9. Ege İnsan Yönetimi Zirvesi’nden İzlenimler

Peryön tarafından düzenlenen 9. Ege İnsan Yönetimi Zirvesi, İnsan Kaynakları sektöründe çalışanları biraraya getirdi. İki gün boyunca süren zirvede konu X,Y,Z kuşaklarıydı. Zirve boyunca İK sektöründen firmalar standlarda hizmetlerini tanıtarak çeşitli kampanyalar düzenlerken, konuşmacılar X,Y,Z kuşaklarındaki farklılıklardan ve sektöre etkilerinden bahsettiler. Kariyerloji ekibi olarak iki gün boyunca zirvedeydik. Standlarda gezdik ve konuşmaları dinledik. Zirve boyunca Twitter sayfamızdan dikkat çeken notları paylaştık. Twitter’dan paylaşamadıklarımızıysa buraya sakladık. İşte zirveden öne çıkan notlar:

  • Ani rahatsızlığı yüzünden açılış gösterisini yapamayan Sevinç Renkver yerine öğrencisi Canan Ateş modern dans performansıyla zirvenin enerjik başlamasını sağladı. Açılış performansını HRM Danışmanlık İzmir Ofisi organize etti. HRM İzmir ekibinin meditatif dansı tercih etmesinin sebebi çalışanların verimliliğini artıracak özel bir eğitim programı hazırlığında olmaları. Konuyla ilgili detayları sizinle çok yakın zamanda paylaşacağız.
  • Açılış oturumunu Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Doç Dr. Pınar Süral Özer, Doç Dr Özlem Çakır ve Yrd. Doç Dr Engin Deniz Eriş gerçekleştirdi. X, Y, Z kuşaklarının farklılıklarından ve iş yaşamında gösterdikleri davranış biçimlerinden bahsedildi.
  • Yetenek Avcısı olarak tanınan Murat Yeşildere, sosyal medya ve dijital dünyanın hem çalışanları hem de işverenleri nasıl etkilediğinden bahsetti. Temel olarak sosyal medyanın öneminden bahseden Yeşildere, çalışanların ve iş arayanların sosyal medyadaki varlıklarına sahip çıkmaları gerektiğini belirtti. Günümüzde değeri tam kavranamamış olan sosyal medya olgusunun sektöre olan etkilerinden de bahsetti.
  • Günün en ilginç konuşmalarından biri kendini “fütürist” olarak adlandıran Ufuk Tarhan‘dan geldi. Tarhan, X,Y,Z kuşaklarını bir yana bırakıp bundan 30 yıl sonraki kuşaklardan bahsetti. “Screenagers” olarak isimlendirilen bu kuşağın en önemli özelliği ekranlara bağımlı olarak yaşamaları. Tarhan’ın Peryön yönetimine de önemli bir eleştirisi oldu. Peryön’ün sosyal medya hesaplarının doğru yönetilmesi gerektiğini belirten Ufuk Tarhan, aslında Peryön üzerinden zirveye katılan ve sosyal medya yönetiminden habersiz olan tüm İK firmalarını eleştirdi. Dijital dünyada var olamayan firmaların silineceğini belirten Tarhan, gerekli kadroların hemen yaratılarak geç kalan adımların atılması gerektiğini söyledi.
  • Blog yazarlarımız arasında olan Pınar Unaran Gelin‘in, sektöre katkılarından dolayı Peryön tarafından ödüllendirildiğini de hemen belirtelim. Gördüğünüz gibi yazar kadromuz alanında uzman kişilerden oluşuyor:)
  • Zirvenin ünlü ismi televizyoncu Mesut Yar‘dı. İlk günün kapanışını yapan Yar, keyif oturumu isimli oturumda Y kuşağını temsil eden bir üniversite son sınıf öğrencisi bir de yeni mezunun yanına, salondan kendi seçtiği X kuşağından deneyimli bir İK Müdürü’nü aldı. Deneyimler ve beklentiler paylaşılarak keyifli bir sohbet ortamı yaratıldı.
  • Aret Vartanyan farklı bakış açısıyla “Yeni Bin Yılda İnsan Kaynakları Yönetimi” konusunu zirveye taşıdı. çalışanlar için yapılan şirket pikniklerinin artık samimi bulunmadığını söyleyen Vartanyan, sektörün yeni bir bakış açısı kazanması gerekliliğinden bahsetti.
  • İki günlük insan kaynakları zirvesi kapanış bildirgesinin okunmasıyla sona erdi.

Umarız bu zirve insan kaynakları sektörüne yeni bakış açıları kazandırarak sektördeki eksikliklerin giderilmesine neden olur. Zirve boyunca sosyal medya kullanımının düşüklüğünün bizi hayal kırıklığına uğrattığını özellikle söylemek istiyoruz. Zirve organizatörleri  facebook ve twitter hesaplarını hakkıyla güncellese de bu yeterli olmadı çünkü ne  bireysel ne de kurumsal katılımcılar aktif olarak etkileşime destek vermedi. Bu gibi etkinliklerde sektörün sesini duyurmak için sanal ortamın sunduğu imkanlardan mutlaka yararlanılmalı. Bu farkındalığın oluştuğu yeni organizasyonlarda buluşmak dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir