2012 Yılının En Gözde Meslekleri

Üniversite tercih zamanı geldi. Tercihlerimizi yapmadan önce 2012 yılında popüler mesleklere bir bakmak gerekir diye düşündüm ve sizler için ufak bir araştırma yaptım.

Bu yıl yine en çok tercih edilecek bölümler arasında bilişim olacak. Malum son dönemlerde sosyal medya’nın popülerlik kazanması ile birlikte bilişim sektörüne yönelik yatırımlar da hızla artmaktadır.

Sosyal medya uzmanlığı, internet pazarlama, ağ pazarlama uzmanlıkları, mobil yazılım uzmanı, e-ticaret uzmanı ve SEO uzmanlığı bu yılın yüksek getiri sağlayacak meslekler arasında gözükmektedir. Şirketlerde en çok yatırımın bilişim alanında olacağı ön görülmektedir.

Girişimcilere göre diğer gözde bölüm ise ekonomi. Ekonomistlik ve fon yöneticiliği de yükselen meslekler arasında yer alıyor.

21. yüzyılın ‘Girişimcilik Yüzyılı‘ ilan edilmesi ile birlikte gerek Türkiye’de gerekse dünyada ‘girişim danışmanları‘ ve ‘girişim eğitmenleri‘’ne olan talebin artmasını beklenmektedir.

Tabii hiç vazgeçilmeyen bölümler arasında yer alan mühendislik fakülteleri. Özellikle Biyokimya mühendisliği en hızlı büyüyen sektörlerin başında geliyor. Bu meslek dalında önümüzdeki yıllarda yeni iş alanlarının artması bekleniyor.

Geçen yıl olduğu gibi önümüzdeki yıllarda da mühendislikler arasında İnşaat Mühendisliği, Satış Mühendisliği, Elektrik – Elektronik Mühendislikleri de en gözde meslekler arasında yer almaktadır.

Meslek seçimi yapılırken sadece mesleğin popülaritesi bizim için önemli olmamalıdır. O mesleğin bize ne kadar uygun olup ne kadar uygun olmadığı önemli bir rol teşkil etmektedir.

Sadece meslek popüler diye seçim yapılır ise, yıllarca sevmediğimiz bir işi yapmak zorunda kalabiliriz. O yüzden seçimlerinizde mutlaka kişilik yapımızı, isteklerimizi, tarzımızı iyi analiz etmeliyiz.

Kişilik envanterleri de bu süreçte bize yardımcı olabilir. Doğru seçimlere ulaşmamızı sağlayabilir. Ancak profesyonel destek ile birlikte bu testlerin uygulanması ve yorumlanması çok önemlidir. Aksi takdirde sonuç hüsran olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir