Çalışanlar, Ramazan’ da Beslenmeye Dikkat! -1

Çalışanlar için Ramazan’da sağlıklı beslenme

Ramazan ayı çalışanlar için beslenme açısından özel yaklaşılması ve özen gösterilmesi gereken bir dönem.  Bu yıl ve önümüzdeki bu birkaç yıl yaz sıcaklarının sürdüğü uzun günlerin yaşandığı Temmuz ve Ağustos aylarına denk gelen Ramazan’da yaklaşık 15-17 saat arasında bir süre oruç tutularak aç ve susuz kalınacak. Ramazan’ın sıcak aylara denk gelmesi ve daha uzun süre aç kalınması ise beslenme konusunda daha da dikkatli olunmasını gerekli kılıyor. Beslenme önerilerine geçmeden önce sağlıklı ilgili bir meslek insanı olmam ve yıllarca gözlediğim süreklilik gösteren çeşitli davranışlar nedeniyle bazı uyarılar yapmak istiyorum.

 Sağlık kontrollerinizi yaptırarak öncelikle oruç tutup tutamayacağınızı öğrenin.

Oruç’un sağlıklı insanların yerine getirebileceği bir ibadet olduğu unutulmamalı. Bu nedenle sağlık sorunları olanlar ve riskli durumdaki kişiler (çocuklar, gebeler, emziren anneler, yaşlılar, kronik hastalığı olanlar vb.) mutlaka doktorlarından oruç tutup tutamayacakları konusunda tavsiye ve onay almalılar. Oruç tutmak uğruna sağlığı bozacak başka sorunlar yaratılmamalı. Zaten tüm bilinçli din adamlarının da bu konulara her zaman dikkat çekmekte olduğu göz ardı edilmemeli.

Ben ise bir diyetisyen olarak baştan bir uyarı yapıyorum: ‘Eğer Ramazan’ı zayıflama açısından değerlendirme düşüncesi varsa, bunun yanlış olacağı akıldan çıkarılmamalı. Bu düşünceyi zihnimizden silmeliyiz. Aksi bir durum ise gün boyu aç kaldıktan sonra abartılı bir şekilde yemek tüketmek olarak karşımıza çıkıyor. Bu da doğru bir beslenme davranışı değil.’

Amaç ibadetse ibadetin gereklerine uyulmalı. Oruç tutacaklar, özellikle de çalışıyorlarsa Ramazan’ı zayıflama amacıyla geçirmemeli ve uzun süre aç kalıp sonra gereksinimlerinden fazla yiyerek ve içerek israfa kaçmamalılar. Aç yatan komşuları ve insanları düşünerek açlık ve beslenmenin önemiyle bize sunulan gıda zenginliğini anlamak için geçireceğimiz bir ay olmalı. Evet hepimiz insanız. Alışkanlıklarımız ve düşüncelerimiz öyle kolay değişmiyor. Değiştirme düşüncesi baskı oluşturup aksine de neden olabiliyor. Bu nedenle gelin öncelikle ayın özüne ve ruhuna uygun davranarak hem bedenimizi hem de bedeninin beslenme gereksinimini daha iyi tanımak için bir fırsat yaratalım.

Yazımın 2.  ve 3. bölümlerindeORUÇ TUTANLARA UYARILAR ve ” SAHUR İÇİN MENÜ SEÇENEKLERİkonularını ele alacağım…

Sağlıklı ve huzurlu bir Ramazan geçirmenizi diliyorum.

2 Yorum Çalışanlar, Ramazan’ da Beslenmeye Dikkat! -1

  1. […] Çalışanlar için Ramazanda Sağlıklı Beslenme konusuna bu yazımda da devam ediyorum. […]

  2. […] Kariyerloji takipçileri,  Çalışanlar için Ramazanda Sağlıklı Beslenme yazı dizimin sonuna geldik. Bu bölümde de  SAHUR İÇİN MENÜ SEÇENEKLERİ (Kahvaltı türü […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir