Çalışanlar, Ramazan’ da Beslenmeye Dikkat! -2

nutrition

Çalışanlar için Ramazanda Sağlıklı Beslenme konusuna bu yazımda da devam ediyorum.

Sıcak havalarda oruç tutanların dikkat etmesi gereken önemli noktalar:

Yaz aylarında en temel sıkıntı terle atılan suyun yerine konamamasına bağlı dehidrasyondur. Yani vücut kaybettiği suyu yerine koyamadığında başta böbrekler olmak üzere su tutumunu artıracak metabolizmaları daha çok kullanır.

Aç kalınca ve uzun süre aç kalıp arkasından hızlı ve çok yiyince hissettiğimiz olumsuz durumlar ise kan şekerimizin dengesizliği ile ilgilidir. Ramazan ayında öğün sayısının ikiye düşmesi bizi bu konuda daha özenli davranmaya zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle sahurda yapacağımız tercihler önemli. Oruç tutarken sahura kalkmak beden ve ruh sağlığımız için de çok büyük önem taşıyor. Uzun saatler aç kalınacağı için sahurda yenilen yemeklerin doyurucu, uzun süre tok tutucu, besleyici, sağlıklı olması gerekiyor. Sahurda ağır yenildiğinde ertesi günü daha halsiz, daha yorgun geçirebilir ve istenmeyen kilolara davetiye çıkarabilirsiniz. Sağlıklı sahur seçenekleriyle tüm Ramazan ayı süresince bedeninizi fazla yormamış olursunuz. Aksine sindirim sisteminizi dinlendirerek birçok zararlı toksinden de arınmış olursunuz. Tabi her fırsatta bol bol su içmeyi de ihmal etmemelisiniz.

 Ramazanda oruç tutanlar için uyarılar;

• Gece geç saatte yemek yiyip yatmayın, imsak vaktine yakın saatlerde kalkıp sahurunuzu yapın.

• Mutlaka sahura kalkarak oruç tutun.

• Sahuru abur-cuburlar ile geçiştirmeyin. Zengin protein içerikli bir kahvaltıyı tercih edin.

• Et grubu, süt grubu, sebze-meyve grubu ve tahıl grubu yiyeceklerden en az bir çeşit olmak üzere sofranızda tümünden bulundurun.

•Yağlı yemekler ve ağır tatlılar yerine gereksiniminizi karşılayacak daha hafif yiyecekleri örneğin sütlü tatlıları tercih edin.

  • Kan şekerini hızla yükseltmeyen, yani glisemik indeksi düşük tam tahıllı ekmekler, esmer (kepekli) makarna, kuru baklagiller gibi besinleri tercih edin.

Tok hissetmek için ayrıca salata ve meyve gibi ve diğer posalı yiyeceklere de özel yer verilmeli. Sahurda biraz zeytin, ceviz gibi yağlı gıdalar da (elbette gereksinimden fazlası olmamak kaydıyla) günlük enerji ihtiyacını karşılamada olumlu rol oynayacaktır. Tokluk hissi için süt başta olmak üzere sıvı gıdalara ve susuzluk yaşamamak için bol su tüketimine ağırlık verilmeli; aşırı yağlı ve şekerli hamur işleri ile kızartmalardan uzak durularak daha hafif olan çeşitler tercih edilmeli. Sahur için hazırladığım alternatifler size ışık verecek ve yol gösterecektir. Aman miktarlara dikkat ederek, diyetin bireye özel olduğunu ve miktarların herkesin bireysel özelliklerine göre değişeceğini hiç unutmayalım.

Bir sonraki  bölüm: Sahur Menüleri

AYSEN ARICAN

Diyetisyen unvanı kazanarak 1999 yılında başladığım mesleki yaşamımda büyük bir eğitim hastanesinde, diyet polikliniğinde, kliniklerinde ve mutfak yönetiminde önemli deneyim ve birikim kazandım. İnsanı sevmem, insanlara mesleğim yoluyla yardım etme olanağı, mesleğimin gerektirdiği bilgi, ilişki ve iletişim yönetimi alanlarına duyduğum özel ilgi nedeniyle bir danışman olarak daha etkili hizmet verebileceğime inandım. Diyet planlamanın inceliklerini gösterme yanında birçok firmaya içerik geliştirme, konferanslar verme, yayın geliştirme, araştırma gibi alanlarda danışmanlık yapıyorum. Çalışmalarımı Diyetistanbul’da sürdürüyorum.

More Posts

1 Yorum Çalışanlar, Ramazan’ da Beslenmeye Dikkat! -2

  1. […] 2.  ve 3. bölümlerinde “ORUÇ TUTANLARA UYARILAR“ ve “ SAHUR İÇİN MENÜ SEÇENEKLERİ” konularını ele […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir