyetısyenlık bolumundeyım ve bu ısı sewerek yapacagıma ınanıyorum ancak kendımı cok gelıstırmem gerektıgını bılıyorum ama bunu nasıl yapacagım hakkında bı bılgım yok bana yardımcı olursanız cok sewınırımm cewabınızı merakla beklıyorum lutfen donun:))

  • kariyerloji dedi ki:

   Gizem hanım bu konularda yeni görüş ve öneriler yayınlamaya devam edeceğiz. Lütfen bizi takip edin. Kariyerinizde başarılar diliyoruz.

  • göknur dedi ki:

   merhaba ben lise 2 ye geçtim. bende diyetetik okumak istiyorum.hangi derslerimin iyi olması gerekiyor ve sayısal mı okumak zorundayım.teşekkürler.yardımcı olursanız sevinirim.

   • AYSEN ARICAN dedi ki:

    Evet sayısal ağırlıklı, özellikle kimya, matematik ve biyoloji konularında iyi eğitim almış olmanız şart.

   • ezgi dedi ki:

    Sevgili Göknur, öncelikle bu bölümü seçmen için sayısal okumak zorundasın ve özellikle kimya ve biyoloji derslerinin iyi olması gerekir..

  • yasemin dedi ki:

   lisede sayısal mı okumustun

  • yaniles dedi ki:

   nasıl diyetisyen oldun yani ne yapmamız gerekiyor diyetisyen olmamız için..
   .

 2. Esra dedi ki:

  Bende beslenme ve diyetetikte okuyorum suan 1. Sinifim bu bölüme cok isteyerek girdim..kendimi gelistirmek istiyorum ama nasil olacagini bilmiyorum bu konuda yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • kariyerloji dedi ki:

   Esra hanım size başarılar diliyoruz. Bu konuda yeni görüş ve öneriler yayınlamaya devam edeceğiz. Lütfen bizi takip edin.

   • Ali dedi ki:

    Merhaba Ben Aile Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği mezunuyum. Yüksek lisansımı Beslenme Eğitimi üzerine yaptım. Doktoramı Beslenme ve diyetetik alanında yaparsam diyetisyenlik yapabilir miyim acaba.. Teşekkürler..

   • ece dedi ki:

    ben lise sonum ,diyetsyenlk okumayı düşünüorm tek kuşkum atama konusu,atamaları nasıl herkes zor diyor kafam çok karştı lütfen beni bilgilendrr msnz

  • göknur dedi ki:

   diyetisyen olmak için sayısal okumak zorunda mıyım. teşekkürler

   • AYSEN ARICAN dedi ki:

    Evet sayısal ağırlıklı, özellikle kimya, matematik ve biyoloji konularında iyi eğitim almış olmanız şart.

 3. ruveyda geyik dedi ki:

  ben de diyetisyenlik okumak istiyorum.. nasipse.bu yıl lise 3. sınıfım ve daha bir buçuk yılım var siz kazananlar günlük ne kadar çalışarak kazandığınızı söylerseniz çok mutlu olurum.teşekkürler şimdiden.:)

  • kariyerloji dedi ki:

   Diyetisyenlik gittikçe daha popüler bir meslek haline geldiği için gelir düzeyi de artmakta. Ancak mesleki rekabet de arttığı için, kendinizi sürekli geliştirmeniz gerekiyor. Kariyerinizde başarılar diliyoruz.

   • sena dedi ki:

    peki şu anda ki popülerliği yada gelecekteki önü açıklığı nasıl sizce??

    • Rüya dedi ki:

     Teknoloji geliştikçe insanlar tembelleşiyor.Dolayısıyla dünyada obezlik pranı artıyor.Bu açıdan diyetisyenlerin önü zamana oranla açılıyor.

 4. elmas dedi ki:

  merhaba ben sıze sunu sormak is,tiyorum ben dgs ile diyetisyenlik bölümüne gecmek istiyorum ama unıverste konusunda kafam bıraz karısık… hangı unıversteyı onerebılırsınız bu konuda bana?tesekkur ederım….

  • kariyerloji dedi ki:

   Elmas hanım, üniversite seçiminiz kişisel kriterlerinize göre değişebilir. Size önerimiz, mezuniyet sonrası neler yapmayı hedeflediğinizi netleştirerek kariyer planınızı oluşturmanız. Üniversite seçiminizi de bu doğrultuda daha kolay yapabilirsiniz.

 5. merve dedi ki:

  umarım seneye bu bölümde okuyor olacağım. Peki kendi muayenehanemizi açtığımızda doktorla birlitemi çalışmamız gerekiyor? çünkü hastanın zayıflık veya fazla kilo problemi başka sorunlardan dolayıda kaynaklanabilir..

  • AYSEN ARICAN dedi ki:

   Diyetisyenler muayenehane açamıyorlar. Doktor yanında sigortalı çalışan meslektaşlarımız da var. Bazı yönetmeliklerin çıkması bekleniyor. Diyetisyenlerin faal oldukları başka danışmanlık alanları da bulunuyor (eğitim, kurumsal çalışmalar vb.).

 6. ahmet dedi ki:

  Şuanda ortalama olarak bir diyetisyen toplam ne kadar kazanıyor ??

  • AYSEN ARICAN dedi ki:

   Devlet hastanelerinde döner sermaye ile birlikte 2000-2500 tl arasında, özelde ise yapılan işin türü ve kurum kazancı ile doğru orantılı olarak değişebilmektedir.

 7. tugba dedi ki:

  diyetisyenlerin çalışma ortamlarında ikinci planda yani başkaları tarafından önemsiz sayıldığını düşünüyormusunuz bir şeyler araştırdım ve ikinci planda kalıyoruz çünkü bir diş bir beyin doktoru olmadığımız yani çok önem teşkil edilmediğimiz için deniliyor katılıyormusunuz merak ediyorum lütfen cevap verirmisiniz

  • AYSEN ARICAN dedi ki:

   Diyetisyenlik çok farklı alanlarda hizmet verebilen bir danışmanlık mesleğidir. Sağlık kurumlarındaki konumu ise yardımcı sağlık personeli statüsündedir. Örneğin bir diyabetliye doktor tanı koyar, ilacını yazar, hemşire ayak bakımı ve kullanacaksa insülin iğnelerinin kullanım eğitimini yapar, diyetisyen de diyetini planlar. Ekip işi olmadan sağlık alanında çalışmak mümkün değildir. Ama unutulmaması gereken hasta öncelikli doktorun sorumluluğundadır, bu da bazı durumlarda diyetisyenleri ikinci planda bırakabilmektedir.

 8. nevin dedi ki:

  Merhaba
  Diyetisyen olmak isteyen bir kişi nasıl bir lisede okursa diyetisyen olmak için daha kolaylaşır.Yada hangş meslek lisesinden çıkış yaparsa ek puan alabilir ?

  • AYSEN ARICAN dedi ki:

   Sayısal ağırlıklı konularda eğitim almanız bu bölüme girerken avantajlı olacaktır. Bildiğim kadarıyla herhangi bir meslek lisesinden mezun olana ek puan verilmiyor.

 9. eda dedi ki:

  bnce cok ii bir meslek bnde nasip olursa burayı tercih edecm?

 10. aslı akmak dedi ki:

  merhaba ben ege gıda mühendisliğinde okuyorum acaba diyetisyenliğe geçiş imkanım varmı cevaplarsanız sevinirim

  • AYSEN ARICAN dedi ki:

   Yeniden üniversite sınavına girmelisiniz, diyetisyenliği kazanınca daha önce aldığınız ortak dersleri yeniden almak durumunda kalmadan öğreniminize devam edebilirsiniz.

 11. Nazlı dedi ki:

  Ben de beslenme ve diyetetik bölümü okuyorum ancak sağlık yüksekokulunda sizce yüksekokulda okumam kariyerim açısından sorun teşkil eder mi ve üniversite çok önemli bir faktör mü ? çok teşekkürler şimdiden

  • AYSEN ARICAN dedi ki:

   Sonuçta Diyetisyen ünvanı ile mezun oluyorsunuz, dolayısıyla fakülte veya yüksek okul olması kariyerinizi değiştirmez.

 12. büşra dedi ki:

  tıp okuduktan sonra uzmanlık yaparak diyetisyen olunabiliyor mu?Yoksa sadece 4yıllık beslenme ve diyetetik okunarak mı diyetisyen olunuyor?

  • AYSEN ARICAN dedi ki:

   Diyetisyen olmak için sadece Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü okumak gerekiyor, Tıp fakültesi bitiren kişi diyetisyen olamıyor.

 13. dilara dedi ki:

  cok kararsız kaldım sizce bi bayan icin ilkögretim mat ögretmenligi mi daha iyi yoksa diyetisyenlik mi ilerde iş bulma olanaklarını da düşünerek cevaplarsanız sevinirim.bir de diyetisyenligin devlet ataması cok mu bu konuda da aydınlatırsanız çok memnun kalırım.

  • büşra dedi ki:

   dilara bende aynı ikilemdeyim ilköğretim matematik rahat bir meslek yalnız toplum statüsü olarak geri planda bırakılan bir meslek lütfen bu konuda admin aydınlatırsanız sevinirim:)

   • fadime demir dedi ki:

    aynı şeyi bende düşünüyrum kaç gündür tercih yapacağım babam matemtik öğretmenliğine garantili meslek diyor . bi yandan diyetisyenilk de çok iyi hangisini seçmeliyim ikisini de iyi yaparım benm için önemli olan iş olanakalrı biran önce cevp verin 🙁 lütfen

  • Hatice dedi ki:

   Acaba ne karar verdiniz bende ek yerlestirmede ayni ikilemdeyim ne olur yardim edin

 14. gözde dedi ki:

  liseye geçtim ve bende diyetisyen olmayı çok istiyorum ama 8 yıl sonra önü kapanır mı acaba

 15. sibel dedi ki:

  yaaa bende diyetisyen olmak istiyorum maaşı ne kadar acaba

 16. fatmanur dedi ki:

  merhaba ben bu sene lise 2’ye geçtim, diyetisyen olmayı çok istiyorum fakat 7-8 yıl sonra bu mesleğin önü kapanırmı ? çok iyi bir üniversiteden mezun olmak fazla önem taşırmı ve yüksekokul ile fakültenin önemli bir üstünlüğü varmı onu merak ediyorum bilgilendirirseniz çok mutlu olurum teşekkürleer 🙂

  • yaşlanmışfatişko dedi ki:

   Şuan odyoloji istiyorum çünkü bildiğim kadarıyla maaşları diyetetikten ve ftr den çok daha iyi. Lakiiin ben aslında diyetisyen olmak istiyordum şöyle bikaç hafta öncesine kadar.. aah ah bu ygs bütün hayallerimi altüst etti gibi bisey. Amaan hadi hayırlısı 😀

 17. Buşra dedi ki:

  merhaba ben şuan selçukta endüstri mühendisliği okuyorum. tekrar sınava girdim ve beslenme ve diyetetiğe yerleştim. şuan çok kararsızım siz hangisini önerirsiniz gerçekten iyi bir fikre ihtiyacım var lütfen yadımcı olun teşekkürler( dip not: endüstri mühendisliğinin kpss puanları 90-95 olmak zorunda fakat devlete de girdiğinizde 3.5 bin lira maaş alabiliyorsunuz)

 18. semiha dedi ki:

  Ben balikesirde isletme yonetimi okuyorum dgs ile diyetisyenlige gecebilir miyim yardimci olursaniz cok sevinirim

 19. kardeşim dedi ki:

  ben de bu sene gidcem inş diyetetiğe ama ygs ile alan bir üniversiteye.bir farkı oluyor mu acaba lys ile alan bir üniversiteyle. ??

 20. özlem dedi ki:

  ben lise 3. sınıfa geçtim ve sayısal ögrencisiyim .. diyetisyenliğin adını duydugumda aşık oldum daha ne oldugunu bilmeden .. ve diyetisyen olmayı çok istiorum herkezde çok yakışır diyorlar çünkü çok zayıfım 🙂 benim sormak istedigim diyetisyenligin önü açık mı ? ataması zor mu ? ve maaşı ve çalışma şartlarını merak ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim çünkü hiç bi yerden bilgi alamıyorum 🙁

 21. elif dedi ki:

  Merhabalar, ben de diyetisyen adayıyım şuan. Bu bölümdeki dersler ağır mi. Yani zorlanarak mı okurum??

  • gülcan dedi ki:

   burdan herkese sesleniyorum diyetisyen OLMAYINNNNNNNNNN 2015 KPSS PUANLARINA gidinbakın ne demek istediğimi anlarsınız hayalkırıklığına uğramayın diye söylüyorum değmez onun yerine gidin HEMŞİRE OLUNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

 22. esin dedi ki:

  merhaba ben 10. sınıf öğrencisiyim bi konuda bilgi almak istiyorum bu mesleğin doruk noktası nedir aslında savaş pilotu olmak istiyorum ama ikinci bir plan olarak meslek düşünmem gerekiyor bana mesleğinizin en güzel yönünü nasıl anlatırsınız

  • Yaren dedi ki:

   Şimdi öncelikle düşündüğünüz meslekler birbirinden çok farklı meslekler. Diyetisyenliği ister ilk planda ister 2. Planda tutun ama düşünüyorsanız eger muhakkak yukarıda da soylendigi gibi insanları sevmeniz, sıcak kanlı ve empati kuruyor olmanız gerekir önceliğimiz bu olmalı aksi takdirde diyetisyenliği 2. planda bile tutmayınız

 23. esin dedi ki:

  size bir başka sorum daha var bu konu ile ilgili araştırma yaparken diyetisyenlerin yoğun bakım ünitelerine girdiği yazılmış ben dikişlere bile bakamıyorum bu mesleği yaparken ameliyatlı hastaları görmek zorunda mıyız kısacası bu mesleği olurken okulda ya da çalışırken en ufak bile ameliyatla bir alakamız var mı?beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

 24. Samed Taşkın dedi ki:

  Siz maaşı düşünerek diyetisyen olma hedefiniz varsa bence hiç girişmeyin çünkü kendinizi sadece paraya odaklarsınız. İlk önce kendinize birşeyler katıcaksınız hiçkimse birden en yüksek seviye olamıyor 1200 tl maaşla çalışan diyetisyenlerde var herşeyden önce bence ilk o mesleği sevmelisiniz

  • esin dedi ki:

   bence arkadaş haklı bir mesleği seçerken kendi ilgi ve yetenekleriniz 1. planda olmalı yoksa yaptığınız meslekten kendinizde hizmet verdiğiniz insanlarda memnun kalmaz ve mutsuz olur bence özlem sende mesleğini seçerken kalbinin sesini dinle maaş konusuna gelince bence yaptığınız meslekle insanları mutlu etmek milyarlarca paradan daha önemli hayatta herkes parayı ön planda tuttuğu için para bu kadar değer kazandı zaten mesleğinizi seçerken kriter olarak alacağınız şeyler para ve statü olmamalı

 25. Aysu Özay dedi ki:

  Ben son sinifim seneye insallah bu bölümü okuyor olacağım ancak bir sorum olacak kendi iş yerimizi açamıyor muyuz yani bir yerde okumuştum 4-20 bin arası maaş yazıyordu kendi iş yerini acarsaniz eğer diye

 26. Aysu Özay dedi ki:

  Ayrıca 2 sorum daha olacak.Yurrt dışı imkanı var mi bu bölümde?
  Yüksek lisans yapabileceğim bir universide var mi?

 27. müberra dedi ki:

  Ben diyetisyen olmak istiyorum ama çoğu kişiler işin zor bulunduğunu söylemekte bu konuda bilgi verebilir misiniz ?

 28. beren dedi ki:

  lise 3.sınıf öğrencisiyim ve kafam inanılmaz derecede karışık.diyetisyen olmak istiyorum ama hocalarım atanmanın sorun olabileceğini söylüyorlar.siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ? yılda kaç diyetisyen atanıyor ? cevaplarsanız sevinirim

 29. selda dedi ki:

  Merhaba
  Dıi ticaret ve Aöf işletme bölümünden mezunum.
  Ayrıca diyetisyenlik okuma şansım var mıdır ?
  Varsa eğer hangi adımları takip edebilirim ?
  Lütfen acil cevap …

 30. ÖZGE dedi ki:

  yorumlar çok öncenin fakat okuyan ve bu konuda herhangi bir fikri olan lütfen cevap yazsın.Ben su an hacettepe dıyetetik 1. sınıfta okuyorum hiçhayalim olmayan bir bölümdü fakat şu an burdayım…ilk girişimde kazandım ..içimden bi ses vazgec diye bağırırken diğer ses dur nereye diyor..cok kararsızımbırakıp yeniden mi hazırlanmalıyım bu puanımla yeniden tercih mi yapmalıyım yoksa kalıp mücadele mi etmeliyim?Buna sen karar vericeksin gibi bir cevap duymak istemiyorum …lütfen birimantıklı sebeplerle kal yada git desin…

 31. ftmnr dedi ki:

  Diyetisyenlikten dis hekimligine gecilebilir mi

 32. Buse dedi ki:

  Bende diyetisyen olmak istiyorum ama bunun için lisede hangi bölümü seçmem gerek ?

 33. İREM dedi ki:

  ben lise 1 e gidiyorum sağlık meslek lisesi okuyorum ve diyetisyen olmayı çok istiyorum. ama sayısalım o kadar iyi değil sayısal bilmek çok mu lazım?lütfen cevap yazın

 34. sueda dedi ki:

  merhaba ben lisedeyim ilk olarak diyetisyen olmak istiyorum bu yuzden hangi derslerimi gelistirmeliyim ankarada hangi univeristeleri tercih edebilirim bu konuda yardim istiyorum

 35. Nurdan dedi ki:

  Merhaba ben att yım ama diyetisyen olmayı gerçekten çok istiyorum sürekli sağlıklı beslenme konularinda ,lcikan yeni gelişmeleri takip ediyorum. Sormak istediğim doyetisyenlil bolumune devam edebilmem için nasıl bir yol haritası izlemem gerekiyor.bieraz aydınlatıcı bilgiye ihtiyacım var şimdiden tesekkur ederim

 36. beyza dedi ki:

  iyi günler. ben bu sene tercih yapacağım istediğim bölüm beslenme ve diyetetik fakat bölümü kazanmam tahminimce zor gibi görünüyor. acaba bu sene hemşireliğe gidip ilk senesinde dgs ile diyetisyenliğe geçiş yapabilir miyim _ bunun ne gibi zorlukları vardır bilgilendirirseniz çok sevinirim benim için önemli bir konu. şimdiden teşekkürler.

 37. şeyda dedi ki:

  Merhaba ben diyetisyenlik seçmek istiyorum ama iş bulma şansının gittikçe azaldığını görüyorum,bu yüzden matematik öğretmenliğini de düşünmeye başladım ikisi ile ilgili ne düşündüğünüzü belirtir misiniz ?

 38. sultan dedi ki:

  merhaba ben tercih yapacağım amaçok kararsızım özel üniversiteye gitmeye düşünüyorum.Kpss den sonra mülakat falan oluyor mu diyetisyenlik bölümünde.Birde devlette iş imkanı var mı?

 39. saliha dedi ki:

  iş imkanı nasıl iş bulunabiliniyor mu

 40. Melis dedi ki:

  Meraba

 41. Melis dedi ki:

  Ben kıbrısta diyetisyenlik yazmayi dusunuyorum acaba turkiyeye gecmek istesem gecis imkamim olabilir mi olursa hangi universitelere gecis yapabilirim

 42. sena dedi ki:

  ileride önü açık bir meslek mi??

 43. Demet dedi ki:

  Bana Selçuk,Adnan Menderes,Muğla Sıtkı Koç gibi üniverditelerde diyetisyenlik geliyo.Acaba bu ünivrrsitelerden mexun olursam iş bulabilir miyim.
  KPSS atanma puanı ne?

 44. Tuba dedi ki:

  Bnde diyetisyen olmak istiyorum ama özel yazıcam ücretli lisede Sayısal derslerim normaldi çok zorlanır mıyım

 45. seyma dedi ki:

  Ben tercih donemindeyim ve beslenme diyetetik mi yoksa ilkogretim matematik mi okumak arasinda kaldim bir bayan icin hangisi daha ideal sizce?

 46. Meral dedi ki:

  Diyetisyenler kendı yerını açabılıyor mu ?

 47. Ramazan dedi ki:

  Oğlum tercih yapacak .FTR mi Diyetisyenlik mi kararsız kaldım?

 48. Ramazan dedi ki:

  Bayan Mesleği deniliyor.Sizce ?

 49. Müberra Kurt dedi ki:

  ben lise üçe geçtim ve diyetiayeliği fazla fazla istiyorum ben meslek aşçılık okuyorum üniversitede diyestisyenlik böllümüne geçebilirmiyim? şimdiden teşekkürler…

 50. EDA dedi ki:

  merhaba bana yaşlı bakımı bölümü geldi gdip gtmemkte çok kararszm bölümn önü kapalı diyorlar gtmeye degmez ben diye.ben okuyuıp diyetisyenlge gecs yapmayı düşünyrm zormu geciş

 51. elif dedi ki:

  merhaba bana yaşlı bakımı bölümü geldi diyetisyenlge geciş zormu

 52. Aysu dedi ki:

  Merhabalar. Ben ilk baştan beri beslenme ve diyetetik istedim fakat hemşirelik oldu sırf aile Baskısı Olmasın diye hemşirelik yazdım sizce bu sene çalışıp diyetetiği kazanabilirmiyim ne yapmam gerekiyor bu konuda

 53. Elif dedi ki:

  Bende diyetisyenlik okuyacam inşallah sadece ilk yılımda dersler zor mu diye sormak istiyorum

 54. Elif dedi ki:

  lütfen cvp yazın çok merak ediyorum

 55. Merve dedi ki:

  Ben lise son öğrencisiyim ve matematik de başarılı değilim kimya biyoloji yapabiliyorum ama matematik yapamıyorum ne yapmam lazım. Ve diyetetik okumayı çok istiyorum

 56. Selen dedi ki:

  Merhaba ben gıda mühendisliği 4.sınıf öğrencisiyim. Mezun olduktan sonra diyetisyenlik alanında yüksek lisans yapmak istiyorum. Bu mümkün mü ? Eğer mümkünse ve yüksek lisans yaparsam diyetisyen olarak çalışabilir miyim ? Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

 57. Rabia dedi ki:

  Merhaba ben beslenme ve diyetetik okumak istiyorum bunun için hangi üniversiteleri tercih edebilirim?,iş olanakları nasıl?, ve iyi bir kariyer yapmak için okul bittikten sonra nerelerde çalışmalıyım?

 58. sunay dedi ki:

  Diyetisyenlerin hastanelerde kendi odası olabiiyor mu?Hasta bakabiliyor mu kendi odasında.Binevi doktor denebilir mi diyetisyenlere.
  özel hastanelerde diyetisyenler çelışabilirmi ve normal hastanelerde çalışan ne kadar kazanır.özel hatanelerde çalışan diyetisyenler ne kadar kazanır*?özel hastanelerde d diyetisyenler çalışabliyorlar mı??
  diyetisyenler kendilerine özel yer açabilirlrer mi izin var mı??
  ŞİMDİDEN SİZE ÇOK TEŞEKKÜRLER EDERİM….SAĞOLUN….

 59. Sefa ALAN dedi ki:

  Ditetisyenler matematigi mesleklerinde nasıl kullanıyor ? Matematik ve Diyetisyenlik mesleği hakkında ne gibi bir ilişki kurulabilir? Ben bir matematik öğretmeniyim, disiplinler arası bir farkındalık yaratarak matematiği günlük hayatta nerelerde kullanabildiğinizi öğrencilerime göstermek istiyorum. Bana bir kaç Cümle ile yardımcı olursanız çok mutlu Olurum. iyi Çalışmalar.

 60. Elif ASANA dedi ki:

  puanım tuttuğu için yazdım ikinci sınıfa geçicem ama sanırım fena da olmadı bu bölümde okumak 🙂 mesleğimizle ilgili güzel yorumlar alıyorum ve inşallah hep öyle devam eder 🙂 başarılar tüm meslektaşlarıma 🙂 iyi geceler

 61. Melisa dedi ki:

  Merhabalar bende diyetisyenlik bölümüne bir kaç sene önce göz diktim ancak bu sene sonunda bölüm seçmek zorundayım fakat hangi bölümü seçersem diyetisyenlik okuyacağım bilmiyorum yardimci olursanız çok seviniriim

 62. zeynep dedi ki:

  ataması zor diyolar öyle mi???

 63. aysel dedi ki:

  Merhaba.gıda teknoloji bölümünden diyetisyenliğe geçiş olduğunu duydum ne kadar doğru acaba?doğruysada nasıl oluyor söyler misiniz?

 64. İremmmmmmmmmmm dedi ki:

  Ben lise 3. Sınıfım sayısal okuyorum hedefim diyetetik bölümü ve çok istiyorum bi kaç sorum olacak;
  1. Mezun olduğumda direk işe başlayabilir miyim?
  2. İş imkanları nedir? Mesela maaşı dolgun mudur? Ve Eğitim kurumları sosyal kurumlar gibi yerlerde de çalışabileceği söyleniyor ne olarak çalışmaya başlanabilir?
  3. Yurt dışında üniversite sonrası eğitim görürsek alanımızda ne kadar İlerleyebiliriz

  • İremmmmmmmmmmm dedi ki:

   Ve bu bölümde MF3 yg2 ayrımının anlamı nedir?
   Bu bölümde yabancı dil ne kadar gerekli

 65. kübranur dedi ki:

  merhaba ben kübra.şu an lise 1de okuyorum.fakat okuduğum lise düz lise.bende diyetisyen olmak istiyorum bu mesleği biraz araştrdktan sonra aklmda birkaç soru işareti var.öncelikle bu meslek 20 üniversite ile olunuyormuş,bunlar hangi üniversiteler? ve 2.sorum;hangi alandan olunuyor? örneğin tıp gibi

 66. sema çiçek dedi ki:

  Merhabalar ben şu konuda bilgi almak istiyordum yardımcı olursanız sevinirim. Çukurova üniversitesinde beslenme ve diyetetik bölümü var mı ve varsa kaç puan şimdiden teşekkür ederim ????

 67. Bekir dedi ki:

  Bu bolummun is bulma olanagi nasil cunku koskoca hastanede bir tane diyetisyen var

 68. Aleynanur dedi ki:

  Arkadaslar ben diyetisyen olmak istiyorum lisede tercih yapinca sayisalimi esit agirligi secmeliyim lutfen yardimci olun lutfenn

 69. fatma demirci dedi ki:

  Ben bişe sormak istiyorum ben suan lise 2 ye gidiyorum ve cok uzun zamandır diyetisyen olmak istiyorum. Anadolu lisesine gidiyorum. Bugün meslek listesinde diyetisyenlik okuyan birine anadolu veya başka bi liseye göre öncelik verildiğini duydum bu doğru mu acaba

 70. Ali dedi ki:

  Ascilik ogrencisiyim diyetisyenligi turizm lisesinde ogrendim puanlari yuksek oldugu ve meslek lisesi cikisli oldugum için kazanamadim hocalarimiz asciliktan dg yapabilirsiniz dedi dikey geciste acaba okul puaninin onemi varmi varsa ne kadar berkes baska bisey diyor

 71. beyza dedi ki:

  Lise 2 ye gidiyorum sayisal secmek istiyorum ve ege universitesi ataturk saglik yukseokulu beslenme ve diyetetik istiyorum fakat ailem sicak bakmiyor is imkanlarinin kotu oldugunu ve gereksiz oldugunu dusunuyorlar. İkna etmek icin neler yapabilirim mezun olduktan hemen sonra is bulma imkani nedir yardimci olur musunuz?

 72. Bahar Deniz dedi ki:

  Ben diyetisyen olmak istiyorum bunun için nasıl çalışmalıyım ve ygs2ye mi mf3e mi ağırlık versem bilemiyorum benim için hangisi karlı olur
  Yorumlarınızı bekliyorum teşekkürler

 73. beyza dedi ki:

  merhaba ben 12. sınıf öğrencisiyim ygs sınavına 40 gün kaldı bu saatten sora çalışsam kazana bilirmiyim cevabınız için şimdiden teşekkürler

 74. Selda dedi ki:

  Ben 10. Sınıf öğrencisiyim ve sayısal bölümdeyim . diyetisyenlik hakkinda fazla bi bilgim yok .ama o mesleği yapmayı çok istiyorum. Bunun için hangi üniwerste okumam lazım.

 75. jane dedi ki:

  merhaba , şuan 11.sınıftayım artık hedef belirleyip çaşışmak istiyorum becerimin olması bir yana diyetisyenlik bölümünü çok istiyorum . Ama açıkta kalmak da hiç istemiyorum . Cidden böyle bir sorun var mı ? Yoksa özel üniversitede hiç çalışmadan çabalamadan okuyup da ondan sonra oturduğu yerden ahkam kesenlerin uydurması mı ?

 76. Aleyna dedi ki:

  Ben lise2 ye gidiyorum ve meslek lisesinde muhasebe bölümü okuyorum diyetisten olmak istiyorum acaba ne yapmam gerekiyor muhasebe okumamın bir sakıncası oluyor mu

 77. Yaren dedi ki:

  Diyetisyenliğe merakı olan ve dusunen arkadaşlar bakın öncelikle yukarıde belirtildiği gibi insanları sevmeli ve sıcak kanlı yaklasmalısınız lise 1 ve 2 olan arkadaşlar biyoloji dersinizin çok iyi olması gerek cunku mesleğimiz biyoloji ile yakından alakalıdır. Ayrıca üniversite de özel yada devlet tercihinizi her olanağı dusunerek kendiniz yapmalısınız ve ister yüksek okul ister üniversite mezunu olun ikiside aynı kapıya cıkar bir de son olarak suna değinmek istiyorum yuksek okullar 2 yıl değil 4 yıldır. 2 yıllık olan meslek yuksek okullarıdır bilginize.

 78. Hulya dedi ki:

  Ben lise 3. Siniftayim ve diyetisyenlik düşünüyorum.sayisaldayim ve ben tip gibi bir bolum istemiyorum yani hastane isleri ameliyat gibi isler dolayisiyla öyle birşey istemiyorum. Ama diyetisyenin onlardan farkli olduğunu düşünüyorum.calisma alani direkt hastane mi başka yerlerde olabilir mi mesela çocukları eğitmek gibi yardimci olun lütfen dönün

 79. Ece dedi ki:

  Merhaba,ben lise öğrencisiyim ve hedef belirleyebilmek için meslekler hakkında ufak araştırmalar yapıyorum. Diyetisyenlik bir danışmanlık mesleğidir demişsiniz. Benim yeni tanıştığım insanlarla iletişimim pek iyi değildir.Genel olarak da sessiz bir insanımdır. Sizce bu benim için dezavantaj mı olur?

 80. kaan orhan dedi ki:

  Merhaba üniversite okumadan
  Kurs varsa diyetisyenlik belgesi alınabilirmi ?

  • AYSU dedi ki:

   Diyetisyen olayım ama üniversiteye gitmeyim.Millet 4-5 yıl tıbbi terminolojiden anatomiye fizyolojiden farmakolojiye asıl derslerini alsın dönem içi dönem dışı stajlarına katılsın daha sonra kurslarını sorgulayın. Biraz güldüm biraz da bu şekilde düşünenleri gördükçe haksızlık olduğunu düşünerek üzüldüm .

 81. Aleyna dedi ki:

  Üniversitede dersler Bir inşaat mühendisliği gibi ağır mı yoksa biraz daha mı hafif bir de çok mu ezber yapmalıyız ben lise 3 e gidiyorum ve çok kararsızım diyetisyenlik eczacılık ya da inşaat mühendisliği bölümü arasında gidip geliyorum bana bu meslekler Hakkında bilgi verebilir misiniz lütfen ????

  • büşra dedi ki:

   bir kere farkli alanda meslekler bunlar . eger lys de fiziğine güveniyorsan eğitimi ve şanı çok iyi bir üniversitede okuyup muhendis olabilsin. ama eger ben biyoloji ve kimyayı daha iyi yaparım diyorsan beslenme ve diyetetik oku eczacılığa göre daha rahat çalışma koşulları ve imkanları..bence bir bayan içinde diyetisyenim demek mühendisim demekten daha güzel bence ,hayatında başarılar dilerim..

 82. derya dedi ki:

  sağlık meslek lisesi okuyanlar diyetisyen olabilir mi

 83. Arjin dedi ki:

  Benim hedefimde diyetisyenlik var…Sağlık meslek lisesinde okursam bu hedefimi gerçekleştirebilir miyim?

  • sevde demir dedi ki:

   Bence yapabilirsin sonuçta Ygs ile alan üniversiteler de var hem bölümü okurken sağlık meslekte okumuş olmanın avantajlarini da görürsün bence

 84. Tugi dedi ki:

  2 yıllık beslenme ve diyetetik olan üniversiteler var mı? Bilen varsa cevap bekliyorum lütfen..

  • Sena dedi ki:

   Ben beslenme ve diyetetik öğrencisiyim ve beslenme ve diyetetik bölümü dört yıllıktır iki yıllık değildir. Hangi lise mezunu olduğunuz farketmez ygs2 ve mf3 unuz belirleyicidir. Meslek liselerinden herhangi bir ek puan gelmiyor diye biliyorum. Aynı zamanda mf3 e çalışmanızı öneririm çünkü ygs de ne olacağı belli olmaz siz biyoloji ve kimya ağırlıklı çalışmalısınız . Bölümüme istemeyerek geldim ama şuan çok sevdiğim ve önerdiğim bi bölüm☺

  • Aslı dedi ki:

   2yıllık gıda teknolojisi veya sut ve sut urunleri okuyup 2 yıl sonra mezun olduktan sonra dgs sınavına girip 4yıla tamamlarsan diyetisyen olursun iki yıllık diyetisyenlik yok ama bu şekilde okumak istersen bunu dene bence gıda teknolojisinin puanı fazla değil zaten ama o bolumu tercih yaptıktan sonra sınıf ortalaman ve dgs den alacağın çok önemli diyetinyenliye tamamlaman için???????? bende bu sene gıda teknolojisi birinci sınıftan başlıycam Allah izin verirse eğer diyetisyenliye ggeçiş yapmak için elimden geleni yapıcam???? dediğim gibi dgs ile bazı bolumler var sen bir araştır????

 85. sude dedi ki:

  Diyetisyenlik okumak istiyorum 8. Sınıfım hangi liseye gideceğimi bilmiyorum

 86. Fatma dedi ki:

  Ben diyetisyenler okumak istiyorum ama ingilizce bölümüne puanım yetiyor ingilizce okumak zor mu????

 87. AFRA dedi ki:

  DİYETİSYENLER AMELİYAT YAPAR MI YAPARSA NE TÜR AMELİYAT YAPAR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 88. eda dedi ki:

  Ben liseye yeni başlıycam ama hangi lisede hangi bölümü okumâlıyım hangi derslerinin iyi olması lazım?

 89. Şule dedi ki:

  Merhaba ben diyetisyenlik okumak istiyorum fakat bu meslek seçiminde iş var mı çevrenin olması gerekiyor mu ve şifa üniversitesinin diyetisyenlik bölümü en yüksek olanı olduğu için bugüne kadar bütün öğretmenlerim bana istanbulda okumam için yönlendiriler üniversite fark eder mi bu bölümde

 90. Esra dedi ki:

  Merhaba,ben fen lisesinde okuyorum,bu sene bitiyor lise allahin izniyle.Sizce diyetisyenlik icin uygun bir bolum mu? (Agirlikli gordugumuz dersler:Matematik,Biyoloji,Fizik,Kimya)

 91. Yaren dedi ki:

  Merhaba ben Yaren. Liseyi yiyecek içecek hizmetleri okuyarak bitirdim. Şimdi 2 yıllık gıda teknisyenliği aşçılık turizm vs bölümlere yatay geçiş hakkım var. Gıda teknisyenliği okuduktan sonra diyetisyenliğe DGS ile geçildigini duydum. Bu doğru mu? Yardımcı olabilir misiniz? Lütfen.

 92. yardım isteyen biri dedi ki:

  İngilizce şart mı? Cevap verirseniz sevinirim lütfen!!!

 93. Ayse dedi ki:

  Ben suan universite ikinci sinif ogrencisiyim hemsirelik okuyorum
  Yatay gecis ile diyetisyenlik bolumi cikti sizce gitmelimiyin
  Ilerideissiz kalmak istemiyorum

 94. mgj dedi ki:

  Diyetisyenlik de doktorluk gibi mi hangi dersler goronoyor

 95. irem dedi ki:

  diyetisyenlik icin tum üniversiteler oluyor ama kararsizim ozel veya devlet olmasi bir seyi degistirir mi? hacettepe dusunuyorum fikriniz var mi ? tesekkur ederim simdiden

 96. pınar dedi ki:

  merhaba ben küçüklüğmden beri hep saglık alanıyla uğraşmak istedim başka bir alan duşunmedim liseye geçtim matematik dersinden soğudum yapamayınca moralim bozuluyo ama feni çok seviyorum ozellikle biyoloji mf secmelimiyim diyetisyenlik okrusam sayısalda memnun olurmuyum

 97. metin dedi ki:

  ben tıp okuduktan sonra diyetisywenlik okuyom sizce nasıl olur

 98. basak dedi ki:

  dıyetısyenlık nasıl bır meslek ve dıyetısyen olmak ıcın ne kadar puan ve neler gereklıdır

 99. diyetisyen adayı dedi ki:

  Diyetisyenlik kazandim ama ilk yatay gecis hakkimda bolumu degistircem cunku kpss puani 85 olmus ve bole giderse alim bitecek devlete cunku artik ihtiyac fazlasi mezun verilmeyr baslandi eskiye gorr istikrarli artan bir kpss var ve bole giderse tek sans ozel olacak ordada suan ezmeye basladirlar zaten rekabet fazla is az isverenler maasi dibe cekiyor bu yuzden bolume derslere bile gitmicem direk gececegim bu konuda bana katilmayanlar ispatli bi sekilde konusursa sevinirim

 100. Melike dedi ki:

  Yani her kafası esen bir şey söylüyor. Yanlış şeyler söyleyip insanı bu meslekten soğutmayın.. Bende diyetisyenligin kazandım kimin nolcagını allah bilir. Lütfen uydurmayın ayrıca diyetisyenlik bizde aile meslegi gayette güzel popüler…..

 101. eda dedi ki:

  Kaç net gerekli iyi bir devlet Üniversitesini kazanabilmem için?

 102. şimal dedi ki:

  merhabalar ben diyetetik 1.sınıf öğrencisiyim daha okula başlamadım ders programında sağlık terminolojisi ve anatomiyi gördüm derslerim başlamadan kulak dolgunluğu kazanmak istiyorum fakat derslerin içeriğini tam olarak bilemiyorum bu konuda bana yardımcı olur musunuz mesela anatomi dersinde tüm sistemleri görecek miyiz ya da sağlık terminolojisiyle ilgili bir sözlük,kaynak vb. bulmam mümkün mü ?

 103. büşra dedi ki:

  ben şuan hemşirelik birinci sınıf öğrencisiyim.beslenme ve diyetetiğe geçiş yapabilir miyim? yaparsam da nasıl? çift anadal imkanı devlet ünisinde var mı?

 104. esra karagulle dedi ki:

  merhaba beslenme ve dıyetısyenlık ılgı alanım ,Izmırde sertıfıka rogramlarına katılmak ıstıyorum,tesekkurler

 105. esra karagulle dedi ki:

  merhaba beslenme ve dıyetısyenlık ılgı alanım.Izmırde sertıfıka programlarına katılmak ıstıyorum,tesekkurler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir