Ben Aslında Yürüyüp Giderim Ah Birde Nerede Çalışmak İstediğimi Bilsem!!!

ucan-renkli-balonlar

Bundan tam 7 sene önce, biraz çılgın birazda asi bir Y kuşağı olarak iktisat bölümünden mezun olmuştum. Çoğu genç insan gibi ben de ne olmak istiyorsun sorusuna, iyi bir kurumda müdür olmak istiyorum diye yanıt veriyordum.Ama Nerede? Ve Nasıl? Ya da gerçekten müdür olmak mı istiyordum yoksa kendime  toplumsal kimlik oluşturmak mı ?İşte bu soruların cevabı önceden yaptığım çalışmalar sayesinde ortaya çıkması gerekirken, çalışma yaşantım içinde yerini buldu.Tabi ki bu da bir alternatifti. Kariyer planını 5 yıldan sonra farklı bir yöne yönlendirmiş biri olarak imkansız değil. Bölümümü sevmeme rağmen, sınırsız ihtiyaçları sınırlı kaynaklarla karşılayamıyacağımı anladığım gün iktisat bölümüyle ilgili bir iş yapmamaya karar verdim:) Buna daha sonraki yazılarımda değineceğim.

Çoğu genç gibi ben de iş bulma kaygısı içerisinde, kendime uygun olmayan bir meslekte işe başladım.Bu geçen  7 sene, bana kattığı farkındalıkların yanında, bugün sizlerle  bu  yazımı paylaşma  fırsatı verdi .

İyi güzelde peki şimdi ne yapacağız?

Sizi 3 basit ipucum olacak.

Yapılan en büyük yanlışlardan biri tek tip yerlerde staj yapmak. Okul yaşantım stajlarla geçti.Fakat aynı sektörün aynı birimlerinde yapılan stajlar analizime fayda sağlamadı.Farklı kurumların farklı bölümlerinde staj yapmak, her sektörün ve her pozisyonun gerektirdiği yapıyı anlamanızda size çok fayda sağlar. Staj, özgeçmişinize bakıldığında sizi diğer adaylara göre çalışkan gösteren bir unsur değildir. Aksine kendinizi tanımanızda ve ne yapmak istediğinizi belirlemenizde size yardımcı olur.

Farkına vardığım ikinci konu, yeni mezunlarımız üniversitede okudukları bölümü bilinçsiz seçmiş olsalar bile çok keskin ayrımlar bulunmadığı sürece istedikleri meslek dalına, staj sayesinde geçebilirler.Hem böylelikle eee!Ben yeni mezunum, beni işe almaz iseniz nasıl deneyim sahibi olup, ilanlarınıza başvurabilirim ki isyanınıza perde çekmiş olursunuz. Konuyla ilgili örnek vermek gerekirse, ekonomi mezunu bir aday, İK bölümünde çalışmaya karar vermiş ise bir dönemini İK tarafında staj yaparak geçirmesi, hem staj yaptığı firma bünyesinde kalabilmesine hem de farklı firma  ilanlarında öne çıkıp tercih edilmesine imkan sağlar.Bugün bunun birçok örneğini mezun arkadaşlarımda ve çalıştığımız firmalarda görebiliyorum. Yaptıkları uzun dönemli stajlar, iş arama süreçlerinde deneyimsiz olarak değerlendirilmeyip, istedikleri bölüme girme fırsatı vermiştir.

Bütün bunların ardından sizlere değerli bir eğitmenimden öğrendiğim kendinizi tanımanız için ufak bir uygulama önereceğim. Zaman zaman kendinize biraz vakit ayırıp, biraz sessizleşerek kendinizle baş başa kalmanız gerekli.Yanınızda sadece bir kağıt bir de kalem olsun. Boş zamanlarınızda ne yapmaktan keyif aldığınızı ve bu yaptıklarınızın size ne hissettirdiğini teker teker maddeler halinde yazın.Emin olabilirsiniz ki bu hissiyatlar iş yaşamında hangi sektörde olmanız gerektiğini size aynalayacaktır. Yazdıkça nelerden keyif aldığınızı ve hangi sektörlerde mutlu olabileceğinizi keşfedeceksiniz.

Bugün 5,5 yıllık bankacılık yaşantımdan sonra İK bölümüne geçmemi sağlayan gözlemlerimin bir kısmını sizlerle paylaştım. Unutmayın zaman geçiyor, fakat kaybetmek diye bir şey yok. Her adımda size kazandıracak fırsatlar yaratmanız mümkün. Yeter ki iletişim ağınızı genişletin ve 3 basit ipucunu unutmayın.

Ve hayallerinize dokunun…

Yazar: AYŞEN GÜÇLÜOĞULLARI

aysen

Ayşen Güçlüoğulları Kimdir ?

1983 İzmir doğumlu Ayşen Güçlüoğulları ; 2006 yılında Dokuz Eylül Üniversite’nden mezun olmuştur. İş hayatına bankacılık sektöründe başlayan yazar, kurumsal bankacılık yaptığı sırada kariyerine farklı bir yön vererek İK tarafına geçmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir