2013 yılının en gözde mesleği “Aktüerlik”

Amerikan Career Cast şirketi, her yıl ABD’ deki en genel 200 mesleği seçerek çeşitli kriterlere göre en iyi ve en kötüleri belirliyor. Bu yıl 25. si yayınlanan araştırmada, 2013 yılının en iyi mesleği “Aktüerlik”  (Finansal Risk Uzmanlığı) olarak belirlendi. Kariyer Planlama şirketi Career Cast’ in araştırmasına göre, bu meslektekilerin ortalama yıllık  geliri 91.000 dolar.

Meslek sıralamasında gelirin yanısıra iş ortamı, stres gibi kriterler de yer alıyor.

Aktüerlik mesleğini 90.000 dolar ile “Yazılım Mühendisliği” takip ediyor. Üçüncü gözde meslek ise 85.000 dolar ile “Biyomedikal Mühendisliği“.   Finans Planlamacılık da yine en iyi meslekler arasında yer alıyor.

2013 ün en kötü mesleği ise “Gazete Muhabirliği“.  Muhabirler yılda ortalama 35.275 dolar kazanıyor. Diğer kötü meslekler arasında ise “Odunculuk, Petrol Sondaj İşçiliği, Sayaç Okuyuculuğu, Oyunculuk, Postacılık, Hosteslik ve Mandıra Çiftçiliği” yer alıyor.

AKTÜERLİK Nedir?

Aktüer, finansal riskleri değerlendirebilen, çözümler öneren ve her çözümün uzun dönemdeki sonuçlarını irdeleyebilen uzmanlara deniyor. Aktüerler, ileriye yönelik projeksiyonlar yaparak önerilerde bulunuyorlar. Günümüzde özellikle finans kurumları, fon yönetimi şirketleri, sigorta şirketleri, araştırma ve danışmanlık şirketleri aktüerlik kadrolarını kullanıyor.

Türkiye’ de Aktüer olmak için T.C. Hazine Müsteşarlığı’nın sınavlarında başarılı olmak gerekiyor. Aktüerlik Sınavları dört aşamadan oluşuyor. Dört aşamayı da başarıyla tamamlayabilen kişiler, üç yıllık mesleki deneyimin ardından Hazine Müsteşarlığındaki  ‘Aktüerler Sicili‘ ne kaydoluyor.

Aktürelik Sınav konuları; 1.Seviye için; Temel Sigortacılık ve Ekonomi, Matematik, İstatistik ve Olasılık, Finans Matematiği, 2.Seviye için; Muhasebe ve Finansal Raporlama, Sigorta Matematiği(Hayat ve Hayat-Dışı), Risk Analizi ve Aktüeryal Modelleme, Finans Teorisi ve Uygulamaları, 3.Seviye için; Finans, Yatırım ve Risk Yönetimi, Hayat-Dışı Sigortalar, Hayat Sigortaları, Emeklilik Sistemleri, Sağlık Sigortaları. 4.Seviye için ise;  Türk Sigortacılık Uygulamaları ve Yasal Çerçeve .

Türkiye’de bu mesleğin eğitimini veren üniversiteler:

Hacettepe Üniversitesi-Fen Fakültesi Aktüerya Bilimleri Bölümü ve Yüksek Lisans Programı

Marmara Üniversitesi– Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Aktüerya Bölümü ve Yüksek Lisans Programı

Yaşar Üniversitesi – Fen-Edebiyat Fakültesi Aktüerya Bilimleri (İngilizce)Bölümü bulunmaktadır.

ODTÜ– Yüksek Lisans Programı

Bahçeşehir Üniversitesi– Yüksek Lisans Programı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir